Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kan portakal nedir? Kan portakalın yararları nelerdir? Kan portakalı ne işe yarar?

Kan portakal nedir? Kan portakalın yararları nelerdir? Kan portakalı ne işe yarar?

Olağan portakalın bir çeşidi olan kan portakalı içeriğine al renk veren likopen sayesinde güçlü bir antioksidandır. Hatay’da üretilen kan portakalı mahsusen pankreas ve mide kasneri üzere illetlere yarar sağlar. İçeriğinde yüksek ölçüde C vitamini içeren kan portakalı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet kan portakal nedir? Kan portakalın yararları nelerdir? Kan portakalı ne işe yarar?

Al renge sahip olan bu portakal tipine kan portakalı denir. İçeriğinde yüksek ölçüde likopen içerdiğinden al bir renge sahiptir. Bilim literatüründe Citrus x sinensis olarak geçen kan portakalı turunçgillerde nadiren görülen polifenol pigment ailesinin antioksidan bakımından en varlıklı tipidir. Al portakalın içinde krizantemin (siyanidin 3- O -glukozit) unsuru bulunur. Yetiştiği ortamda sıcaklık aniden tasavvur mor renge dönüşür. İçi olduğu üzere kimi al portakallarda da dışında da görülür. Öbür portakal çeşidine nazaran dış kısmı daha serttir. Bu yüzden soyulması zordur. Tadı ahududu ile birebirdir. Araştırmalara nazaran al yani kan portakalı mutasyona uğramış bir çeşittir. Birinci sefer Avrupa’da 19. yüzyılda görülmüştür. Kan portakalının birkaç çeşidi vardır. En yaygını İtalya’da yetişen Tarocco olanıdır. Tıpkı devranda Sanguinello ve Moro İspanya’da yetiştirilir. İçeriğindeki şeker daha çokça olduğundan tadı tatlıdır. Suyu çıkartılarak tüketilebilir. Gün içerisinde iki tane tüketildiğinde vücudun günlük muhtaçlığı olan C vitamini ve diyet lifini karşılar. Başkaca güçlü bir folat kaynağıdır. 

KAN PORTAKALININ YARARLARI NELERDİR?

Çok güçlü antioksidan hususlar içerdiğinden vücuttaki hür radikalleri temizlemede tesirlidir. Bu sayede hücrelerin erken yaşlanmasını önler. Bu sayede cilde epey yarar sağlar. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçtiğinden genç kalma mühletini uzatır. 

Kan portakalı antosiyanin hususu sayesinde kan basıncını istikrarlar. Damarların vesair besinlerden kaynaklı sertleşmesini önlediğinden kan akışını kolaylaştırır. Bu sayede kalp sıhhatini korur.

Vücudun gelişimi için gerekli olan kolajeni vücut ayan bir yaştan sonra üretmez durumuna gelir. Bu yüzden vücut ek olarak kolajen alması gerekir. Bunun içinde en sağlıklı besin kan portakalıdır. Kan portakalı kolajen üretimini artırdığından diş ve kemik sıhhatini destekler. Kemik ve dişleri güçlendirerek rastgele bir deformasyona uğramasının önüne makbul. 

Folat kan yapısındaki beyaz ve al hücreleri artırır. Bu sayede kansızlık üzere marazlar önlenir. Kan portakalı da folat bakımından varlıklı olduğundan kan yapar. Kansızlık yaşanmadığı için had hücreleri vücut içindeki fonksiyonlarını basitçe sağlar. Gerilim ve depresyon üzere marazların önüne makbul. 

Diyetisyenler kilo vermek için en yararlı listesinde birinci beşte taraf alır. Lif bakımından varlıklı olduğundan sindirim sistemini düzenler. Metabolizmayı hızlandırdığından kilo alımını ketler. Bağırsaklar işlevselliğini artırarak kabızlığın yaşanmasını mahzurlar.

Doğal şeker içerir. Lakin hiç yağ yoktur. Bu sayede vücudun denetimli kilo vermesini sağlar. 

KAN PORTAKALI NE İŞE YARAR?

Antioksidan hususu sayesinde kanseri önler. Yapılan araştırmalarda mütehassıslar kan al portakalı nizamlı tüketenlerin kansere yakalanma nispetinin düşük olduğunu belirtiyor. Kahvaltıda bir öğlen yemeğinde de bir tane tüketilmesi gerekir. Gün uzunluğu kişinin dinç kalmasını sağlar. Bu sayede akşam bir uykuya yer hazırlar. 

Yorum Ekle