Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Tarhun otu nedir? Tarhun otunun yararları nelerdir? Tarhun otu nasıl tüketilir?

Tarhun otu nedir? Tarhun otunun yararları nelerdir? Tarhun otu nasıl tüketilir?

Sindirim illetleri için teğe bir yararı olan tarhun otu, güzel bir keskin bir tada sahiptir. Taze tüketildiği üzere kuru hali et ve balık yemeklerine eklenir. Hatunların adet döngüsünde yaşadıkları sancılar içinde doğal ilaç olan tarhun otu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Tarhun otu nedir? Tarhun otunun yararları nelerdir? Tarhun otu nasıl tüketilir? İşte soruların cevabı:

Papatya ailesine ilişkin olan tarhun otunun anavatanı Sibirya topraklarıdır. İnce uzun yaprakları olan tarhun otu, yeşil ve sarı renklidir. Çok keskin ve şirin bir kokusu vardır. Bilim literatüründe Artemisia dracunculus olarak bilinir.  Çok yıllık bir ot cinsidir. Ortalama 120-150 cm civarında uzar. Avrupa toprakları kültür otu olarak yetiştirir. Türkiye’de bu otun yetişme sahası; Erzurum, Bayburt, Gaziantep ve Şanlıurfa’dır. Ejder otu, Yeşil altın ve dargun üzere farklı isimlerle de alınır. Kuru hali Fransa mutfağında vazgeçilmez baharatıdır. Bayburt yöresinde dargun olarak geçen tarhun otunun ticareti hayli yaygındır. Böreğin iç harcına konularak tüketildiği üzere tıpkı ıspanak üzere pişriilerek de yenir. Tıpkı devirde kurutulup çayı yapılır. Anadolu da makarna ve salatalara eklenir.

TARHUN OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Sindirim sistemindeki salgılanmayı hızlandırarak besinlerin süratle işlenmesini sağlar. Böylelikle mide ve bağırsak ağrılarını azaltır. Birebir vakitte iştah kaybı olanların iştahını açar. Yani kilo almak isteyenler için güçlü bir doğal ilaçtır.

Yemeklerden sonra sık sık gaz sıkışması yaşayanlar içinde içinde ülkü bir besindir. Hazmı kolaylaştırarak karın şişkinliği ya da sertliğini önler. 

Çoklukla hatunların yaşadığı idrar enfeksiyonu illetine düzgün gelir. İdrar söktürerek mesane de idrar birikmesini pürüzler. Böylelikle taş ve kum rahatsızlıklarının yaşanmasının önüne makbul. 

Aylık olarak hatunların yaşadığı adet döngüsündeki sancılara güzel gelir. Kasıklarda ve vücutta yaşanan ağrıları dindirir. 

Kekik ve lahana üzere güçlü bir ödem söktürücüdür. Vücuttaki tüm ,iltihabı kısa vakitte atar. Başkaca vücuttaki ziyade tuzu da atmaya yardımcı olur. 

 Hoş kokuya sahip olan tarhun otu, ağız kokusunu da mahzurlar. Bunun yanı sıra ağız içindeki enfeksiyonu azaltır. Çay olarak tüketildiğinde diş yüzeyini temizler. Tükürük bezlerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Diş eti iltihabının önüne makbul. 

Ruhsal illetler içinde tarhun kurusundan elde edilen çay yarar gösterir. Ağır iş temposu sonrası vücut yorgunluğunu ve gerilimini azaltır. Had sisteminin işlevselliğini korur. 

TARHUN OTU NASIL TÜKETİLİR?

Kurutulup baharat haline getirilerek yemeklere eklenir. Ya da taze halde salatası yapılarak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra ıspanak üzere pişirilerek kullanılan tarhun otunun kuru halinden çay yapılır. Azerbeycan da sirke imalatında tarhun otu kullanılır. Bu da sirkenin daha lezzetli olmasını sağlar. Kekik üzere et ve tavuk yemeklerine lezzet sağlar. 

TARHUN OTUNUN ZARARI VAR MIDIR?

Haddinden fazla tüketildiğinde sindirime olan yararı zarara döner. İshale yol açarak vücudun süratle su kaybına neden olur. Gebe ve emziren validelerin tüketmemesi gerekir. Her besinde olduğu üzere tarhun otunu da mütehassısına danışarak tüketmekte yarar var. 

Yorum Ekle