Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Et yiyen bakteri nasıl bulaşır? Et yiyen bakterinin belirtileri nedir ve tedavisi var mıdır?

Et yiyen bakteri nasıl bulaşır? Et yiyen bakterinin belirtileri nedir ve tedavisi var mıdır?

Nadiren çıkan et yiyen bakteriye yakalananların yüzde 30’u irtihalle sonuçlanır. Ilmî literatürde illete neden olan nekratizan fassit yumuşak dokuların deformasyonuna neden olur. Evet et yiyen bakteri nasıl bulaşır? Et yiyen bakterinin belirtileri nedir ve var mıdır? Süratle müdahale edilmesi gereken enfeksiyon vakalarından biridir. Dokuları bozduğundan organların kısa vadede iflasına sebep olur.

Et yiyen bakteriye bilim literatüründe nekrotizan fasiit denir. Kısa devirde cilt ve kas yüzeyini kaplayan yumuşak dokuları yok eder. Nadiren görülmesine karşın çok önemli sıhhat sıkıntılarına sebebiyet verir. Ekseriyetle bu bakteriye yakalanan her 4 insandan 1’i ölür. Kesin olarak bilinmese de sıhhat örgütleri bu bakterinin, çiğ ya da az pişmiş deniz eserlerinden bulaştığını vurguluyor. Ayrıyeten açık bir yaranın tatlı yahut tuzlu su ile teması esnasında da bu bakteri vücuda bulaşabilir.

ET YİYEN BAKTERİ NASIL BULAŞIR?

Daima denize yahut okyanusa açılanlar,

Deniz eserlerinin bol tüketildiği noktalar,

Etin yeterli pişirilmediği taraflarda

Bağışıklığı zayıf şahıslar,

Kronik rahatsızlığa sahip hastalar,

Açık yaralara sahip olanlar,

Viral enfeksiyon hastaları,

Ameliyattan çıkmış kimseler, et yiyen bakteriye yakalanma riskine sahiptir.

ET YİYEN BAKTERİNİN BELİRTİLERİ?

Bakteri vücuda bulaştıktan 24 saat içerisinde tesirini gösterir. 30 saatti geçtiği durumda ise şiddeti artar. Kızarık, morarma, şişmiş ortamlar, vücut ısısının 5 kat çokça olması, titreme, mide bulantısı, yeşil kusma ve ishal üzere belirtilerle kendini gösterir. Enfeksiyon vücudun her bölgesine hayli süratli yayılır. Bu durum da hastanın şok geçirmesine neden olur. Organ yetmezliğine bağlı vefat meydana gelebilir.

ET YİYEN BAKTERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Et yiyen bakteri illetinde erken teşhis çok kıymetlidir. Tedavi ne kadar erken başlarsa irtihal orantısı o kadar azalır. Bulaşıcı olduğundan hasta ağır bakıma alınarak antibiyotik tedavi süreci başlatılır. Ameliyat ve hiperbarik oksijen tedavisi ise enfeksiyonun vücutta önemli dertler meydana getirmesi sonucunda uygulanır. Lakin bu illetin kesin bir tedavi yolu bulunamamaktadır. Yapılan araştırmalarda sarımsak ve soğanın bu hastalık için doğal formül olarak kullanabileceği eksperler tarafından önerilmiştir.

Yorum Ekle