Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hamam otu tozu ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Hürrem otu…

Hamam otu tozu ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Hürrem otu…

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için yıllardır kullanılan prosedür, hamam tozudur. Şimdilerde yeni trendler arasında yerleşen hamam tozu hakkında merak edilen tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz. Aktarlarda satılan hamam otu tozu nasıl kullanılır? Tüm detaylar bugünkü haberimizde.

Bu otun asıl ismi zırnık otudur. Ama halk arasında hamam yahut hürrem otu olarak bilinir. Bu tekniği Osmanlı periyodundaki bayanlar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için kullanıyordu. Tozu, düşük maliyetli ve tasarrufu kolaydır. Aktarlarda genelikle toz halinde satılır ve bulunması da kolay bir eserdir. Hamam otu çok uzun yıllardır kullanılan otlardan biri aslında. Genel olarak toz haline getirilmiş halde kullanılan bu ot, Kahramanmaraş ve civarı başta olmak üzere devletimizin birçok yanında yetişebiliyor. Osmanlı Dönemi’nde bile saray bayanları tarafından tüy dökücü olarak kullanılan hamam otu, su ile teması esnasında havaya yayılan berbat koku, solunduğu takdirde kişinin soluma yoluyla bile zehirlenmesine yol açabiliyor. Bu yüzden dikkatli kullanılması gereken bir eserdir. Sizler de tüylerinizin sert ve gür olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzdaki tüyleri seyreltmek ismine tertipli olarak hamam otu yağı kullanabilirsiniz.

Hamam otu tozu nedir

HAMAM TOZU NASIL KULLANILIR?

Tozu kullanmak istediğiniz ölçü kadar kaba alarak su ile macun haline getirin. Hazırladığınız macun kıvamındaki eseri istediğiniz nahiyeye sürerek 4-5 dakika bekleyin. Bu aşamada mühlete dikkat edilmesi gerekir. Zira karışımın teninizde çokça kalması tahriş ve yara oluşmasına neden olabilir.

Daha sonra eseri lif gibisi bir bez ile masaj yaparak temizleyin. Temizleme sürecinde teninize ziyade bastırmamaya itina gösterin. Tozun kokusu ağır olduğu için uyguladığınız nahiyeyi temizleme sürecinde sonra sabunlu su ile yıkamanız gerekir.

Hamam otuyla temizlenmiş tüyler, vücut tipine bağlı olarak 2-3 hafta içerisinde çıkar. Nizamlı tasarrufta tüylerde gözle görülür azalma ve incelmeler olur. Gelgelelim bu eser yüz ve göz etrafından muhakkak uzak tutulmalıdır.

BU TOZUN YAN TESIRLERI

Tozu içindeki unsurlardan ötürü çokça kullanıldığında bünyeye zarar verebilir. Pratik sonrası mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, halsizlik ve teneffüs yolu üzere sorunlarla karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekir.

HAMAM TOZU FİYATI

Hamam otu tozu, hayli iyi fiyata aktarlarda satışa sunuluyor. O denli ki 10 TL üzere tutarlı bir fiyata bu tozu satın alabilirsiniz.

Yorum Ekle