Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çay ağacı yağının yararları nelerdir? Çay ağacının tasarruf meydanları…

Çay ağacı yağının yararları nelerdir? Çay ağacının tasarruf meydanları…

Keskin ve lâtif kokusuyla acilen dikkatleri üzerine çeken çay ağacı yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan yaygın otlardan biridir. Bilhassa cilt için tercih edilen çay ağacının içindeki yağ çıkartılarak kullanılır. Sivilceler için doğal kürler yapılan çay ağacı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Çay ağacı yağının yararları nelerdir? Çay ağacının tasarruf ortamları…

Yeni Zellandalı gemiciler tarafından keşfedilen çay ağacı yağının birçok illete yeterli geldiği biliniyor. Çay ağıcı yağı antibakteriyel tesiri sayesinde enfeksiyonu bitirmede tesirlidir. Günümüzde tanınan hale gelen çağ ağacı yağı tabiatta bulunan ve yaraları temizleyen en saf ilaçtır. Kimi tarafta çay ağacının kolları kurutarak elde edilen çay vücuttaki toksinleri temizlediği akciğer ve karaciğeri yeniler. Yüzyıllar evvel denizciler sefer sırasında yanlarına bol ölçüde çay ağacı kabukları ve yağı alırlarmış. Kanayan dişler, bağırsak rahatsızlıkları, kas ve kemik ağrılarında tıbbı materyal olarak kullanılır. Şimdilerde münhasıran çatlaklık ve selülit tedavilerinde en çok tercih edilenler arasında mahal alır. Bilim literatüründe “Melaleuca alternifolia” olarak bilinen çay ağacı, çok sık yan yana olan ormanlık ortamlarda yetişir. Yaprakları bazen beyazımsı olan çay ağacı içeriğinde yüksek ölçüde yağ barındırır. 

ÇAY AĞACI YAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Su ile seyriltilip tonik olarak kullanıldığında sivilceleri ve sivilce izlerinin kısa müddette geçmesini sağlar. Cildin dermis tabakasının hücrelerini yeniler. Akne ve sivilce tedavisinin yanı sıra kırışıklığa da âlâ gelir. Cildi ferahlatır ve rahatlatır.

Dudak, burun kenarı ve genital yerlerde çıkan uçuk yani herpes virüsünün neden olduğu yaraları da geçirmede tesirlidir. Herpes virüsünün olduğu nahiyeye ince bir taba halinde sürüldüğünde nahiyeyi enfeksiyonlu hücrelerden arındırır.

Birçok cilt meselesine yeterli geldiği üzere çıbanları bitirmede de tesirlidir. İnce bir tabaka halinde çıbana sürüldüğünde kısa vadede tesirini gösterir.

Banyo sırasında kullandığınız suyuna bir ölçü ekleyerek hem vücutta bulunan gözenekleri açar. Vücudun terlemesini istikrarlar. Böylelikle toksinleri bu yollarda atmayı sağlar. Buhar ile bir arada karışan yağın mentollü kokusu bronşların temizlenmesinde tesirli olur.

Böcek ve sinek sokmalarından sonra kullanıldığında ortaya çıkan tesirli azaltır. Velev birtakım bilirkişiler bir bardak su ile bir yemek kaşığı çay yağını bir spresy kabında birleştirerek münhasıran yaz aylarında sık sık vücuda sıkılmasını tavsiye eder.

Çay ağacının yağı vajina ve koltuk altına sürerek buradalar oluşma ihtimali olan istenilmeyen kokuyu köstekler. Başkaca muhite karşı doğal bir kokunuzun olmasını sağlar.

Yüksek ateş ve sistemsiz beslenme ile ağız içerisinde artan iltihaplı yaralar içinde çay ağacı yağı hayli tesirlidir. Diş etinin deformasyoan uğramasını önler. Diş aralarındaki yemek kalıntılarını temizler. Tükürük içerisindeki bakterileri azaltarak ağız kokusunu önler. Diş taşı oluşumunu engelleyerek beyazlanması destekler.

Şiddetli kulak ağrıları sırasında bir damla kulak içine damlatılarak bekleyiniz. İçerisinde biriken iltihabı kısa müddette atmasına yardımcı olur. 

Mütemadi tırnak kırılma ya da uzamama üzere meseleler yaşıyorsanız çay ağacı sizin için tam bir şifa kaynağı olabilir. Nizamlı bir formda tırnaklarınıza masaj yaparak uyguladığınızda tırnaklarınızın daha rahat uzamasını sağlar. 

ÇAY AĞACININ TASARRUF MEYDANLARI

Cilt sıhhatinin yanı sıra hane paklığında de kullanılabilir. Çay ağacı kısımları kaynatılıp elde edilen su paklık suyunun içine ekleyin. Bu karışımla hanenizi sildiğiniz de uzun müddetli toz tutmayı engellemenin yanı sıra konutu haşeratlara karşı da hanesi korur. 

Küf ve rutübet tutmaya meyilli duvarları bir kaç kes çay ağacı yağıyla silerseniz. Uzun vade buranın küflenmesi engellenebilir.

Köy meskenlerinde sıklıkla örümcek ağları vardır. Bunun için mütemadi kireçli boya yapılır. Gelgelelim boyanın içine çay ağacı yağı da eklerseniz. Konutta uzun vade örümcek ağı toplanmaz. Başkaca sivrisinek ve sineklerde konuta girmez. Zira çay ağacının kokusunu bu hayvanlar sevmez.

– Diş bakımı içinde çay ağacı yağı birebir yararlıdır. Ağız içindeki enfeksiyonu azaltmanın yanı sıra dişlerin beyazlamasını destekler. Birebir devranda ağız kokusunu önler. Hanedeki diş macununa çay ağacı yağı dökerek kullanabilirsiniz. 

Yorum Ekle