Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Defne yaprağının yararları nelerdir? Defne yaprağı çayı ne işe yarar? Defne ve limon karışımı

Defne yaprağının yararları nelerdir? Defne yaprağı çayı ne işe yarar? Defne ve limon karışımı

Çok güçlü bir antienflamatuar tesire sahip olan defne yaprağı, herkesin bildiği üzere cilt sıhhatine inanılmaz yararları var. Bunun yanı sıra yaprağı kaynatılıp tüketildiğinde kuru öksürükten kabızlığa kadar birçok illete yarar sağlar. Akdeniz defnesi olarak da bilinen defne yaprağı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Defne yaprağının yararları nelerdir? Defne yaprağı çayı ne işe yarar?

Akdeniz iklimine mahsus yetişen Akdeniz defnesi, ağaç çeşidi kendine has kokusuna sahiptir. Alternatif tıpta kullanılan ağacın yaprakları Türkiye ihracatında büyük hakka sahiptir. Ağacın gövdesinin alt kısmı gri üst kısımları ise yeşil renktedir. kısımlarından etrafa koku yayılır. Bu yaprakların en büyük düşmanı yaprak biti denilen bir böcek çeşididir. Devletimizde defne yaprağı kurutularak yemeklerde ve şerbet imalatlarında kullanılır. Faklı bir veren defne yaprağı salça imalatında da tercih edilir. Süs bitkisi olarak hanelerde de yetiştirilen defne yaprağı, havaya karşı epeyce hassastır. İçeriğindeki yağ unsurlarının de uçucu özelliğinden ötürü yemeklerde kullanılan sağlıklı yağlar arasında mahal alır. Defne yaprağı antioksidan, analjezik, antienflamatuar ve antikonvulsant özelliklerine sahiptir. Mahsusen kozmetik dalında kullanılan defne yaprağı, krem, ve şampuan üzere ferdî eserlerinde ham unsurudur. Antik Yunan’da yaz kış hem yeşil kaldığından ölümsüzlük iksiri olarak görülür. Bu yüzden her şeyde kullanılırmış. Bilim literatüsünde “Lauracase” olarak geçen ve defnegillere aittir. Herdem ağacında yetişen bu yaprakların üç tipi vardır. Azor, Akdeniz ve Kanarya Adaları yaprakları olarak bilinir. Fakat en yaygın Akdeniz yaprakları kullanılır. 

DEFNE AĞACININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Akdeniz iklimi dışında yetişen vesair defne yaprakları zehirli olabilir. Bu yüzden eksperlerin en çok tavsiye ettiği Akdeniz yerindeki defne yapraklarıdır. Yapılan araştırmalarda buzul çağından evvelki yıllarda defne yaprağı neredeyse tüm Afrika ve Akdeniz havzasında varmış. Lakin buzul çağı ve sonrasında değişen toprak yapısıyla kıyı bölümlerle sonlu kalmış. Defne yapraklarının yetiştiği ortamda içerdiği öjenol özünden ötürü çok güzel bir koku vardır. Bu öz mahsusen esans olarak çıkartılıp kozmetik dalında kullanılır. 

 DEFNE YAPRAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Mısır kitabelerinde yüzyıllardır defne yaprağının keşfedildiği ve birçok ortamda kullanıldığı ortaya çıktı. Yemeklerde hem tatlandırıcı hem de beğenilen koku vermesi nedeniyle kullanılmasının yanı sıra içerdiği antiseptikler sayesinde bilhassa kozmetik eserlerin ham hususu olarak da eklenmiştir. Mısır bayanlarının hoşluğunun bu yaprağa borçlu oldukları söylenir. Bu nam sayesinde defne yaprağı Osmanlı hatunlarının da dikkatini çekmiştir. Cilt yüzeyini temizleyen ve daha canlı parlak göstermesiyle bilinen defne yaprağı, sıhhat açsından kimi illetlere da yarar sağladığı görülmüştür. 

