Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Elmanın yararları nelerdir? Elma çeşitleri! Elma suyuna tarçın koyup içerseniz…

Elmanın yararları nelerdir? Elma çeşitleri! Elma suyuna tarçın koyup içerseniz…

Kolesterolü düzenleyen mucize besinler arasında elma gelir. Elma tıpkı devranda kan basıncını istikrarlar. Bunun yanı sıra içerdiği yararlı asidik hem bağırsak hem de mideye düzgün gelir. birden çokça çeşidi olan elma hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bilhassa bilirkişiler elma suyuna tarçın koyup tüketilmesini tavsiye eder. Evet Elmanın yararları nelerdir?

Elmanın suyu çıkarıldığında birtakım vitamin ve mineral nispetleri düşerken kimileri yükselir. Örneğin B6 vitamini düşerken lif orantısı artar. Tıpkı hengamda elma suyu sindirim meselesi yaşayan bireylere mütehassısların önerdiği doğal besinlerden biridir. Elma ayrıyeten bakımından da güçlü bir besindir. Potasyum unsuru de vücuttaki ağrıları azaltma özelliği vardır. Bilhassa uyku sorunu olan şahıslar için ülkü bir meyvedir. Bir bardak elam suyunun içerisine tarçın koyup tükettiğinizde uyku tesirini daha süratli gösterir. İçeriğinde yüksek ölçüde A, E ve C vitaminleri barındırır. Tatlılarda sıklıkla kullanılan bu meyve kimi yörelerde yemeklerde de kullanılır. Gül ailesine ilişkin olan elmanın yetiştiği toprağa ve tohuma nazaran bir kaç çeşidi vardır. Bilim literatüründe Malus domestica olarak makbul. Güney Kafkaslar, Rusya’nın güneybatısında kalan kesimler ve Orta Asya taraflarında yapılan arkeolog kazılarda elma tohumlarına rastlanmıştır. Bu yüzden buraların elmanın anavatani olabileceği düşünülür. Memleketimizde ise Karadeniz’de bulunur. 

ELMA ÇEŞİTLERİ!

En çokça tercih edilen elma golden elmasıdır. Sarı rengi ve güzel bir kokusu vardır. ABD toprakları anavatanıdır. Kurutulup çay olarak da tüketilir. 

Sulu ve al benekli elma çeşidine Fuji denir. Çokça tatlı bir tadı vardır. Eskişehir ve Afyon’da üretimi ziyadedir. 

Hayli iri olan santana elması ise Avrupa topraklarına aittir. En çokça sulu elma çeşididir. 

Türkiye’de elma denilince birinci olarak akla Amasya elması gelir. Boyutu küçük sert gelgelelim içeriğinde yüksek ölçüde su barındırır. Tatlı ve ekşi olmak üzere çeşitleri vardır. 

– Al renkte olan elmaya Jonathan denir. İçeriğinde yüksek nispette antioksidan asitleri barındırır. Cilt sıhhatinde kozmetik eserlerde ham unsur olarak kullanılır. 

ELMANIN YARARLARI NELERDİR? ELMA SUYUNA TARÇIN KOYUP İÇERSENİZ…

İçeriğinde mahal alan flavonoid minerali astım buhranı yaşayan için doğal ilaçtır. Birebir devirde bu mineral akciğerin deforme olmuş kesimlerini güzelleştirir ve korur. Günde bir bardak tüketilen elma suyu akciğerleri enfeksiyonlara karşı korur.

Birtakım yiyecekler karaciğerde zararlı toksinlerin nispetini artırır. Sistemli tüketilen elma suyu bu toksinlerin ölçüsünü azaltır.

C vitamini bakımından varlıklı olan elma suyu kemik sıhhatini koruyarak, kemik hastalıklarına yakalanma orantısını azaltır.

Al elmada bulunan guercetin birleşeni bağışıklık sistemini güçlendirir. Birebir hengamda hudut sisteminde deforme olmuş hücreleri yeniler. 

Toplulukta her 3 kimsede birinde görülen safra kesesi taşını önlemek ve daha sağlıklı kilo vermek için elma suyu en düzgün doğal usuldür.

Elma suyu tıpkı devranda tonik olarak da kullanılabilir. Kırışıklığa ya da akneye meyilli ciltleri yenilemede ve müdafaada birebirdir. 

Suyu çıkarıldıktan sonra K ve B6 vitaminleri her ne kadar azalsa da tertipli tüketildiğinde hafızayı güçlendirir ve alzheimer riskini azaltır.

Akşamları yatmadan evvel bir bardak elma suyunun içine bir adet tarçın koyup içiniz. Bu karışım daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

200 gramlık elmanın içerisinde 7 gram lif bulunur. Günde bir sabah, bir öğlen olmak üzere yekunda iki elma tüketirseniz vücudun muhtaçlığı olan günlük lifin yüzde 55’ini karşılamış olursunuz.

Yorum Ekle