Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İmitasyon güneş gözlüklerinin zararları? Aman dikkat!

İmitasyon güneş gözlüklerinin zararları? Aman dikkat!

İmitasyon güneş gözlüklerinin zararları gözünüzü kör edecek derecede. sahte veya imitasyon güneş gözlüklerinin göz sıhhatine önemli hasarlar verdiği konusunda önemli ikazlarda bulundu. Sahte güneş gözlüklerinin neden olduğu ziyanlar? Körlüğe kadar giden sonuçlar nelerdir? Güneş gözlüklerinin zararları konusunda bu yazımızda bulabilirsiniz.

Atmosfer, Güneş’ten gelen UV ve IR ışınlarını Dünya’ya indiği esnadaki şiddetini her ne kadar azaltsa da, bu ışınlar bedenimizdeki en hassas bölgelere yani cilt ve gözlerimize ziyan verir. Cilt yüzeyinde kansere bile neden olurken göze ise alerjik konjonktiva, kuru göz, retina, albinizm rahatsızlıkları ve renkli gözlere sahip olan bireyler güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Işınların şiddetinden etkilenmemek için özel çamlı güneş gözlükleri kullanılması gerektiği konusunda ihtarda bulunuyor. Aksi halde güneş ışınları önemli göz hastalıklarına yol açabilir. Güneş gözlüklerine UV ve IR ışınlarını kıran özel sinemalı camlar takılır. Bu sayede göze gelen güneş ışınları kırılarak sarı noktaya çarpar ve gözün sağlıklı görmesini sağlar. Güneş gözlüklerinin renkli olmasının nedeni de hazırlana özel sinema camlarından kaynaklanıyor. Fakat kimi merdiven altı üretilen güneş gözlüklerinde bu sinemalar yerine boya kullanılır ve boya beğenilen kimi komplikasyonlara neden olur. Işığın kırılması yerine göze direk çarpan ışınların hasara neden olma şiddetini artırdığı tarafında uzmanlar ihtarda bulunuyor.

İmitasyon güneş gözlüklerinin zararları?

İmitasyon güneş gözlükleri üçüncü dereceden göz hastalıklarına neden olur:

– Korneada; kuruluk, kaşıntı, yanma, batma, ağrı ve kanlanma üzere şikayetler boyalı yani uydurma güneş gözlüklerinden ötürü birinci derece olarak ortaya çıkar. Bu şikayetler ilaç tedavisiyle düzeltilebilir.

– İkinci derecede ise gözlerin beyaz kısmında (Konjonktiva) kanlaşma ve göz kapağının etrafında et oluşur.

– Asıl önemli sorun ise üçüncü derecedir. Uzun mühlet geçersiz gözlük kullanan şahıslar UV ışınlarına maruz kaldığından; sarı nokta ve katarakt üzere körlüğe neden olan hastalıklar ortaya çıkartabilir. Bu durumların kalıcı hasara neden olmaması için göz muayenesi yapılarak uzman tavsiyesinde güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

UV ışınları

Güneş Işınlarının Gözlere Verdiği Zararlar

Uzun mühlet güneş ışınlarına maruz kalan gözlerde ‘Kar Körlüğü’ üzere hastalıklara neden olur. Işınlardan ötürü fazla ışık dalgası alan sarı nokta baktığı yerlerdeki ışığı kırma özelliğini kaybettiğinden bakılan yer bembeyaz olur.

Beğenilen en büyük değişim merceklerde yaşanır. Görme duyusundaki en temel yer göz merceğidir. Görmedeki birinci alım mercek sayesinde gerçekleşir. Lakin merceğin uzun müddet güneşe maruz kalması ve korunmaması durumunda incelmeye neden olur. Bu da katarak üzere önemli hastalıklara bile yol açar.

Güneş ışınlarının bilhassa çocuklarda neden olduğu sıhhat sorunu ise şaşılıktır. Göz kamaşmasında besbelli olmazsa bile bilinmeyen şaşılık yaşanabilir. Buna kimi göz kayması olarak da isimlendirir. Estetik açıdan sorun olmasının yanı sıra bilhassa otomobil kullanırken perspektif bir açıyı çift görme ya da perspektif açıda yamuk göme üzere sıkıntılara neden olur.

Güneş ışınlarının göze vereceği en riskli dağlık sorunu ise göz kapağında kansere neden olmadır. Göz etrafındaki hücrelerin mutasyona uğramasına sebebiyet verir.

sahte güneş gözlüklerinin zararları

İnternetten alınan güneş gözlüklerine Dikkat!

Yaz aylarında bilhassa satışı artan güneş gözlükleri online satışların artışları ile birlikte intternet ortamına düştü. Cazip gelen fiyatlarla orjinallerine benzeyen güneş gözlükleri her ne kadar güzel gelse de sıhhati mahvediyor. körlükle bile sonuçlanacak durumlara yol açacağını vurguladıkları güneş gözlükleri konusunda önemli ihtarlarda bulunuyor. Bu ikazlardan birini de Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Idare Şurası Lideri Ayaz yaptı. Ayaz, hekim denetiminde ve reçetesinde alınmayan güneş gözlüklerinin ve lenslerinin sağlıklı beğenilen bile hasarlara neden olabileceğini belirtti. Ayrıyeten Ayaz, göz sıhhati tıpkı ağız ve diş sıhhati üzere toplumumuzda en ihmal edilen sıhhat sorunu olduğunu vurguladı. İnternet ortamına satışlarının düşmesi ile göz hastalıklarının hadiselerinin gitgide artmasındaki orantıyı açıklayan Ayaz,

“Gelişmiş ülkelerde gözlük kullanma oranı yüzde 55 civarında iken Türkiye’de bu oran yüzde 18 seviyesinde. Optisyen ve gözlükçü odalarımızın kurulmasının akabinde hazırladığımız taslak çalışmayı gündeme getireceğiz. Bu kapsamda yazılı ve görsel basında aldatıcı reklamların, bir sıhhat gereci olan gözlüğün bir ticari emtia üzere kampanyalar yapılarak halkın yanıltılmasının önüne geçilecek. Gözlükçülerin yapacakları reklam ve kampanyalar konusunda yeni bir çerçeve çizilecek. Ayrıyeten mesai saatlerinde yapılacak düzenlemelerle çalışanların eşit kurallar altında çalışması, haksız rekabetin önüne geçilmesi sağlanacak.” açıklamalarına da yer verdi.

Çocuğa gözlük alırken nelere dikkat edilmeli! Yazımızda çocuklar için güneş gözlüğü seçerken dikkat edeceğiniz hususlar çok önemli.

Yorum Ekle