Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Çocuğa gözlük alırken nelere dikkat edilmeli!

Çocuklara güneş gözlüğü alırken dikkat

Çocuğa gözlük alırken nelere dikkat edilmeli! ilerleyen yaşlardaki cilt ve göz meselelerinin ortaya çıkmasında çocukluk ve gençlik devrinde maruz kalınan ultraviyole ışınları değerli rol oynuyor. Bu nedenle mahsusen evlatlara güneş gözlüğü seçerken kimi noktalara hususî ehemmiyet göstermek gerekiyor.
Sağlıklı bir ömür için gerekli olan güneş ışığına haddinden fazla ölçüde ve münasebetli olmayan koşullarda maruz kalındığında sıhhati ve velev ömrü tehdit eden problemler ortaya çıkabilir. Güneş ışınlarına şiddetli maruziyetin gözleri de olumsuz etkilediğini belirten Göz Marazları Bilirkişisi Doç. Dr. Tuğrul Altan, münhasıran çocuklarda güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

DENİZ KENARINDA DİKKAT EDİN

çocuklar içingüneş gözlüğü alırken neye dikkat etmeli

Atmosfer kirliliği nedeniyle ozon tabakasında oluşan hasarlar günümüzde daha ziyade zararlı güneş ışığının bize ulaşmasına neden oluyor. Bu zararlı ışınların başında kısa dalga uzunluklu ultraviyole (mor ötesi) geliyor. Bu ışınların yüzde 95’i daha düşük güçlü olan UVA, kalan kısmı da daha yüksek kuvvetli UVB.

UVA daha derine ulaşırken UVB’nin daha yüzeysel tesirli olduğunu belirten Doç. Dr. Tuğrul Altan, “Bu ışınlar etkiledikleri vücut kesiminde proteinler ve DNA üzerinde olumsuz tesir yapar. Bu tesir temas vadesiyle artar ve vakitle birikir. Ultraviyole ışınlarının en güçlü olduğu durumlar yeryüzüne dik olarak ulaştığı yaz mevsimi, yansıyan ışığın ziyade olduğu deniz kenarı, karla kaplı yerler yahut yüksek rakımlı yerlerdir” dedi.

SİPERLİ ŞAPKA DA ÖNEMLİ

çocuğa gözlük alırken nelere dikkat edilmeli

Çocuğa gözlük alırken nelere dikkat edilmeli haricinde Şapkanında önemli yeri var. Çalışmalar; ilerleyen yaşlardaki cilt ve göz sıkıntılarının ortaya çıkmasında çocukluk ve gençlik periyodunda maruz kalınan ultraviyole ışınlarının rolünü ortaya koyuyor. Gözle ilgili en değerli iki hastalık öbeğinin katarakt ve yaşa bağlı maküla dejeneresansı olduğunu lisana getiren Dr. Altan, evlatların ve gençlerin, erişkinlere nazaran devirlerinin daha büyük kısmını açık havada geçirdiklerine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Yaşamı boyunca maruz kalınan ultraviyole ışınlarının yüzde 50’ye yakın kısmının birinci 18 yaşta olduğu söz edilir. Bu nedenle çocuklarda cildin olduğu kadar gözlerin de güneş ışınlarından korunması değerlidir. Direkt güneş ışınlarından korunmanın en uygun yolu siperli şapka kullanmaktır. Geniş siperli şapka göze ulaşan ışınların yarısını handikaplar. Ama ışınların ağır olduğu, yansıyan ışın ölçüsünün çokça olduğu sahillerde ve karlı ortamlarda kesinlikle güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Ayrıyeten güneş ışınlarının dik olarak geldiği 10 ve 16 saatleri arasında güneşe maruz kalmamak istenmeyen tesirleri en aza indirecektir.”

KIZARIKLIK VE YANMA YAPABİLİR

Güneşin göz üzerindeki tesirlerine dikkat çeken Altan, UVB’nin gözkapaklarında kızarıklık ve yanmaya neden olabildiğini, ileri yaşlarda güneş lekeleri, cilt kırışıklıkları üzere yeterli huylu değişiklikler yahut kanseröz yapıların da görülebildiğini söyledi:

“UVB gözün en dış saydam tabakası olan kornea tarafından tamamıyla bloke edilir. Korneayı geçen, lens ve retina üzerine tesir eden UVA’dır. UVB’ye uzun müddet maruz kalmak kornea yüzeyinde hasara ve muvakkat de olsa ağrılı görme kaybına neden olur. Bu durum müdafaasız kayak yapan insanlarda ve kaynakçılarda sık görülür. UVA ise korneadan geçerek göz merceği (lens) ve gözün hudut tabakası (retina) üzerine tesir gösterir.”

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doç. Dr. Tuğrul Altan, evlada güneş gözlüğü aylırken göz önünde bulundurulması gereken noktaları ise şöyle sıraladı:

• Camı kırılmaya dirençli olmalıdır. Polikarbonattan yapılmış camlar gayrı organik reçinelerden kırılmaya 10 kat daha dayanıklıdır.
• Yüzde 100’e yakın UVA filtreli olmalıdır. Polikarbonat yapısı gereği UVA’yı yüzde 100’e yakın bloke ederken öbür organik camlarda kaplama gereklidir.
• Çerçeve de kırılmayan metaryelden üretilmiş olmalıdır.
• Çerçeve yüzü külliyen saran tipte olmalıdır.
• Gözlüğün düşmesini engellemek için meteşesi yaylı olmalı yahut arttan elastik bir bantla tutturulmalıdır.
• ‘Ucuz’ gözlüklerden kaçınılmalıdır. ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına karşın çerçeve boyasında yüksek orantıda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan toplatılmıştır. Evlat ciltlerinin ince olduğu ve toksik unsurları çok daha kolay emebileceği unutulmamalıdır.

Ayrıcı kullanıcımızın sormuş olduğu Çocuklar için güneş gözlüğü seçimi hakkında cevap almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Sağlık ve Güzellik hakkındaki tüm yazılar için tıklayın

Yorum Ekle