Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Et yiyen bakteri nedir? Belirtileri nedir ve tedavisi var mıdır?

Et yiyen bakteri nedir? Belirtileri nedir ve tedavisi var mıdır?

Et yiyen bakteri nadiren görünen bir hastalık olmasına karşın bu enfeksiyona yakalanan kişilerin yüzde 30’nun vefatına neden olur. Evet, et yiyen bakteri nedir ve vücudumuza hangi yolla bulaşır? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık. Vefatla sonuçlanan bu rahatsızlığın belirtileri ve nasıl korunması gerektiğine dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Et yiyen bakteriye bilim literatüründe nekrotizan fasiit denir. Kısa hengamda cilt ve kas yüzeyini kaplayan dokuları yok edebilecek bir tesire sahiptir. Nadiren görülmesine karşın çok önemli sıhhat dertlerine sebebiyet verir. Çoklukla bu bakteriye yakalanan her 4 kimseden 1’i ölür. Kesin olarak bilinmese de sıhhat örgütleri bu bakterinin, çiğ ya da az pişmiş deniz eserlerini yedikten sonra ortaya çıkabileceğini vurguluyor. Ayrıyeten açık bir yaranın tatlı yahut tuzlu su ile teması esnasında da bu bakteri vücuda bulaşabilir.

YAKALANMA RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

Daima denize yahut okyanusa açılanlar,

Deniz eserlerinin bol tüketildiği taraflar,

Etin düzgün pişirilmediği mekanlarda

Bağışıklığı zayıf bireyler,

Kronik rahatsızlığa sahip hastalar,

Açık yaralara sahip olanlar,

Viral enfeksiyon hastaları,

Ameliyattan çıkmış insanlar, et yiyen bakteriye yakalanma riskine sahiptir.

ET YİYEN BAKTERİNİN BELİRTİLERİ?

Bakteri vücuda bulaştıktan 24 saat içerisinde tesirini gösterir. 30 saatti geçtiği durumda ise şiddeti artar. Kızarık, morarma, şişmiş ortamlar, vücut ısısının 5 kat ziyade olması, titreme, mide bulantısı, kusma ve ishal üzere belirtilerle kendini gösterir. Enfeksiyon vücudun her mahalline epey süratli yayılır. Bu durum da hastanın şok geçirmesine neden olur. Organ yetmezliğine bağlı mevt meydana gelebilir.

ET YİYEN BAKTERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Et yiyen bakteri illetinde erken teşhis çok kıymetlidir. Tedavi ne kadar erken başlarsa vefat nispeti o kadar azalır. Bulaşıcı olduğundan hasta ağır bakıma alınarak antibiyotik tedavi süreci başlatılır. Ameliyat ve hiperbarik oksijen tedavisi ise enfeksiyonun vücutta önemli meseleler meydana getirmesi sonucunda uygulanır. Gelgelelim bu marazın kesin bir tedavi usulü bulunamamaktadır. Yapılan araştırmalarda sarımsak ve soğanın bu hastalık için doğal yol olarak kullanabileceği bilirkişiler önerilmiştir.

Yorum Ekle