Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hipersomnia nedir? Hipersomnia belirtileri nelerdir? Hipersomnia vücuda tesirleri nelerdir?

Hipersomnia nedir? Hipersomnia belirtileri nelerdir? Hipersomnia vücuda tesirleri nelerdir?

Son günlerde uyku ile ilgili yapılan araştırmalarda az uykunun zararı olduğu kadar çok uykunun da insan sıhhatini olumsuz etkilediği ortaya çıkarıldı. Birtakım ruhsal rahatsızlıklar sonrası görüldüğü üzere yaşandığında da farklı marazlara davetiye çıkartır. Pekala Hipersomnia nedir? Hipersomnia belirtileri nelerdir? Hipersomnia vücuda tesirleri nelerdir?Haberin detayında sizler için haddinden fazla uykuculuğu ele aldık.

Az uyuyan bir insan gün içerisinde ekseriyetle yorgun, hudutlu ve asabi olur. Vücudun tam dinlenmemesinden ötürü velev bağışıklık bile zayıflar. Bilirkişilere nazaran en ülkü uykunun en ziyadesi 7 en azı ise 9 saat olmalıdır. Ama bir kişi 9 saatten ziyade uyumasına karşın yerinde bir halde uyumadığını ve hala uykulu hissediyorsa bu kişinin “Hipersomni” olabilme ihtimali yüzde yüzdür. Bilim literatüründe hipersomni olarak geçen bu rahatsızlığa halk arasında ölçüsüz uykucu denir. Çok önemli bir rahatsızlık olmamasına karşın önemli bir marazın belirtisi olabilir. Bu yüzden 9 saatten ziyade uyuyan bir kişinin kesinlikle bir ekspere görünmesi gerekir. Zira umumiyetle bu rahatsızlık önemli bir ruhsal durumun belirtisi olabilir. Yapılan araştırmalarda çok uyuyan insanların yüzde 70’inin intihara meyilli olduğu edilmiştir. Illete neden olan durumlar çoklukla nörolojik ve ruhsaldır. Rastgele bir kaza sonrası görülen dimağ baş içi basıncının artması, depresyon, kronik yorgunluk sendromu, gecikmiş uyku fazı sendromu, ilaç ve husus tasarrufu da hipersomnia illetine davetiye çıkartabilir.

HANGİ ILLETLER HİPERSOMNİAYI TETİKLER

– Narkolepsi, gündüz uyku ataklarıdır. Kişi vukuat ve durumlara karşı sık sık uyku haline bürünerek tedbir alır. Bu süreç gün içerisinde bir kaç dakika sürse bile hatsa bir mühlet sonra alışkanlığa dönüştürür. Uyku atakları çoklukla toplumsal aktiviteler sırasında da yaşanabilir. Uzun periyodik narkolepsi hipersomniayı tetikleyen en yaygın hastalıktır.

– İdiyopatik hipersomnia genç yaşlarda sıklıkla görülür. Gün içerisinde kişi bir saat bile olsa uyku velev. Bu marazın temelinde nörolojik birtakım külfetler konum almaktadır. Hem uyanma zorluğu hem de süratle uykuya geçme zorluğu yaşayan hasta kısa periyodik had bunalımları yaşar. Kronik uykusuzluğa taban hazırlayan bir süreçtir. 

– Klein- Levin sendromu başlı başına dehşetli ruhsal rahatsızlıktır. Genç yaşlarda görülme sıklığı varır. Her şeyin aşırısını isteyen bir bünyeye sahip hasta, ani his değişimleriyle deforme olur. Bu ilerledikçe Konuşma, okuma, hafıza, uyum ve konsantrasyon bozukluklarına neden olur.

HİPERSOMNİA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gece uykusundan çok gündüzleri uyumak

Uyku saatinde 9 saatten çokça olmasına karşın daima uykulu hissetmek

Bir noktaya ya da işe uzun müddetli odaklanamamak

Daima baş ağrısı, bulantısı çekme

Sabahları yataktan çıkmada zorlanma üzere durumlar yaşanır. 

VÜCUDA TESIRLERI NELERDİR?

Depresyon nispetini artırdığından kişinin ruhsal travmasını olumsuz tesirler. Bu da daha çokça depresyona girmesine neden olur.

Çok ziyade uyku ahenge dimağ hücrelerini öldürdüğünden vücudun yaşadığı bu kararsız durum önünde dimağ bulanıklaşır. Bilhassa kişinin öğrenme kabiliyetini azaltarak sersemleştirir.

Depresyon ve mütemadi uzandığı için şahısta ya çok ölçüsüz kilo alma ya da kilo verme üzere durumlar yaşanır. Illetlere karşı bağışıklığı zayıflattığından en hafifinden en ciddisine kadar illetlere yakalanma nispetini artırır.

Halk arasında uyudukça baş ağrısının geçtiği söylenir lakin bu durum tam olarak o denli gerçekleşmemektedir. Kişi uyukudukça sağlıklı hücreler olduğundan şiddetli baş ağrısı ortaya çıkar.

Uyku tıpkı hengamda kan nispetini olumsuz etkilediğinden kandaki hücrelerin istikrarsız olmasına da neden olur. Bu da şeker illetine taban hazırlayabilir. 

HİPERSOMNİA TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hastadan alınan malumatlar ışığında yapılan fizik muayene sonrası tabip tarafından makul görülen uyku testleri uygulanır. Kesin tanı konduktan sonra illete yönelik münasebetli ilaç tedavisi başlanır. Tedavide birinci adım, uyku hijyeninin sağlanması ve gece uykusunu etkileyecek olumsuz ortam ve etkenlerin giderilmesi yanında hasta bilgilendirilir. Nizamlı egzersiz ve beslenme önerilerek uyku ve uyanıklık döngüsünün sağlanması hedeflenir. Gerekirse diyet önerilerek beslenme alışkanlıkları değiştirilir. Planlanmış kısa periyodik gündüz uykuları önerilebilir. 

Yaygın olarak görülen hipersomnia bireylerin ömürlerini tehdit eden hane, iş ve trafik kazalarına sebebiyet verebilen, içtimaî koordinasyonu bozan, ferdî performansın düşmesine sebep olan ve hayat kalitesini son kademe düşüren bir hastalıktır. Sağlıklı bir uyku ve sağlıklı bir ömür için nizamlı olarak hekim denetimlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yorum Ekle