Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bacak ağrısı neden olur? Bacak ağrısı hangi marazları habercisi? Bacak ağrısı nasıl makbul?

Bacak ağrısı neden olur? Bacak ağrısı hangi marazları habercisi? Bacak ağrısı nasıl makbul?

Yürüme ve koşma üzere vücut hareketlerini sağlayan bacaklarda bazen çok şiddetli ağrılar yaşanır. Ömür kalitesini düşüren bu ağrılar bazen çeşitli marazlar nedeniyle görülür. Bazense marazlara neden olur. Sizler için erkeklere orantılarla hatunlara daha çokça görülen bacak ağrısına dair merak edilenleri araştırdık. Evet bacak ağrısı neden olur? Bacak ağrısı hangi marazların habercisi? Bacak ağrısı nasıl makbul?

Omurgalı tüm canlılarda bulunan ve vücudu taşıma yükü olan eklemli uzantıya bacak denir. Kas, tendon, eklem, kemik ve hudut damarlarından başlayan kalçadan ayak bileklerine kadar olan kısım bacaktır. Üst bacak yani basen alt bacak yani baldırı birbirine bağlayan beşerdeki yürüme koşma velhasıl hareket etmeyi sağlayan orta kısma da diz denir. Silindirik bir yapısı olan bacaklar kaslar ve eklemler sayesinde hareket esnasında kemiklere zarar vermez. Bu yüzden kalçadan başlayıp dize kadar olan kısımda yaşanan rastgele bir ağrı bacak ağrısı olarak makbul. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bacak ağrısının günümüzde en temel nedeni gün uzunluğu hareketli ve yorucu geçmesi olarak kabul edilir. Bacak ağrısıyla tabibe başvuran hastaların birçoklarına fiziki muayene ile bakılır. Daha sonra gerekli görüldüğünde farklı testlerde uygulanır.

BACAK AĞRISI HANGİ MARAZLARIN HABERCİSİDİR?

Vücudun tüm komplikasyonları birbirine bağlıdır. Bu yüzden birinde yaşanan rastgele bir sıhhat sorunu oburunu tesirler. Bacaklar bunlar arasında en tehlikeli olandır. Örneğin sonlardan görülen bir hasar bacak ağrısına yol açar. Hudut sisteminin en genişi siyatiktir. Bu da kalçadan başlar bileğe kadar iner. Ayaklardan sinyalleri dimağa kadar taşıyan bu had damarı çeşitli sebeplerden dolayı sıkışma yaşadığında bacak hareketini zorlar bu da ağrılara yer hazırlar.

Bacak ağrısına neden durumlardan bir oburu de huzursuz bacak sendromudur. Bu da hudutlardaki bozukluğa bağlı görülür. Münhasıran gece uykusundan bacak ağrısıyla hastanın uyanmasına sebep olur. Başkaca yürüme üzere faaliyetlerde aksaklıklara yol açar.

İleri yaş ya da kalsiyum eksikliğine bağlı görülen eklem marazları bacak ağrısına neden olan bir başka durumdur. Kireçlenme, kıkırdaklarda likit kaybı ve eklem aşınmaları çoklukla ileri yaş bacak ağrılarına neden olur.

Kandaki istikrarsız kıymetlerde kan akışını olumsuz tesirler. Bacaktan dimağa gitmesi gereken kan sistemli gerçekleşmediğinde inmeye, felçe ya da kalp buhranına yol açar. Bunun birinci belirtisi de bacak şişmesi ve ağrısıdır. 

fıtığı da bacak ağrısına velev hareketinde aksaklığa yol açar. Vücudun üst kısmı ve alt kısmını birleştiren nokta olan belden geçen omurilik kanalındaki daralma nedeniyle görülen rahatsızlık bacaklardaki sonları ve damarları zorlar bu yüzden ağrılara neden olur. 

BACAK AĞRISI NASIL MAKBUL?

Bacak ağrısı deyip geçmemek gerekir. Zira yukarıdaki hastalıklarında habercisi olduğundan kesinlikle bir hafta boyunca şiddetli süren bacak ağrıları için bir mütehassısa başvurulması gerekir. Bilirkişi denetiminde yapılan birtakım fiziki muayenelerde ağrının nedeni ortaya çıkar. Başkaca had fonksiyonları için hekim EMG yada radyolojik birtakım tetkiklerde velev. Buna nazaran ağrının nedeni saptanır. Kolay bir travma nedeniyle de ağrı oluşmuş olabilir. Başkaca bir iki günlük ya da gün içinde şiddetli yürüme koşuşturmadan ötürü da yaşanan ağrı için konutta bir kaç yalın yol uygulanabilir. Sıcak su torbasıyla kemikler kaslar gevşetilir. Nane yağı üzere ağrı kesici tesiri olan yağlarla masaj yapılıp üzerine ısıtılmış havlu konularak yarım saat bekletilir. Epsom tuzu hem ağrıyı azaltır hem de bacaktaki hadleri rahatlatır. Bir kova dolusu sıcak suya epsom tuzu atın ayağınızı koyabileceğiniz sıcaklıktayken yarım saat ayaklarınıza masaj yaparak suyu içinde bekleyin. 

Yorum Ekle