Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ünlü sunucu Alexa Chung’un yaşadığı Imposter sendromu nedir? Belirtileri & Tedavisi

Ünlü sunucu Alexa Chung’un yaşadığı Imposter sendromu nedir? Belirtileri & Tedavisi

İngiliz sunucu ve model Alexa Chung, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir programda nadiren görülen ruhsal rahatsızlıklardan biri olan Imposter Sendromu’na yakalandığını açıkladı. Chung, yaşadığı zorlukları ve illetin neden olduğu durumlardan bahsetti. Evet ımposter sendromu nedir? Belirtileri nelerdir & tedavi! Sizler için yerkürede nadiren görülen ımposter sendromu hakkında bilinmeyenleri araştırdık.

Birinci defa 1970 yıllarında psikolog Suzanne Imes ve Pauline Rose Clance tarafından keşfedildi. Ünlü psikologlar illete umumiyetle yüksek bölgelerde olan kimselerin yakalandığını açıklıyor. Birçok insan marazı duyduktan sonra sanki bende mi bunu yaşıyorum sorusunu soruyor. Başarılı olan bireyler bulundukları tarafa kendi muvaffakiyetleri ile gelmediklerini baht ürünü oralara geldiklerini inanır. Bunun talih yapıtı olduğunu düşünen kimseler, bir gün yalanlarının çıkacaklarına inanır. Gerilim ve endişe ile alevlenen bu durum şahısta ataklara sebep olur. Birden görülmeye başlanan bu durumda kendilerini çevre ortamlardan uzak fiyatlar. Habersiz ve zayıf olduklarını düşündüklerinden izole bir ömür sürdürmeyi tercih ederler. Kendilerini daima sahtekar hissettiklerinden hayat kalitelerini de düşürürler. Yerküre yıldızlarında görülen bu sıhhat sorunu hengamında müdahale edilmediğinde intihara kadar sürükleyebilir. Erkeklere orantıyla başarılı hatunlarda daha sık rastlanan bir derttir.

EVET IMPOSTER SENDROMU NASIL ÇIKAR?

Yapılan araştırmalarda rahatsızlığa neden olan en yaygın durum kişinin bilinçaltıdır. Çocuklukta yaşanmış rastgele bir travma ımposter sendromumun yaşanmasına neden olabilir. Ailesinin kendisinden mütemadi muvaffakiyet beklemesi bir müddet sonra evladın yaptıklarına kuşku duymaya başlamasına sebebiyet verir. Mütehassıslar muvaffakiyetlerini kabul etmemeye başlayan bireyin bir müddet sonra yaptıkları önünde kuşku duymaya başladıklarını söylüyor. Her şeyi başarmasına karşın muvaffakiyetinin dış etkenlerden ötürü yaşandığını düşünür. Bu duruma tıpkı devirde dimağ yorgunluğundan ötürü da yaşanabiliyor. Haddinden fazla muvaffakiyet kişinin kendini daha farklı hususlarda ispatlamaya çalışırken de beyefendisinin yorulması bilinç kaybına neden olur. 

IMPOSTER SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Içtimaî ortamlardan uzak durmak

Yaptıklarını daima sorgulamak

Bilinç altına yerleştirdiklerinden ötürü mütemadi kabus görmek

Muvaffakiyetlerini sorgulamaya başlamak

Hisleri önünde karmaşık hissetme

Yeteneklerinin olmadığını ve kendisini bir sahtekar olarak görmek üzere belirtileri yaşıyorsanız bir mütehassısa görünmekte yarar var. 

ÜNLÜ MODEL ALEXA CHUNG’TAN DEĞIŞIK İTİRAF!

Hastalık geçtiğimiz Londra Moda haftasına damga vuran sunucu ve model Alexa Chung, yaptığı bir söyleşide ımposter marazından muzdarip olduğunu açıklamıştı. Birinci koleksiyonunu sergileyen Chung, marazını işte şu laflarla anlattı: “Bu, modaya kişisel bir şey değil, yaptığım her şeyde bunu hissediyorum. Vogue’a yazı yazmak, büyük bir sendrom sebebi… Televizyonda canlı yayına çıkmadan evvel ‘Bunu yapmak için donanımlı mıyım?’ diye düşünüyorum. Kendinizin farkında olmak yeterli bir şey zira bu, öğrenmeye açık olmanızı sağlıyor. Şayet egoist olursanız ve bulunduğunuz yanı büsbütün hak ettiğinizi düşünürseniz, gelişime ve dönüşüme örtük olursunuz.”

IMPOSTER SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Sendrom üzerine birçok çalışma yapan psikologlar, kişinin öncelikle bir sıhhat sorunu yaşadığını fark etmesi ve bunun üzerine gitmesi gerektiğini düşündü. Mükemmelliyetçi olma marazın yaygınlaşmasına neden olduğundan hastanın yaptıklarında kusursuzluk aramamasını tavsiye ediliyor. Birebir devirde yaptıkları başarılara inanarak artlarında durumları gerektiği vurgulanıyor. Ferdi terapiler de bu mevzu da epeyce tesirli olabilir. 

Yorum Ekle