Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karabiberin yararları nelerdir? Karabiber tohumu ne işe yarar? Karabiber-Limon karışımı neye düzgün gelir?

Karabiberin yararları nelerdir? Karabiber tohumu ne işe yarar? Karabiber-Limon karışımı neye düzgün gelir?

Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan’a kadar uzanıyor. Beyaz ve yeşil üzere biberlerin tohum halleri kurutulup ufalandığı hale karabiber denir. Küçük yuvarlak üzere olan bu baharat alternatif tıpta mahsusen üst teneffüs yolları hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Pekala karabiberin yararları nelerdir? Karabiber tohumu ne işe yarar? Karabiber-Limon karışımı neye yeterli gelir? Sizler için karabiber hakkında merak edilenleri araştırdık.

Kökeni Hindistan’a dayanan karabiber yuvarlak meyveler olan piperaceaenın kurutularak ufalanıp baharat olarak yemeklerde ve ilaçlarda kullanılır. Sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişebilen karabiber meyvesinin birebir devranda beyaz olanı da bulunmaktadır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından hayli zengindir. Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun gereksinimi olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Kendine lâtif kokusu ve tadı olan karabiber, Türk mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarındandır. Münhasıran tadı bakımından keskin olan karabiber, alternatif tıpta ilaç olarak tüketilirmiş. Boğaz enfeksiyonları, üst teneffüs yolları marazları ve iltihaplanma üzere sıhhat problemlerinde kullanılan doğal ilaçların başında gelir. C vitamini bakımından da varlıklı olduğundan güçlü bir antioksidandır.

KARABİBER TOHUMU NE İŞE YARAR?

KARABİBERİN YARARLARI NELERDİR?

Devamlı öksürük ve soğuk algınlığında vücutta artan enfeksiyonlu hücreler, kemiklere yerleşerek vücudun halsiz olmasını sağlar. Boğazda kaşıntıya neden olan iltihaplanmayı artırır. Lakin karabiber içerdiği C vitamini sayesinde enfeksiyonlu hücreleri vücuttan atar. 

Diyet lif içeren karabiber sindirime ve kilo vermede de kolaylık sağlar. Hazırlanan salatanın içerisine eklenen karabiber metabolizmayı hızlandırır. Ya da yoğurtla birlikte karıştırılıp tüketildiğinde mide asidini istikrarlar. florasını azaltır. Kabızlık ve ishal rahatsızlıklarının yaşanmasını önler.

Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki özgür radikalleri vücuttan atar. Böylelikle hücrelerin deforme olmasını maniler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanserli illetlerin oluşmasını önler.

Karabiber enfeksiyonlu hücrelerin oluşumunu önler. Bu sayede ağızda ve dişte biriken mikropların birikmesinin önüne makbul. Diş çürümesini handikaplar. Başkaca dişlerin sararmasının önüne makbul.

Zerdeçal, karabiberi ve bal karışımı hem akciğeri temizler hem de sigara içme isteğini azaltır. Vücuttaki nikotin isteğini azaltan bu karışım birebir devranda deforme olmuş hücreleri de yeniler. 

Çağdaş çağda en sık görülen ruhsal sıkıntılardan olan gerilim ve depresyonun tesirini azaltmak ve hudut hücrelerini yatıştırmak için karabiber birebir yarar sağlar. Antidepresan tesiri gösteren karabiber, dimağa giden hudutların daha sağlıklı çalışmasını destekler. 

Göz sıhhati için en tesirli vitamin A vitaminidir. A vitamini mahsusen korneayı korur. Görme yetisini artırır. Bu yüzden vücut günlük A vitaminine muhtaçlık duyar. Karabiber bu bakımdan en tesirli besindir. 

Hem cilt hem de saç sıhhati için yarar sağlayan karabiber, saç dökülmesi ve kepek sıkıntılarının önüne makbul. 

KARABİBER-LİMON KARIŞIMI NEYE DÜZGÜN GELİR?

Kronik rahatsızlıkları olanların bu karışımı tüketmeden bir mütehassısa müracaatı gerekir. Aksi halde bu karışım kan basıncını artırabilir. Yüksek tansiyona yer hazırlayabilir. Bunun dışında bu karışım süratli kilo vermek isteyenler ülkü bir karışımdır. Başkaca bu karışım yemek borusundan bağırsaklara kadar olan kısmı temizler. Mesane de kum ve taş oluşumunun önüne makbul. Vücudu temizleyerek illetlere karşı bağışıklığı güçlendirir. 

Yorum Ekle