Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Narın yararları nelerdir? Nar kabuklarının yararı var mıdır? Nizamlı nar suyu içerseniz…

Narın yararları nelerdir? Nar kabuklarının yararı var mıdır? Nizamlı nar suyu içerseniz…

Yapılan araştırmalarda kalbin esirgeyici besini olan narın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Sonbahar ve kış aylarının en çok tüketilen meyvesi olan nar kendisi olduğu kadar suyununda sıhhate olumlu tesirleri bulunuyor. Evet Narın yararları nelerdir? Nar hangi illetlere uygun gelir? Sistemli nar suyu içerseniz ne olur? Nara ilişkin merak edilen her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Tanelerden oluşan narın besin kıymetlerinin yüksek olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. B vitaminlerinin çabucak derhal hepsinin bulunduğu bu şifa deposu tıpkı vakitte yeterli bir antioksidandır. Uzun vade tok tutan ve zayıflamaya yardımcı olan lif bakımından da güçlü olan bu meyvenin 1 su bardağı kadarı yaklaşık 7 gram life denk gelir. 2012 yılında yapılan bir araştırmadan obezite riskini azaltan meyveler arasında birinci sırada alanını alan narın içerdiği antioksidan ve polifenollerin vücuttaki ziyade yağları yaktığı ortaya çıkmıştır. Günlük kalori orantısını istikrarda tutan nar, şişmanlıkla savaşırken tıpkı devranda vücudun gücünü de yükselttiği gözlemlenmiştir. Kınagiller ailesine ilişkin olan ağaçta yetişen nar, hafif ekşi tadı ve lâtif kokusu ile etkileyen bir meyvedir. Kuraklığa karşı dayanıklı olan nar, Akdeniz iklimine elverişlidir. Bol sulu yanlarda ağaçları çabuk çürür. İran topraklarında yetişen nar, Afganistan’dan Himalaya’ya kadar uzanır. 18. yüzyıllarda acilen derhal tüm yerkürede hem ticareti hem yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Alternatif tıpta doğal antioksidan olarak kullanılan nar, memleketimizde Osmanlı Saray mutfaklarında et yemeklerini harmanlamada ayrıyeten Sultanların cilt bakımında sıklıkla kullanılırdı. Bilhassa suyu çıkartılarak tüketilen narın kabukları ve içeriğindeki zarda kaynatılıp içerisinde zeytin yağı konulup ezilir. Bu karışım krem kıvamına getirilerek egzamalı ve kuru ciltlerde doğal ilaç olarak sürülebilir. 

NAR KABUĞU YARARLI MIDIR?

Yapılan araştırmalarda nar kabuğunun göğüs kanserinin ilerlemesini durdurduğu ortaya çıkarıldı. Bilhassa suyu tüketilmesi tercih edilen narın aslında kabuklarının da inanılmaz yararları vardır. Narın içeriğinde olduğu kadar kabuklarında da flovanoid, vitamin, polifenol, antosiyanin ve tanin hususları bulunur. Eksperler hiç kullanılmadan çöpe atılan nar kabuklarının kandaki berbat kolesterolü azaltmada tesirli bir besin olduğunu vurguluyor. Sıhhatsiz beslenme ve hareketsiz hayatın artırdığı kanser illetleri için vücudun bağışıklığının güçlendirilmesi gerekir. Nar kabukları da kaynatılıp suyu tüketildiğinde vücuttaki tüm tümörlü hücreleri güzelleştirir. 

 

NARIN YARARLARI NELERDİR? HANGİ MARAZLARA ÂLÂ GELİR?

Kandaki oksitlenmeyi önleyen nar, kan yapıcı hücreleri artırarak, kalp ve damar sıhhatini korur başkaca kansızlığı önler. 

Antioksidanlar sayesinde vücuda giren enfeksiyon hücrelerini azaltarak dirençli hücrelerin sayısını çoğaltır. Grip ve üst teneffüs yolları illetlerinin yaşanma riskini azaltır. 

Kandaki trombosit hücrelerini yenileyen bu besin ödem üzere rahatsızlıkları engellediğinden romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Yaşlılığa bağlı gelişen ağrılarını da böylelikle önlemiş olur.

Tansiyonu dengelediğinden kansızlığa bağlı gelişme ihtimali olan bayılmaları da azaltır. 

Yapılan araştırmalarda nar suyunun vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu temizlediği tespit edilmiştir. 

Nar tanelerinin üzerine tuz döküp tükettiğinizde ise damar tıkanıklığı riskini yüzde 70 azaltmış olursunuz.

Narın hem suyu hem taneleri hem de kabukları inanılmaz yararlı bir besindir. Mütehassıslar nar kabuklarından elde edilen su ile cilt yıkandığında tesirine neden olduğunu vurguluyor. Cilde ölmüş deriyi yenileyerek akne ve sivilce oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir.

NIZAMLI NAR SUYU TÜKETİRSENİZ NE OLUR?

Güçlü bir antioksidan olduğundan kanserli hücrelerin oluşumunu önler.

Mahsusen kış aylarında artan virüslerin vücuda olan tesirlerini azaltır.

Mide ve bağırsakları temizleyerek parazitle ve besin atıklarını vücuttan atar.

Gelişim çağında çocuklarda ve gebe hatunlarda değişen hormon hücrelerin sıhhatle gelişmesini destekler.

Vücudun yağ yakımını hızlandırarak nispetini düşürür. İdrar yolu ile atmasına yardımcı olur. Nizamlı tüketildiğinde bölgesel zayıflamayı destekler.

Böbrek ve mesanede taş kum oluşmasını handikaplar.

Çocuklarda daha sık görülen iştahsızlık marazı için mütehassısların tüketilmesini tavsiye ettiği doğal ilaçların başında gelir. 

Doğal kozmetiklerde kullanılır. Cilt hücrelerini yeniler. Çevresel zararlı faktörlerin tesirlerini azaltır. 

Yorum Ekle