Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Sarılmanın yararları nelerdir? Sarılmak insan psikolojisini nasıl tesirler?

Sarılmanın yararları nelerdir? Sarılmak insan psikolojisini nasıl tesirler?

Ruhsal bunalımlar yaşayan insanların daha ziyade gereksinim duyduğu sarılma toplulukta cihanşümul şefkatin sembolüdur. Yapılan araştırmalarda 20 saniyelik samimi bir sarılmanın kişisi birden berhudar ettiği çıkarılmıştır. Hisleri irdeleyen sarılmanın insan sıhhatine yararları olduğunu vurgulayan bilirkişilerin araştırmalarıyla bir arada sarılmaya dair merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Pekala sarılmanın yararları nelerdir? Sarılmak insan psikolojini nasıl tesirler? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Neredeyse insanlık başlangıcıyla tıpkı geçmişe bağlı olan sarılma aktivite bilim insnaları tarafından araştırılmıştı. Bilhassa psikoterapi tekniklerinde kimseyi sakinleştirmek için uygulanır. Toplumsal kurallarda şefkati temsil eden sarılma, fizikî bir olgu olarak başlayıp kimyasal yansımalara davetiye çıkaran tesirli bir ilaca döner. Ilmî araştırmalar, sarılmanın insan sıhhatine pek çok yararı olduğunu çıkardı. Eksperler, birbirine sarılan bireylerin kendilerini inançta hissettiklerini, bu durumunda insan sıhhatine müspet tesirleri olduğunu vurguluyor. Bilhassa memnunluk hormonunu etkileyen hususların salgılanmasında tesirli olan sarılma, kan basıncını dengeleyerek riskli marazların önünü kesmiş olur. Fakat eksperler sarılmanın iki kişinin karşılıklı samimi ve içtenlikle yapması sonucunda bu kadar yarar sağlayabileceğini belirtiyor. 

SARILMANIN YARARLARI NELERDİR?

Oksitosin hormonu vücutta, sarılma anında salgılanmaya başlar. salgılandığında kişi mesrur hisseder ve sarıldığı şahsa bağlanmaya başlar. Bu durumun yanı sıra salgılanan oksitosin hormonu bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylelikle güçlenen bağışıklık sistemi vücuttaki zararlı bakterilere karşı savaşır.

Sarılma, acıyı azaltır ve güçlenen bağışıklık sisteminin acı eşiğini arttırır. Örneğin; yakınını kaybeden bir kişi hissettiği acıyı sarılarak atlatabilir. Mütehassıslar, mahsusen ruhen yıpranan kişilere sarılmanın onları daha çabuk güzelleştirilebileceğini belirtiyor.

Vücuttaki kan basıncını dengeleyen sarılma aksiyonu birebir vakitte hudutları harekete geçirerek beyindeki kan orantısını düşürür. Bu durum vücudun sakin bir almasını sağlarken, gerilim, depresyon ve sonluluk üzere ruhsal rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

2009 yılında ABD’li psikologların yaptığı araştırmada; eşlerin gerilimli konuşmalar yapmadan evvel, 20 saniye birbirlerine sımsıkı sarılmaları istenmiştir. Bu durum sonucunda; sarılan çiftlerin kan basıncı ve kalp atışlarının olağanlaştığı edilmiştir. Sarılma sonrası vücutta salgılanan oksitosin hormonu, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

SARILMAK İNSAN PSİKOLOJİSİNİ NASIL TESIRLER?

Günde en çokça dört kez samimi ve içten sarılma kişinin gerilimini azaltır. Bu durumun yirmi dakika sürmesi bile kişinin kendisini âlâ hissetmesine sağlar. Bilirkişiler münhasıran bu durumun evlat ve ergenlik devirlerinde kendine inanç hissinin artığını vurguluyor. Bunun kanıtı olarak da doğan evladın validesinin sıcaklığını hissettiği anda susması olduğu gösteriliyor. Ayrıyeten mütehassıslar güçlü bağların sarılmayla başladığını söylüyor. Psikolojideki temel durum inançtır. Kişi kendini ne kadar inançta hissederse o kadar ruhsal olarak da uygun olduğu görülmüştür. 

Yorum Ekle