Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Goji Berry (Kurt üzümü) yararları nelerdir? Hücreleri yenileyen mucize Goji Berry!

Goji Berry (Kurt üzümü) yararları nelerdir? Hücreleri yenileyen mucize Goji Berry!

Harika meyve olarak bilinen ve C vitamini bakımından varlıklı olan goji berry, tat olarak yaban mersini ve kiraza benzeri. İçeriğinde yüksek ölçüde antioksidan barındıran goji berry, vücudu bakteri ve virüslerden arındırmada tesirlidir. Uzak şark memleketlerinden ihraç edilerek elde edilir. Bu yüzden aktardan alınır. Hem kuru hem yaş hem de suyu çıkartılarak tüketilebilir. Evet Goji Berry (Kurt üzümü) yararları nelerdir?

Çin’de bulunan bir meyve olan goji berry ya da wolfberrye kurt üzümü denir. Yüzyıllardır Çin, Kore ve Japonya’da klasik tıpta doğal ilaç olarak kullanılır. Latince ismi lycii fructus olan goji berry, son 10 yıldır tasarrufu tüm yerküreye yayılmıştır. Ekşi bir tadı olan goji berry, vişneye benzetilir. Suyu sıkılarak içildiği üzere, çiğ ya da kurutularak da tüketilebilir. Günümüzde sıklıkla çayı yapılır. Arama motorunda zayıflamak için aratılan goji berry, yapılan araştırmalarla yararları kanıtlanmış besinler arasında bölge alır. Yüksek antioksidan içeren goji berry, hücre yenilemede tesirli olduğundan yaşlanmayı geciktirir. Birebir vakitte had hücrelerini yatıştırarak ruhsal illetlere yarar sağlar. En az 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan goji berry, kalpten kısırlığa kadar birçok hastalığa  yarar sağlar. Muhteşem meyve olarak bilinen goji berry güçlü bir kan yapıcıdır. Salatanın içine eklenerek tüketilebilir. Ayrıyeten kuruyemiş olarak da yenilen goji beryyi mahsusen diyet yapmak isteyenler için yoğurdun içine eklenebilir. Çoklukla de suyu çıkartılır ya da çayı yapılır.

GOJİ BERRY SUYU NE İŞE YARAR?

Goji berry meyvesi Çin’den tüm yerküreye yayıldıktan sonra bilhassa Avrupa memleketleri meyvenin suyunun çıkartarak tüketmeyi tercih etti. Alternatif tıpta güçlü toksin atıcı ilaç olarak görülen goji berinin ağız diş sıhhatinden sindirim dertlerine kadar yarar sağladığı tespit edildi. Kalsiyum, selenyum ve çinko bakımından güçlü olan goji berry, kemik gelişimine destek olur. Tıpkı devirde diyet yapmak isteyenler içinde ülkü bir besindir. Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırırken vücudun kuvvetini yükseltir. Birebir devranda vücutta yağ birikmesini önler.

GOJİ BERRY (KURU ÜZÜMÜN) YARARLARI NELERDİR? 

– Yüksek ölçüde A vitamini içeren goji berry, bilhassa göz hastalıklarına yarar sağlar. İleri yaşlarda daha sık görülme ihtimali olan katarak marazını engellemek için mütehassıslar gıji berry tüketimini önerir. 

Günümüzde de artış gösteren diyabet marazı içinde mucize bir besin olan goji berry, kandaki insilün direncini düşürür. 

Yağ yakımını hızlandıran goji berry böylelikle kilo vermede de tesirlidir. Süratle ve sağlıklı bir biçimde kilo vermek isteyenler için ülkü bir besin olan goji berry, bölgesel zayıflama için tüketilebilir. Sindirimi kolaylaştıran goji berry, bağırsak florasını da korur. Kabızlık rahatsızlığının önüne makbul.

İçeriğinde portakaldan daha çokça C vitamini içeren goji berry, bağışıklık sistemini güçlendirir. Marazlara karşı vücut direncini artıran goji berry, bilhassa kış aylarında tüketilerek üst teneffüs yolları marazlarını önlemede tesirlidir. Gelgelelim eksperler goji berry tüketiminden sonra bol bol su içilmesini tavsiye ediyor. 

Doğurganlık nispetini artırır. Rahim duvarını güçlendirir. Kısırlık tedavisinde tesirli olan goji berry, tıpkı devranda vücudun kuvvet orantısını da artırır.

GOJİ BERRYNİN YAN TESIRLERI VAR MIDIR?

Kronik ilaç alan insanların uzak durması gereken bir meyvedir. Çok aşırısı yüksek tansiyon illetine neden olabilir. Bu yüzden mütehassıslar goji berrry üzere besinler tüketmeden kan testi yapılması tavsiye edilir. Polen alerjisi olan bireylerin de bu stil besinler tüketilmesi önerilmez. Birebir hengamda likopene yani besinlere al olma özelliğini veren hususa karşı alerjisi olanların da tüketmesi sakıncalıdır.

Yorum Ekle