Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karabiber & karabiberin tohumunun yararları nelerdir? Karabiber & Limon karışımı

Karabiber & karabiberin tohumunun yararları nelerdir? Karabiber & Limon karışımı

Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan’a kadar uzanıyor. Beyaz ve yeşil üzere biberlerin tohum halleri kurutulup ufalandığı hale karabiber denir. Küçük yuvarlak üzere olan bu baharat alternatif tıpta mahsusen üst teneffüs yolları hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Pekala karabiberin yararları nelerdir?

Kökeni Hindistan’a dayanan karabiber yuvarlak meyveler olan piperaceaenın kurutularak ufalanıp baharat olarak yemeklerde ve ilaçlarda kullanılır. Sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişebilen karabiber meyvesinin tıpkı devirde beyaz olanı da bulunmaktadır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından epeyce zengindir. Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun gereksinimi olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Kendine şirin kokusu ve tadı olan karabiber, Türk mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarındandır. Münhasıran tadı bakımından keskin olan karabiber, alternatif tıpta ilaç olarak tüketilirmiş. enfeksiyonları, üst teneffüs yolları marazları ve iltihaplanma üzere sıhhat problemlerinde kullanılan doğal ilaçların başında gelir. C vitamini bakımından da varlıklı olduğundan güçlü bir antioksidandır.

KARABİBER TOHUMU NE İŞE YARAR?

KARABİBERİN YARARLARI NELERDİR?

Devamlı öksürük ve soğuk algınlığında vücutta artan enfeksiyonlu hücreler, kemiklere yerleşerek vücudun halsiz olmasını sağlar. Boğazda kaşıntıya neden olan iltihaplanmayı artırır. Fakat karabiber içerdiği C vitamini sayesinde enfeksiyonlu hücreleri vücuttan atar. 

Diyet lif içeren karabiber sindirime ve kilo vermede de kolaylık sağlar. Hazırlanan salatanın içerisine eklenen karabiber metabolizmayı hızlandırır. Ya da yoğurtla bir arada karıştırılıp tüketildiğinde mide asidini istikrarlar. Bağırsak florasını azaltır. Kabızlık ve ishal rahatsızlıklarının yaşanmasını önler.

Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki muaf radikalleri vücuttan atar. Böylelikle hücrelerin deforme olmasını handikaplar. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanserli marazların oluşmasını önler.

Karabiber enfeksiyonlu hücrelerin oluşumunu önler. Bu sayede ağızda ve dişte biriken mikropların birikmesinin önüne makbul. Diş çürümesini maniler. Ayrıyeten dişlerin sararmasının önüne makbul.

Zerdeçal, karabiberi ve bal karışımı hem akciğeri temizler hem de sigara içme isteğini azaltır. Vücuttaki nikotin isteğini azaltan bu karışım tıpkı hengamda deforme olmuş hücreleri de yeniler. 

Asrî çağda en sık görülen ruhsal dertlerden olan gerilim ve depresyonun tesirini azaltmak ve hudut hücrelerini yatıştırmak için karabiber birebir yarar sağlar. Antidepresan tesiri gösteren karabiber, dimağa giden sonların daha sağlıklı çalışmasını destekler. 

Göz sıhhati için en tesirli vitamin A vitaminidir. A vitamini bilhassa korneayı korur. Görme yetisini artırır. Bu yüzden vücut günlük A vitaminine muhtaçlık duyar. Karabiber bu bakımdan en tesirli besindir. 

Hem cilt hem de saç sıhhati için yarar sağlayan karabiber, saç dökülmesi ve kepek meselelerinin önüne makbul. 

KARABİBER-LİMON KARIŞIMI NEYE UYGUN GELİR?

Kronik rahatsızlıkları olanların bu karışımı tüketmeden bir bilirkişiye müracaatı gerekir. Aksi halde bu karışım kan basıncını artırabilir. Yüksek tansiyona taban hazırlayabilir. Bunun dışında bu karışım süratli kilo vermek isteyenler ülkü bir karışımdır. Başkaca bu karışım yemek borusundan bağırsaklara kadar olan kısmı temizler. Mesane de kum ve taş oluşumunun önüne makbul. Vücudu temizleyerek illetlere karşı bağışıklığı güçlendirir. 

TANE KARABİBERİN KULLANIMI 

Mevsim geçişi marazlarının doğal ilacı olan karabiber, tane halinde tasarrufu daha tesirlidir. Ayn devirde salata ve yemeklerde kullanılan keskin bir acı tada sahiptir. Lezzetlendirmede kullanılan tane karabiber, mahsusen salçalı yemeklerde kullanılır. Şark kültüründe vazgeçilmez olan tane karabiber toz halinden daha çok edilir. Başkaca tane karabiber kaynatılıp içerisine bir yemek kaşığı üzüm pekmezi eklenerek tüketilebilir. Bu karışım münhasıran enfeksiyonlu hastalıklarda boğazları virüslerden arındırır.

KARABİBERİN ZARARI VAR MI?

Kronik mide marazları olanlar karabiber, tüketmeden bir bilirkişiye istişareleri gerekir. Aksi halde mide yanmasına yol açar. Çok tüketildiğinde yarardan çok zarar sağlar. Gaz sıkışmasından bağırsak düzensizliğine kadar olumsuz sıhhat sıkıntılarının yaşanmasına neden olur. 

Yorum Ekle