Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Al etin yararları nelerdir? Al eti kimler ne kadar tüketmeli?

Al etin yararları nelerdir? Al eti kimler ne kadar tüketmeli?

İnsan vücudunun gereksinimi olan vitamin ve minerali içeren al et, eksperlerin şiddetle tüketmesini tavsiye ettiği besinler arasında birinci sıralarda nokta alıyor. Lakin al etinde kendine nazaran çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan kimileri yararları kimilerinin zararları vardır. Pekala Kırmızı etin yararları nelerdir? Al eti kimler ne kadar tüketmeli?

Demir, kreatin, çinko, fosfor ve B vitamini kompleksi bakımından varlıklı olan al et, başkaca çok güçlü bir lipolik asit kaynağıdır. Al et üzerinde yapılan araştırmalarda etin insan sıhhatine hem yararı hem zararlı olduğu gözlenmiştir. Eksperler bu hususta bilhassa işlenmiş etin yağ nispetinin artığını bu yüzden damar tıkanıklığı, istenilmeyen kolesterol seviyesinin artığına neden olduğunu belirtirken vesair bir yandan işlenmemiş saf etin hücrelerini azaltığını ve hücre yapısını güçlendirdiği vurgulanıyor. Devletimizde al et tüketimi nispeten ziyadedir. Mahsusen Şark Anadolu’da salamurası yapılan al et, Yerküre devletlerinde de en az tüketime sahip olanlar ise Asya memleketleridir. Kırımız et üzerinde çalışma hala devam etmektedir. Gelişme çağındaki evlatların muhtaçlığı olan proteinleri tek seferde karşılayan al et, vücudun kuvvet nispetini da yükseltir. Al etler arasında yağ orantısı en az olan dana eti mütehassısların tüketimi tavsiye edilen çeşididir. Aksi halde koyun etinin içerdiği hayvansal yağ epeyce çokça olduğundan önemli illetlere davetiye çıkarır. bunların yanı sıra tüketilmesi her ne kadar tavsiye edilse de malûm aralıklarla tüketilmesinin daha iyi olduğunu derhal hemen her mütehassıs vurgular. Hafta da ortalama 3 gün 100 gram tüketilmesi vücut sıhhatinin muhtaçlığı olanı karşılayacaktır.Medipol Hastenesi Beslenme ve Diyetetik Kompetanı Diyetisyen Canel Öner sorucvp.net editörlerine al et konusunda merak edilenleri açıkladı:

AL ETİ KİMLER NE KADAR TÜKETMELİDİR?

100 GRAM AL ETİN BESİN BEDELLERI;

Protein / 27 gram

Yağ / 8 gram

Kolesterol / 86 miligram

Potasyum / 220 miligram

Sodyum / 60 miligram

Kalsiyum / 20 miligram

Demir / 3 miligram

AL ETİN YARARLARI NELERDİR?

Al et rastgele bir besinle bir arada tüketilmediğinde vücudun gereksinimi olan demirin yüzde 35’ini sağlar. Vücudun demir emilimini sağlamasının en tesirli yolu ise al etin içerdiği yağın çok az olması gerekir. Demir orantısı düşük olan kimselerin haftada en ziyade 3 gün aralıklı kırmızı et tüketerek bu orantısı dengeleyebileceklerini vurguluyor.

Gelişim çağındaki evlatların daha sağlıklı büyümesi için gereksinimleri olan kalsiyum ve çinko bakımından nispeten zengindir. Sistemli olarak tüketildiğinde kaslarda bulunan keratin seviyesini istikrarlar. 

İçerdiği yağ nedeniyle kalp damar illetlerini beğenilmeyen etkilediği bilinir. Lakin eksperler yağ nispeti az ve sahih koşullarda pişirilen etin kalp ve damar rahatsızlıklarını engellediğini velev kan seviyesini dengelediğinden kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olduğunun söylüyor.

Had sistemi vücudumuzda bağışıklık sisteminden sonra en çok hasara uğrayan kesimdir. Al et içerdiği güçlü kalsiyum unsuru sayesinde bu hücrelerin sıhhatini korur. Alzheimer üzere ileri yaşlarda görülen marazların da ortaya çıkmasını engellediği gözlemlenen al eti mütehassıslar münhasıran hafıza için tüketilmesi gerektiğini vurgular.

Keratin saçın gereksinimi olan en kıymetli hususlardan biridir. Birtakım koşullarda vücudumuzda azalan keratin saç dökülmesine yıpranmasına neden olur. Mütehassıslar bu durumun engellemenin en sağlıklı yolunun ise kırımız et tüketimini artırmaktan geçtiğini vurguluyor.

B vitamini kompleksi bakımından en güçlü besin olan al et, bağışıklığı güçlendirerek illetlere karşı vücudun direncini artırdığı söyleniyor. B vitamini kompleksi bağışıklığın yanı sıra sindirim sistemindeki organların fonksiyonlarını da güzelleştirerek, sindirim hastalıklarına taban hazırlayan durumları azaltır. 

Sindirimi düzenlendiğinde diyet listelerine rahatlıkla eklenebilir. Lakin yağsız olan ve yanında yeşillik tüketilmesi tavsiye edilir. Aksi halde kırmızı et ölçüsüz kademede karbonhidrat ve protein içerdiğinden et bir besinle bir arada bu özelliklerini yitirir. Bu yüzden mütehassıslar etin tek başına tüketilmesinin daha çokça yarar sağlayacağınız vurguluyor.

ŞIDDETLI TÜKETİLEN AL ETİN TESIRLERI VE KOYUN ETİNİN ZARARLARI NEDİR?

Dana etine orantıyla koyun etinin yağ orantısı ziyadedir. Bu yüzden ölçüsüz tüketildiğinde beğenilmeyen kolesterol seviyesini artırır.

Damarların duvarlarında yağ birikmesine neden olur. Hem damar tıkanıklığı ham damar sertleşmesi üzere marazlara davetiye çıkarır.  Bu da kalp marazlarının yaşanma riskini artırır.

Sindirime yararı olduğu kadar çokça tüketildiğinde sindirim organlarındaki hücrelerin mutasyonları ile oynayarak kanserli hücrelere ya da bu organların fonksiyonlarının zayıflamasına neden olur.

Haddinden fazla tüketilen koyun eti kan basıncının seviyesini artırarak yüksek tansiyona davetiye çıkarır. 

Yorum Ekle