Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Vücudunuz Ramazan ayına hazır mı? Bir hafta boyunca elma suyu içerseniz…

Vücudunuz Ramazan ayına hazır mı? Bir hafta boyunca elma suyu içerseniz…

Ramazana kala mütehassıslar vücudumuzun oruca hazır olup olmadığını denetim etmenin yararlı olacağı konusunda ikazlarda bulunuyor. Pekala vücudunuz Ramazan ayına hazır mı? Uzun müddet aç ve kalan vücudunun evvelce bir kadro hazırlıklar yapması gerekir. Aksi halde illetlere taban hazırlayan bir süreç olabilir. Bunun içinde toksin atma bakımından tesirli besinler önerilir. Bir hafta boyunca elma suyu içerseniz..

Ramazan ayı sıhhat açısından çok kıymetli bir dönüm noktasıdır. Vücudun kendini yenilemesi için ülkü olan bu hengam zarfından evvel vücudu bu sürece hazırlamakta değerlidir. Mütehassıslar münhasıran sıhhatsiz beslenen ve bağışıklığı zayıf olan bireylerin Ramazan öncesinde vücutlarını uzun müddetli açlığa ve susuzluğa karşı direnci artırmalarını öneriyor. İki öğünle tüm günü geçirmesi gereken vücudun evvelce güç depolaması gerekir. Bunun için ülkü besinler vardır. Fakat bunlar arasında en tesirlisi elma suyudur. Elma suyu vücutta biriken toksinleri temizleyerek bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra yağ depolarının güce dönüşmesini destekler. Bir hafta boyunca nizamlı bir bardak elma suyu içerek vücudunuzu Ramazan ayına hazırlamış olursunuz. Tıpkı hengamda elma suyunu Ramazan içerisinde iftardan iki saat sonra da tüketerek bu sağlıklı süreci devam ettirmiş olursunuz. 

VÜCUDUNUZ RAMAZAN AYINA HAZIR MI?

Ramazan başlamadan evvel vücudun su nispetini artırmak için bol bol su tüketmelidir. Fakat vücut su tüketmekte zorlandığında su muhtaçlığını karpuz ve kavun üzere likit orantısı yüksek olan meyvelerle de gidermek mümkündür. Bu uzun oruç saatlerinde kalan bünyeyi daha dinç tutmaya yardımcı olur.

Ramazana girmeden öğünlerde tüketilen yemek ölçüsünü azaltmak mide sıhhati için yararlıdır. Böylelikle midenin oruç saatlerinde açılığı hissetme nispeti azalır.

Tuz vücudun su tutma nispetini olumsuz tesirler. Bu nedenle ramazan ayına girmeden evvel ve girdikten sonra tüketilen tuz ölçüsünün azalması vücudun oruçlu olduğu müddette daha dirayetli kalmasını sağlar. 

Daima ilaç kullanan kişi oruç tutup tutmayacağını öğrenmek için tabibine başvurmalıdır. Oruç tutmasını engelleyecek bir laf konusu değilse ilaç saatlerini iftar ve sahura nazaran ayarlamalıdır.

BİR HAFTA BOYUNCA ELMA SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

Ramazandan öce başlayıp tertipli elma suyu tüketerek vücudunuzda biriken tüm toksinlerden idrar yolu ile kurtulabilirsiniz. Bu sayede vücudunuz bağışıklık sistemini güçlendirerek illetlere karşı dirayetini artırırsınız.

Güçlü bir antioksidan olduğundan makûs kolesterolü düşürür. Vücudun muhtaçlığı olan potasyumu sağlayarak kalp ve damar sıhhatini korur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu elma suyunun direk kalbe yararı olduğunu söylüyor. 

– Besinlerden alınan yağlar ve toksinler karaciğer aracılığı ile vücuttan atılır. Gelgelelim karaciğerin uğradığı rastgele bir deformasyon bu fonksiyonunu yitirmesine ve yağ toksin biriktirmesine neden olur. Ama alkali bakımından varlıklı olan elma suyu karaciğerde bu birikimin olmasını pürüzler. Böylelikle Ramazan ayına daha sağlıklı bir karaciğerle girmiş olmanızı sağlar.

Uzun müddetli açlık ve susuzluk daha öncesinden de sıhhatsiz beslenme ile birlikte kemikler zayıf düşer. Bu da kişinin acilen yorulmasına ve kas ağrıları yaşamasına neden olur. Lakin elma suyunda bulunan C vitamini ve demir bu durumların yaşanmasını önler. 

Ramazan aylarında en çok yaşanan meselelerden biri de sindirim sorunlarıdır. Elma içerdiği çözücü asitler sayesinde bağırsaklardaki florasını istikrarlar. Kabızlık ve ishal üzere rahatsızlıkların oluşmasını önler. Ayrıyeten mide asidini de dengeleyerek şişkinlik ve hazımsızlığın da yaşanmasını handikaplar. 

Yorum Ekle