Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Dağınık dimağ sendromu nedir belirtileri nelerdir? Dağınık dimağ sendromu kimlerde görülür?

Dağınık dimağ sendromu nedir belirtileri nelerdir? Dağınık dimağ sendromu kimlerde görülür?

Kusursuz olma fikri acilen derhal her çalışanda vardır. Bu durum aslında sıradan görülse bile önemli bir ruhsal illete yol açabilir. Asrî çağın getirdiği artıların yanı sıra eksikleri de var. Ruhsal hastalıklarda bu eksiklerden biridir. Son günlerde artan rahatsızlık da dağınık dimağ sendromudur. Pekala dağınık dimağ sendromu nedir belirtileri nelerdir? Dağınık dimağ sendromu kimlerde görülür?

Birden çokça sorumluluk alma ve iş yanında harikası olma isteği sıradan olarak görülse de bilirkişiler bu durumun önemli marazlara neden olduğunu vurguluyor. Bunlardan biri de dağınık dimağ sendromudur. Sendroma maruz kalan kişi bunun farkında değildir. Hem kendi işlerini yetiştirmek hem de diğerlerine yardımcı olma isteği olan hasta bir mühlet sonra ruhsal bunalıma girer. Aslında illeti tetikleyen de ilerleten de ruhsal durumlardır. Bunun yanı sıra fizikî olarak da hudut sisteminin deforme olması da rahatsızlığı tetikler. Amerikalı Judi Wineland hastalık hakkında çok farklı demeçlerde bulundu. Dev bir şirketin sahibi olan Wineland teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarlara aktarılan malumat alışverişi ve mesajlaşmadan mutlu değildir. Ama ünlü iş adamı genç çalışanlarının bu durumdan çok şad olduğunu birebir anda hem e-posta hem de bildiri attıklarını görünce şaşkınlığını gizleyemez. Bunun nispeten yorucu bir iş olduğunu vurgulayan ünlü iş adamı bir insanın birden ziyade iş yapmasının motivasyonunun yanı sıra ruhsal istikrarını bozacağını söyler. Texas Üniversitesinde Dimağ Sıhhati Merkezi’nin kurucusu hekim Sandra Bond Chapman da yaptığı araştırmalarda bu durumu teyit eder. Chapman bu çalışma usulünün kişinin yeteneklerini ve yaratıcılığını sonlandırdığını vurguluyor. Başkaca birden ziyade iş yapma isteği kimseyi bir müddet sonra her şeyi eksiksiz yapma isteğine düşürür. Çok nadiren de olsa kişi işlerin altından kalkamayınca intihara meyilli hale gelebilir. 

DAĞINIK DIMAĞ SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kişi daima kendini ağır hissettiğinden dinlenmesi gerektiği devirde bile dinlenmemiş hisseder.

Sonraki gün iş verimliliğinde düşüklük yaşar. Bunu yükseltmeye çalışırken sistemsiz beslenir. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatır. 

Yanlışları daima tekrarlar ve birtakım devirlerde yaptığı günahları umursamadan işi bitirmeye çalışır.

Tasa ve gerilim altında hisseder bu da vakit devir ağlama bunalımlarına neden olur. Yaşadığı ruhsal vakanın iş hayatından değil ferdî hayatından kaynaklı olduğunu düşündüğünden toplumsallıktan uzak durur. Ve vakitle yalnızlaşır. 

Topluluk içinde ani hareketler ve depresif durumlar stantlar. Mütemadi olarak bildirimlerini denetim eder. 

İş yaparken ağır olarak odaklandığından etrafında olup bitenden habersiz yaşar.

DAĞINIK DIMAĞ SENDROMUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

İş dışında işi hatırlatacak tüm olgulardan uzak durulmalı

Gün içindeki molalarda iş hakkında konuşulmamalı

Zatî gereksinimlere odaklanacak ortamlar oluşturulmalı

Telefon, tablet ya da bilgisayara üzere teknolojik aletleri işle ilgili mevzulara dair kapatmalı

Kendini motive edecek bir yanlara seyahat etmeli

Kişilerin size hangi hengamda ulaşıp ulaşmayacakları konusunda onları bilgilendirerek iş dışında işe dair konuşmaktan kaçınılmalı

tarafken telefonu masaya bırakılmamalıdır. Bu durumlarla yaşanılan ruhsal sorun aza indirgenmeye çalışılmalıdır. 

Yorum Ekle