Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Şerbetçi otunun yararları nelerdir? Şerbetçi otu nasıl kullanılır?

Şerbetçi otunun yararları nelerdir? Şerbetçi otu nasıl kullanılır?

Kendirgiller ailesine ilişkin olan şerbetçi otu, manzara olarak küçük kozalaklara emsal. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan bu ot, uçucu yağlar, acı hususlar, reçinler, mumu ve tanen bakımından nispeten zengindir. Güçlü bir yatıştırıcı tesiri olan şerbetçi otu hakkında merak edilenleri haberin detayında bulabilirsiniz. Evet şerbetçi otunun yararları nelerdir?

Temmuz ve Eylül aylarında yeşil ve beyaz renklerle çiçeklenen şerbetçi otu, devletimizde Bilecik de sıklıkla yetiştirilir. Yapraklarının üzerinde sert tüyler bulunur. Ağustos ayında toplanıp kurutulan şerbetçi otu, alternatif tıpta doğal ilaç prodüksiyonunda kullanılır. Bunun yanı sıra yağı kozmetik sanayine gönderilir. Birçok doğal krem ve tonik prodüksiyonunda ham husus hizmetindedir. Yüzyıllardır mide illetlerinin başında gelen bulantı ve kusma çeşitli marazlara hem davetiye çıkarır hemde belirtileri arasında taraf alan rahatsızlıklardır. Şerbetçi otu bu illetlere adeta doğal ilaçtır. Yatıştırıcı tesiri bilirkişiler teknolojinin gelişmediği yıllarda çayını ruhsal dertler yaşayan hastalarına verirler. İlkbaharda yeşeren sonbaharda şifa veren şerbetçi otu, gölgede kurutularak aktarcılarda satılır. İnsan sıhhatine inanılmaz yararları olan şerbetçi otunun zararları da vardır. Bu yüzden tüketmeden ekspere danışmakta yarar var.

BAYANLARA O DENLI YARARI VAR Kİ…

ŞERBETÇİ OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Hatunların fizikler gelişimine ek sağlayan şerbetçi otu birebir vakitte regl devrindeki ağrıları ve sancıları da dindirir.

Ağrı kesici özelliği olan şerbetçi otu romatizmaya gelişen kemik ağrılarında krem olarak kullanılır. Tıpkı vakitte iltihaba bağlı gelişen diş ağrılarına da yeterli gelerek ağız ve diş sıhhatini korur. 

İdrar söktürücü özelliği de vücutta bulunan zararlı toksinleri temizler. Mahsusen karaciğerde oluşan iltihaplı toksinleri vücuttan atar. Tıpkı devranda böbreklerde taş ve kum oluşumunu da önler. 

Hudut hücrelerindeki deforme olmuş hücreleri azaltarak vücudu sakinleştirir bu sayede de rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. 

Metabolizmayı hızlandırarak daha süratli kilo vermenize yardımcı olur. Günde bir bardak tüketilen şerbetçi otu çayı sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlık üzere rahatsızlıkları önler.

Kremi de yapılan bu ot, yaraları süratli güzelleştirmede kullanılır. 

ŞERBETİ OTU NASIL KULLANILIR?

YAĞI

Yatıştırıcı özelliğe sahip bu otun yağı vücut ağrılarına güzel gelir. Gelgelelim öteki yağlarla karıştırılıp kullanılmamalıdır. Diz ağrıları, eklem tutulmaları ve mahsusen uzun periyodik oturarak çalışanların iki günde bir bu yağ ile masaj yapılması önerilir. Ayrıyeten migren atakları sırasında ense ve alın kısmına da biberiye yağı ile karıştırılıp sürülebilir.

KREM

Şerbetçi otu bayanların fizikî gelişimlerini destekler başkaca yaralanmalarda kullanılır. Mahsusen göğüs büyütmek isteyen bayanların tertipli bir biçimde münhasıran göğüs etrafına sürülmesi önerilir. Bu kremi elde etmek için bir tutam şerbetçi otunu kaynatın blendırdan geçirin krem kıvamına geldiğinde kullanabilirsiniz. 

BİTKİ ÇAYI

Bu ot kurutularak kullanılır. Çay üzere demlenir. Bu çay bilhassa kronik uykusuzluk çekenlerin yatmadan bir saat evvel tüketilmesi önerilir. Keskin bir kokusu olan şerbetçi otu çayına bal eklenerek tükebilirsiniz. 

Yorum Ekle