DEFNE YAPRAĞI ÇAYI NE İŞE YARAR? NASIL YAPILIR? DEFNE VE LİMON KARIŞIMI

Çok güçlü bir antienflamatuar olan defne yaprağının kesin bir tesirinin görülmesi için en ülkü demleme formu yaprakların sıcak suya eklenip bekletilmesidir. Kaynamış olan kaynar suyunun içine 3 tane defne yaprağını atıp 5 dakika yakın demlenmesini bekleyin. Defne yapraklarını güvendiğiniz bir aktarcıdan almaya dikkat edin. Aksi halde bir tesirini göremezsiniz. 5 dakikaya demlenen çayı süzerek boşaltın. Vücuttan ödem atmak için içerisine bir yemek kaşığı limon suyu ekleyip tüketin. Bu çay kuru öksürüğü  anında keser. Sigaradan hasar almış akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Karaciğerin fonksiyonlarını artırır. Ayrıyeten defne yaprağı çayı had hücrelerini yenilediğinden yorgunluğu atarak motivasyonu artırır. 

DEFNE YAPRAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Defne yaprağı üst teneffüs yolları marazları için çayı yapılarak tüketilir. Yüksek analjezik özelliği olan defne yaprağı boğaz enfeksiyonuna neden olan hücreleri azaltır. Balgam söktürücü tesiri ile boğazları temizler. Bir bardak suyun içine 2 defne yaprağı atıp 5 dakika kaynatın. 1 dakika bekledikten sonra süzüp içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyip tüketiniz. 

Yüksek ateşlenemler esnasında 5 bardak suyun içerisine 10 tane defne yaprağı atıp kaynatın. Daha sonra soğuyan suya duru bir bez modülünü bu suya batırıp göğüs, ense ya da alnınıza koyun yarım saatte bir değiştiriniz. 

Besin atıklarından kaynaklı böbreklerde oluşan taşların düşürülmesinde de defne yaprakları nispeten tesirlidir. kaynar suyun içine 4 yaprak defne atıp kaynatın. Günde bir sefer tüketin. Her gün bir bardak tüketilen bu çay vakitle taşların erimesine ve mesaneden çıkmasını sağlar.

10 defne yaprağını toz haline gelene kadar öğütünüz. Bu toza daha sonra üzerine yarım su bardağı sıcak su ekleyip karıştırın. Bu karışımı saç köklerinize sürüp bir saat bekleyin. Saç köklerini besleyen karışım deforme hücreleri güzelleştirir. Saçta bit ay da kepek varsa kısa müddette bitmesini sağlar.

Yüksek antioksidan sayesinde vücudu hür radikallerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Illetlere karşı adeta vücutta kalkan vazifesi görür.

Folik asit vücudun olmazsa olmazıdır. Vücudun günlük gereksinimi olan folik asit hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bilhassa hamilelik vadesinde alınması gereken bir unsurdur. Bu unsur kemik gelişiminde tesirlidir. 100 gram defne yaprağı günlük folik asit muhtaçlığını karşılar.

Yemeklerden sonra yaşanan mide ekşimesi üzere sindirim sıkıntıları için 2 gram defne yaprağını yarım bardak su ile karıştırın. İçerisine toz halinde zencefil ekleyip kaynatın. 5 dakika sonra süzüp tüketin. Sindirim sorunlarını sık sık yaşayan kimselerin günde iki sefer tüketmesinde yarar var. 

Glukoz ve kolesterol seviyeleri düşürmede tesirli olan defne yaprağı, hem şeker hastaları hem de kalp damar hastaları tüketebilir. 5 defne yaprağını bir bardak suda kaynatın. Sabah aç karna tüketin.

DEFNE AĞACININ YAN TESIRLERI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda defne yaprağının rastgele bir yan tesirine rastlanmamıştır. Lakin her şeyin aşırısı üzere münhasıran defne yaprağı çayının çok sık tüketilmemesi gerekir. Başkaca tarife makul biçimde defne yaprağı çayı yapılmalı.

Yorum Ekle