Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Domatesin cilde yararları nelerdir? Domates maskesi nasıl yapılır?

Domatesin cilde yararları nelerdir? Domates maskesi nasıl yapılır?

Domates, yaz kış sofralardan eksik olmayan münhasıran de kahvaltıların vazgeçilmezi bir besindir. Yüksek nispette C ve E vitamini içeren domates, bilirkişilerin araştırma konusu haline getirdi. Araştırma sonucunda domatesin cilde bilinmeyen yararları ortaya çıktı. Evet domatesin cilde yararları nelerdir? cilde nasıl uygulanır? Gelin birlikte inceleyelim…

Her türlü yemeğin içinde, yanında ve velev tek başına en çokça tükettiğimiz sebzelerden biri olan domates, cilde birbirinden inanılmaz yararlar sağlıyor. yenilenmesine yardımcı olan domates, aynı devranda kansere karşı muhafaza sağlayan sebzelerin başında mekan alır. Çoğu hengam mutfaktaki tasarrufuna değinilen ve gayri yararlarından bahsedilmeyen domatesin yararları umumî sıhhatimizin yanı sıra cildimize de pek çok yararı bulunuyor. Eksperlerin yaptığı araştırmalar sonucunda doğal bir yaşlanma geciktirici olan E vitamini de domateste bolca bulunduğu ortaya konulmuştur. Cildinizdeki lekelerin giderilmesini istiyor hem de bakım yapmak istiyorsanız kozmetik eserleri tercih etmek mahalline domatesi kullanabilirsiniz.

Cildimize kullandığımız kalitesiz kozmetik eserler, gözeneklerin kirle dolması ve gereğince temizlenmemesi sonucunda ve velev bazen kalıtımsal olarak yüzümüzde büyük gözenekler oluşur. Bu gözeneklerin küçülmesini sağlamak için meskende çok olağan bir pratik yapabilirsiniz. Bir çorba kaşığı taze suyunun içine bir kaç damla limon sıkın. Hazırladığınız bu karışımı pamuk kullanarak yüzünüze yuvarlak hareketlerle sürün. Bir mühlet beklettikten sonra yüzünüzü bolca suyla yıkayın. Bu süreç yüzünüzde oluşan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Sivilcelerle baş etmeye çalışanlara müjde! Domatesler cildi temizleyerek sivilce oluşumunu en aza indirirken mevcut sivilcelerin daha kısa müddette güzelleşmesine yardımcı olur. Domatesin içinde bulunan A, C ve K vitaminleri aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun için bir domatesi püre haline getirin ve aknelerin üstüne uygulayın. Yarım saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü suyla durulayın. Hazırlayacağınız püresinin içine salatalık suyu ekleyerek sivilcelerin geçmesini hızlandırabilirsiniz.

NEMLENDİREN MASKESİ TANIMI

Cildinizi nemlendirmek için doğal bir şey arıyorsanız domates ile aloe verayı karıştırabilirsiniz. Bu karışımı hazırladıktan sonra yüzünüze sürmeden evvel cildinizin küçük bir nahiyesinde deneyerek vücudunuzun bir alerjik reaksiyon (kızarıklık, kaşıntı, kabarma vb.) verip vermediğini görebilirsiniz. Şayet rastgele bir sorun yoksa, yüzünüze uyguladığınız bakım sonrasında bir mühlet bekleyip sonra yüzünüzü durulayın.

Yorum Ekle