Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karabiber ve karabiberin tohumunun yararları nelerdir? Karabiber-Limon karışımı neye uygun gelir?

Karabiber ve karabiberin tohumunun yararları nelerdir? Karabiber-Limon karışımı neye uygun gelir?

Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan’a kadar uzanıyor. Beyaz ve yeşil üzere biberlerin tohum halleri kurutulup ufalandığı hale karabiber denir. Küçük yuvarlak üzere olan bu baharat alternatif tıpta bilhassa üst teneffüs yolları hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Pekala karabiberin yararları nelerdir? Karabiber tohumu ne işe yarar?

Kökeni Hindistan’a dayanan karabiber yuvarlak meyveler olan piperaceaenın kurutularak ufalanıp baharat olarak yemeklerde ve ilaçlarda kullanılır. Sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişebilen karabiber meyvesinin birebir devirde beyaz olanı da bulunmaktadır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından epey zengindir. Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun muhtaçlığı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Kendine lâtif kokusu ve tadı olan karabiber, Türk mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarındandır. Bilhassa tadı bakımından keskin olan karabiber, alternatif tıpta ilaç olarak tüketilirmiş. Boğaz enfeksiyonları, üst teneffüs yolları marazları ve iltihaplanma üzere sıhhat dertlerinde kullanılan doğal ilaçların başında gelir. C vitamini bakımından da güçlü olduğundan güçlü bir antioksidandır.

KARABİBER TOHUMU NE İŞE YARAR?

KARABİBERİN YARARLARI NELERDİR?

Devamlı öksürük ve soğuk algınlığında vücutta artan enfeksiyonlu hücreler, kemiklere yerleşerek vücudun halsiz olmasını sağlar. Boğazda kaşıntıya neden olan iltihaplanmayı artırır. Fakat karabiber içerdiği C vitamini sayesinde enfeksiyonlu hücreleri vücuttan atar. 

Diyet lif içeren karabiber sindirime ve kilo vermede de kolaylık sağlar. Hazırlanan salatanın içerisine eklenen karabiber metabolizmayı hızlandırır. Ya da yoğurtla bir arada karıştırılıp tüketildiğinde mide asidini istikrarlar. Bağırsak florasını azaltır. Kabızlık ve ishal rahatsızlıklarının yaşanmasını önler.

Güçlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki bağımsız radikalleri vücuttan atar. Böylelikle hücrelerin deforme olmasını pürüzler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanserli illetlerin oluşmasını önler.

Karabiber enfeksiyonlu hücrelerin oluşumunu önler. Bu sayede ağızda ve dişte biriken mikropların birikmesinin önüne makbul. Diş çürümesini mahzurlar. Ayrıyeten dişlerin sararmasının önüne makbul.

Zerdeçal, karabiberi ve bal karışımı hem akciğeri temizler hem de sigara içme isteğini azaltır. Vücuttaki nikotin isteğini azaltan bu karışım tıpkı devranda deforme olmuş hücreleri de yeniler. 

Çağdaş çağda en sık görülen ruhsal dertlerden olan gerilim ve depresyonun tesirini azaltmak ve had hücrelerini yatıştırmak için karabiber birebir yarar sağlar. Antidepresan tesiri gösteren karabiber, dimağa giden sonların daha sağlıklı çalışmasını destekler. 

Göz sıhhati için en tesirli A vitaminidir. A vitamini mahsusen korneayı korur. Görme yetisini artırır. Bu yüzden vücut günlük A vitaminine muhtaçlık duyar. Karabiber bu bakımdan en tesirli besindir. 

Hem cilt hem de saç sıhhati için yarar sağlayan karabiber, saç dökülmesi ve kepek problemlerinin önüne makbul. 

KARABİBER-LİMON KARIŞIMI NEYE ÂLÂ GELİR?

Kronik rahatsızlıkları olanların bu karışımı tüketmeden bir bilirkişiye istişaresi gerekir. Aksi halde bu karışım kan basıncını artırabilir. Yüksek tansiyona taban hazırlayabilir. Bunun dışında bu karışım süratli kilo vermek isteyenler ülkü bir karışımdır. Başkaca bu karışım yemek borusundan bağırsaklara kadar olan kısmı temizler. Mesane de kum ve taş oluşumunun önüne makbul. Vücudu temizleyerek illetlere karşı bağışıklığı güçlendirir. 

Yorum Ekle