Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Borderline kişilik bozukluğu nedir? Borderline kişilik bozukluğu olduğunuzu gösteren işaretler

Borderline kişilik bozukluğu nedir? Borderline kişilik bozukluğu olduğunuzu gösteren işaretler

Mütemadi değişen his durumunuza bir meal veremiyorsanız bir psikologa görünmenizde yarar var. Zira borderline kişilik bozukluğu olabilirsiniz. Ekseriyetle ergenlik devrinde başlar ileri yaşlarda kalıcı hale gelir. Pekala, borderline kişilik bozukluğu nedir? Sizler için borderline yanı hudutta yaşanan kişilik bozukluğunun belirtilerini araştırdık. İşte borderline kişilik bozukluğu olduğunuzu gösteren işaretler…

Borderline kişilik bozukluğu öbür ruhsal rahatsızlıklarla tıpkı belirtileri gösterdiğinden teşhis edilmesi güç bir hastalıktır. Bipolar ve depresyon üzere illetler haftalar velev aylarca sürer. Gelgelelim borderline yani hadde kişilik bozukluğu bir iki saat ağır bir formda devam eder. Korku ve öfke üzere hislerin tetiklediği bu rahatsızlık hastanın kendine zarar vermesine kadar ilerleyebilir. Bu hastalık erkeklere orantıyla hatunlarda 2 kat daha çokça görülür. Nedeni ise hatunlarda sık değişen hormonlardan kaynaklıdır. Hasta zihnindeki his durumunun akışını denetim edemez. Bu da onu ani değişen hislere sürükler. Münasebet kurdukları kişilere o denli bir bağlanırlar ki en ufak bir kırgınlıkta dünyaları başlarına yıkılmış üzere hissederler. Eksperler bu biçim hastalara karşı bu yüzden hassas davranılması gerektiğini vurgular. Zira bu kişilerde nefret ve sevgi aniden ortyaa çıkabilir. 

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞUNUN SEBEPLERİ NELERDİR? 

Borderline kişilik bozukluğuna sahip şahıslar daima terk edilme hissini hisseder. İstedikleri bir olmayınca ya da sonlanınca bunalımlar geçirebilir. Bu durum çoklukla çocuklukta ebeveyn sevgisi eksikliği yaşamış insanlarda görülür. Zira çocukluk çağlarında sahiplik hissetmeyen kimseler daima bir yanlarda bir şeylerin eksik ve yanlış gittiğini düşünür. Bu herkes de tıpkı değildir. Hastalık her vakit ya da pederini kaybetmiş çocuklarda görülmez. Kimi evlatlar ise ana ve pederinin kardeşine daha çok sevgi gösterdiğini düşünür ve bu hislere kapılabilir. Borderline kişi ya bir kimseyi çok sever ya da mütemadi farklı kişiler muhitinde görmek velev. Sistemsiz bir toplumsal muhiti olan borderlineler güvensizlik duygusu oluştururken bir öteki borderline hastası ise kimseye bağlanarak kimseye güvenmez. Tüm bu farklı ayrıntılar insanların bilinçaltına yerleştirdikleri kodlarla ortaya çıkar. 

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLDUĞUNUZU GÖSTEREN İŞARETLER

Zihin his akışını denetim edemediğinden hislerde ani yükselmeler ve inişler meydana gelir.

Bir anda kişi kendini her şeyden soyutlarken zahir bir periyot külliyen içtimaî görünür. 

Kalabalık ortamlara girmeyi sever ancak en çokça bir saat kalır. Zira bir müddet sonra ortamda beğenilmeme korkusu yaşayarak kaçmak velev.

Ani değişen hisler aile, arkadaş ve muhite karşı davranışlarını da tesirler. Çok güvenip ve sevdiği insana birden güvensizlik hissetmeye başlar. Bu hastaların korktukları terkedilmektir. 

Hasta birden teğe kendini alışveriş yaparken ya da otomobil kullanırken bulabilir.

Beyindeki sonlar hasara uğradığından bu hastalar bir vade sonra gerçeklik algısını yitirirler.

BORDERLİNE TEDAVİSİ VAR MIDIR? 

Borderline kişilik bozukluğuna sahip kimseleri kompetan tabip hayata kazandırmak için küme terapileri uygular. Ama bu tedavi ile hasta zihinsel olarak toparlanmadığında bilirkişi tabip ağır vakalı ruhsal tedavi gören kimselere yapılan bilişsel davranış terapisini dener. Hastanın intihar teşebbüsünde bulunmaması içinde tabip birtakım sakinleştirici ilaçlar verir.

Yorum Ekle