Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Susamın yararları nelerdir? Susam hangi illetlere âlâ gelir? Susam yağının bilinmeyenleri…

Susamın yararları nelerdir? Susam hangi illetlere âlâ gelir? Susam yağının bilinmeyenleri…

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan ve siyah beyaz üzere çeşitleri olan susamın insan sıhhatine yararları vardır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan susamın birebir devirde yağı çıkartılarak cilt hoşluğunda de tüketilir. Sizler için susam hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala susamın yararları nelerdir? Susam hangi illetlere âlâ gelir? Susam yağının bilinmeyenleri nedir? Tüm bu soruların cevabı haberin detayında…

Eski çağlardan beridir mutfakların bir bucağında konum edinen susamın birçok illete güzel geliyor. İçerdiği varlıklı vitamin ve mineral bakımından diyabetten tutunda anemi illetine kadar düzgün gelen susamın mucize yararlarını sizler için derledik. Asya topraklarında yetiştirilen susam tohum olarak kullanılır. Tıpkı hengamda susamdan hem yağ hem de baharat elde edilir. Susamın dış kabuğu hayvan yeminde kullanılır. Tıpta susamın yağı çözücü olduğundan ilaç prodüksiyonunda kullanılır. Münhasıran saç, kirpik, kaş ve cilt bakımında kullanılır. Susam süreç gördüğünde içeriğindeki asit nispeti artığından mide rahatsızlığı olanlar için tüketilmesi tavsiye edilmez. Lakin tahin olarak tüketilebilir. Eksperler gelişim çağındaki ve gebe hatunların susam nispeti çok olan tahin ve yoğurt karışımının nizamlı tüketilmesini tavsiye eder. 

SUSAMIN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği doymamış yağlar damarları temizleyerek berbat kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede kalbe giden damarların daha sağlıklı olmasını destekler. Arter illetine yakalanma ve felç geçirme riskini azaltır.

Siyah susam içeriğinde bol ölçüde demir hususu barındırır. Bu unsur kan yapıcı hücreleri artırarak anemi riskini ortadan kaldırarak, yorgunluk ve halsizlik hislerinin düşürülmesinde yardımcı olur.

Susam fitatin unsuru yani anti kanser bileşenleri içerir. Tertipli olarak tüketilen susam kolorektral tümör hücrelerini azaltır.

Lif açısından da hayli varlıklı olan bu besin sindirimi kolaylaştırarak bağırsaklardaki toksinleri temizler. Ayrıyeten kilo vermede yardımcı olur.

Kan damarlarını ve kemikleri güçlendirerek romatoid artrit marazının neden olduğu ağrılara uygun gelir. Tıpkı vakitte ödemlerin oluşumunu önler.

Susamın birebir devranda ağız ve diş sıhhatine da yararı olduğu bilinir. Bilhassa yağının dişleri beyazlattığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Susam yağını cildi ve saçları yenilemede ve meyyit hücrelerin nispetini azaltmada tesirlidir.

Klâsik Çin tıbbında karaciğerdeki toksinleri temizlemede ve gözdeki bozuk hücreleri yenilemede de tesirli olduğu bilinir.

DİŞ BEYAZLATAN SUSAM KÜRÜ

MATERYALLER

1 yemek kaşığı susam yağı 

1 yemek kaşığı limon suyu

UYGULANIŞI

İki malzemeyi düzgünce karıştırınız 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra gazlı bez yardımıyla dişlerinize ve diş etlerinize masaj yaparak uygulayınız. 2 dakika bekledikten sonra ağzınızı yeterlice durulayınız. Hafta da 2 kez bu karışımı dişlerinize uygulayınız.

SUSAM YAĞININ BİLİNMEYEN MUCİZEVİ YARARLARI

Susamın kendisinden çok yağında doymamış yağ asitleri bulunuyor. Bu yaş asitleri beğenilmeyen kolesterol seviyesini düşürüyor. Ayrıyeten kimi besinlerden ötürü tıkanan damarların temizlenmesini sağlayan susam yağı, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Yapılan birtakım araştırmalarda susam yağını kaynamış papatya çayının içine damlatılıp tükletildiğinde akciğerlerin temizlenmesi sağlar. Tıpkı devirde astım üzere illetlere uygun gelir.

Cilt ve saç sıhhati için E vitamini kıymetlidir. Mahsusen hücre yenilenmesini sağlayan E vitamini kuruma çatlama yıpranma üzere saç ve ciltte görülen belirtilerin şiddetinin artması vücutta E vitamini eksikliğinin olduğunu gösterir. E vitamini eksikliğini gidermede en tesirli besin susam yağıdır. Susam yağını saçınıza sürüp yarım saat bekledikten sonra durulayınız ve şampuan yanına organik sabun kullanınız. Cilt içinde hem tüketebilir hem de direk olarak yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz. Banyoda son durulma suyuna ekleyebilirsiniz. 

Had hücrelerinin deformasyona uğraması baş ağrısı ve yorgunluk üzere rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlıkların akabinde ekseriyetle uykusuzluk üzere meselelerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Gelgelelim susam yağının had hücrelerini yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Uyku sorunu yaşayan bireyler için eksperlerin önerdiği susam yağı, konsantre eksikliği ve unutkanlık üzere rahatsızlıklara da düzgün gelir.

Yapılan bir çalışmada susam yağı kullanan bireylerin hücrelerinin dış tesirlerden etkilenme nispetlerinin kullanmayanlara nazaran daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede nizamlı tüketenlerin kansere yakalanma riskinin acilen hemen hiç olmadığı ortaya çıkarılmıştır. 

Karaciğeri toksinlerde arındırdığı ve damar sertliğini önlediğinden susam yağı mahsusen Asya devletlerinde mucize besin olarak çokça kullanılır. 

Yorum Ekle