Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ödem nedir & neden olur? Ödem & şişlik belirtileri! Ödem ve şişkinliği vücuttan atma yolları…

Ödem nedir & neden olur? Ödem & şişlik belirtileri! Ödem ve şişkinliği vücuttan atma yolları…

Erkeklere orantıyla bayanlarda daha sık görülen ödem, vücudun sınırlı bir kesiminin çeşitli sebeplerden dolayı şişmesidir. Kılcal damarlardaki sıvının kana karışması ya da kanda aniden kimyasal hususların yükselmesi sonucu oluşan ödem hakkında merak edilenleri araştırdık. Evet ödem nedir ve neden olur? Ödem belirtileri nelerdir? Ödem ve şişkinlik vücuttan nasıl atılır? İşte tüm soruların karşılığı…

Ödem vücudun birtakım faktörlerden ötürü likit birikmesine denir. Çoklukla ilik doku arasında biriken bu likit şişliğe neden olur. Hatunlarda regl periyotlarında oluşan bu rahatsızlık  kimi doğal yollarla atılır. Fakat dikkat edilmediğinde önemli sıhhat dertlerine taban hazırlar. Yüz, el ve ayakta daha yaygın görülür. Tuzlu yemek, hamilelik, hormonal marazlar, magnezyum, B6 vitamini, böbrek ve karaciğer üzere rahatsızlıklar sırasında ya da sonrasına ortaya çıkar. Tuzlu yemekler ve az su tüketimi bu rahatsızlığı tetikler. Erkeklere orantıyla hatunlarda daha çokça görülen ödem hayat kalitesini düşüren bir sıhhat sıkıntısıdır. Bilim literatüründe “oidema” olarak geçen ödemin bir kaç çeşidi var. Bunlardan en yaygını perferik ödemdir. Bu ödem ayak ve ayak bileklerinde görülür. Bir başkası ise umumiyetle kaza ya da darbe sonrası oluşan serebral ödemdir. Dimağ ve muhitinde görülür. Nadiren olsa da göz muhitinde de oluşan şişlikleri ödem tipi kabul edilmiştir. 

ÖDEM NEDİR & NEDEN OLUR?

Konjestif kalp yetmezliğinden ötürü kan dolaşımı ehliyetli ölçüde yapılmadığında kan ayak yahut bileklerde birikmeye neden olur.

Vücuttaki iltihabı biriktirip atma vazifesi olan karaciğer bu işlevselliğini yitirdiğinde karın boşluğunda iltihap birikmesi ortaya çıkar.

Böbrek üstü bezleri vücuttaki toksinli sıvıyı idrar yoluyla atmadan kana karışması da ödem birikmesine yol açar. 

Vücudun neredeyse tüm yükünü taşıyan bacaklardaki damarlarda ya da kemiklerde ortaya çıkan hasarda iltihap birikmesine yol açar.

Vücut geliştikçe yaşanan değişim sonucu hormonlar bozulur. Bozuk hormonlar vücuttaki başka fonksiyonların düzgün çalışmasını önler. 

ÖDEM & ŞİŞLİK BELİRTİLERİ!

Vücudun belirili yerlerinde bozukluklar görülmesi

Şişkinlik, ağrı

Şişkinliğin olduğu nahiyeyi kullanmada zorlanma

Nefes almada zorlanma 

ağrısı ve cilt bozukluğu üzere belirtilerle kendini gösterir. 

ÖDEM NASIL AZALTILIR?

Nizamlı spor ve beslenme

Dolaşım için günde 15 dakika boyunca ayakları yukarıda bekletme

Daima birebir konumda kalmamak 

Boya nazaran kilonun ziyade olmaması gerekir.

ÖDEM VE ŞİŞLİĞİ VÜCUTTAN ATMA YOLLARI 

Nar içerdiği çözücü unsurlar sayesinde biriken ödemi vücuttan idrar yolu ile atar. 

Her sabah iki kol maydanoz tüketerek oluşan ödemi gün içerisinde atmanıza yardımcı olur.

Detoks besinlerinde en tesirli olanı ananastır. Ananas vücuttaki iltihaplı hücrelerin oluşumunu azaltır. Tıpkı devirde vücut likit orantısını dengeleyerek ödem oluşumunu azaltır.

– Salatalık günlük su gereksinimin yüzde 50’sini karşılayan en tesirli besinlerden biridir. Salatalık vücuttaki ödemi atmanın yanı sıra mide ülserine de güzel gelir. 

Mesken de yapılan yoğurt markette satılan yoğurda orantıyla ödem atmada yüzde yüz daha tesirlidir.

PROF. DR. SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR

İki bardak suyun içerisine 35 adet kurutulmuş kiraz sapı atınız 5 dakika kaynatınız. Süzdükten sonra tüketiniz. Bir hafta boyunca kahvaltıdan 2 saat sonra bir sefer öğlen yemeğinden 2 saat sonra tüketiniz. 

DR. NADIR SARAÇOĞLU ÖDEM ATAN KÜR

3 su bardağı suyun içerisine bir tutam püskülü, 5 tane kurutulmuş kiraz sapı, 6 adet kurutulmuş maydanoz, bir çay kaşığı kuru yeşil çay yaprağı ve 2 adet karanfil atınız. 6 dakika kaynatınız. Dört dakika bekledikten sonra süzüp içiniz. En ülkü saatler ise kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden bir saat evvel bir bardak tüketilmesidir. 

NAR SUYU

Tabiattaki en tesirli antioksidanlardan biri nar suyudur. Eksperler ödem olsun ya da olmasın bu sudan her gün bir bardak öğün fark etmeksizin tüketilmesini tavsiye ediyor. Lakin şeker hastası olan şahıslar nar suyu tüketiminde kompetanlarına müracaatlarında yarar var. 

Yorum Ekle