Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Telefon Kulaklığı Algılamıyor ya da Görmüyor (Çözüm)

Telefon Kulaklığı Algılamıyor ya da Görmüyor (Çözüm)

Müzik hayatımızın her anında var oldu. Bilhassa çalışırken, spora giderken, yürürken, otomobil kullanırken, yolculuk yaparken, kitap okurken, yemek tarafken; rastgele bir aksiyonu gerçekleştirirken müzik dinliyoruz. Ayrıca telefon görüşmelerimizi de birtakım vakitler kulaklıkla yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hayatımızın bir gayri değerli modülü olan telefonlarla bir araya geldiklerinde ise bol ölçüde sorun yaşayabiliyoruz.

Telefonlar için yaşanan  sorunları, sık sık onlara muhtaçlık duyduğumuz için en ufak arızada ise dahi canımız sıkılabiliyor. Tam müziğin en şık yerinde  telefonun kulaklığı algılamıyor oluşu ve buna tahlil bulamamak sahiden kişisi sinirlendiren ögelerden birisi. Pekala telefonun kulaklığı algılamaması hangi problemlerden oluşuyor ve tahlilleri neler? Metnimizin devamında bu soruların yanıtını bulabilirsiniz.

İşe telefonu değil kulaklığı denetim ederek başlayın:

Bilhassa kulaklıkların 3.5 mm jakında oluşan eğilme, yamulma, kırılma üzere problemler; telefonla kulaklığın arasındaki temasın sağlanamamasına sebep oluyor. telefonun kulaklığı algılayamama problemleri arasında en çok rastlanılan bu sorun, telefonun jak girişine de önemli zararlar verebiliyor ki bir için telefonu bozmaya hiç gerek yok. Şayet en ufak bir arıza kuşkunuz varsa telefonunuzda öbür kulaklıklar deneyip duruma göz atın.

Kulaklığınızı telefonunuza taktığınız vakit şayetses gelmiyorsa yavaşça çıkararak jak girişini denetim edin. Çünkü jak girişinde bir sorun yoksa o vakit kulaklığı gayrı bir telefonda deneyerek test edin. Şayet tekrar çalışmazsa o hengam üzgünüz ki kablolarında büyük bir sorun var.

Sırada 3.5 mm’lik girişi var:

Telefonda o gıcık problemini yaşadığınız an kulaklığı yavaşça çıkarın ve 3.5 mm’lik girişe yakından bakın. Günlük hayatta birçok hengam hor davrandığımız bu cihazlardaki en ufak delik, hiç beklenmedik formda hususlar de dolabiliyor. En ufak bir kağıt modülü bile kaçsa ve üzerine kulaklığınızı taksanız bile bu hassas devreler bozulabilir. Şayet imkanınız varsa küçük bir ışıkla jak girişinin içine bakın.

Artık de gelelim jak girişlerini berrak tutmak için yapabileceklerinize. Çünkü onların eğilip bükülmesi kadar değerli olan bir gayri husus ise nezih olmaları. Bu nedenle jak girişlerinizin birkaç haftada bir sistemli olarak temizlenmesi gerekebilir. 

Önemli orantıda kıymetli olan jak aklığı, yalnızca kulaklığınızın tozlu olması üzere durumlarda değil, birkaç hafta arayla yapılması tavsiye edilen bir süreç. Bu aklık süreçleri için şiddetli olmayacak küçük hava akımları kullanabilirsiniz. Şayet yapışkan bir unsur kulaklık girişine bulaştıysa muhakkak bir mütehassısa danışın.

Ses ayarlarını denetim edip telefonunuzu tekrar başlatın:

Kulaklığınızda hiçbir sorun yok, diğer telefonda çalışıyor lakin sizin telefonunuzda çalışmıyor olabilir. Şayet kulaklığınızın çalıştığından eminseniz ve telefonunuz da diğer kulaklıklarda tıpkı sorunu yaşatıyorsa, o vakit muhtemelen sorun telefonunuzun ses ayarlarından kaynaklanıyordur. Yani sorun külliyen yazılımsal olabilir.

Telefonunuzun ses ayarlarına göz gezdirmek için Ayarlar sekmesinden Ses kısmına girerek telefonunuzun sesini açabilir, ayarlarını yapabilirsiniz. Ses ayalarınızı sıfırlayabilir, telefonunuzu yine başlatabilirsiniz.

Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız dikkatli olun:

Günümüzde artık kablosuz kulaklıklar epey yaygınlaştı. Çünkü her 10 insandan 6’sının kullandığı kablosuz kulaklıklar, bildiğiniz üzere telefon ile Bluetooth üzerinden ilişki kuruyorlar. Her ne kadar kulaklıklar telefonun Bluetooth’una otomatik bağlansa da bazen temas dertleri oluşabiliyor. Telefonun kablosuz kulaklığı algılayamaması ekseriyetle gözden kaçan cürümden, telefonun gayrı bir telefona bağlanmasından kaynaklanıyor.

Yani telefonun Bluetooth’unu açtığınız anda daha evvel bağlandığınız sair cihaza otomatik bağlanabiliyor. Bundan ötürü da kulaklık ile telefon arasında ilişki sıkıntıları yaşanıyor. Telefonun ve kulaklığın sair cihaza bağlanmadığından emin olun. Şayet telefonunuz ile kulaklık arasında ilişki sağlanamıyorsa cihazınızın Bluetooth’unu kapatıp tekrar açmayı, şayet yeniden olmazsa da cihazınızı kapatıp tekrar açmayı deneyin. Şayet sıkıntınız çözülmez ise o devrana kadar eşleştiğiniz bütün cihazları listeden silip kulaklığınız ile yine eşleştirme yapın.

Sıkıntınız çözülmediyse teknik servisin yolu gözüküyor, gelgelelim öncesinde denemeniz gereken bir şey daha var (Hepimiz biliyoruz):

Yukarıda verdiğimiz tahlillerden hiçbirisi işe yaramadı ise ve sorunun kulaklıkta değil de telefonunuzda olduğunu düşünüyorsanız o devir maatteessüf elinizden pek bir şey gelmez. Ancak son defa telefonunuza format atarak yahut fabrika ayarlarına çevirerek sorunu düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Unutmadan hatırlatalım. Cihazınıza format attığınızda yedeklemediğiniz tüm olgular silinir. Bu nedenle kıymetli haberlerinizi yedeklemeyi unutmayın.

  • Ayarlar kısmına gelin,
  • Sistem, Gelişmiş, Sıfırlama Seçenekleri sırasını takip edin,
  • Tüm doneleri sil (fabrika ayarlarına sıfırla), Telefonu Sıfırla,
  • Her Şeyi Sil’e tıklayın,
  • Cihaz her şeyi silince Tekrar Başlat seçeneğine tıklayın,
  • Cihaz kurulumuzunu gerçekleştirin.

Formattan sonra tekrar olmazsa artık telefonunuzun garantiye gitme vakti gelmiştir. Lakin teknik servis konusunda da dikkat etmeniz gerekiyor. Zira ses kartına bakabilmesi için telefonunuzu açacağı için teknik servis nitekim bu işlerden anlıyor olması lazım. Çünkü Apple, Samsung, HTC ve Huawei gibi telefonlarınızın tamir ettireyim derken daha çokça zarar verebilirsiniz. Bu nedenle yetkili servislere ulaşmanızda, teknik müdahaleler fiyat olarak yüksek olsa bile bu fiyatları göze almanızda yarar var.

Umarız telefonunuzun kulaklığı algılamama üzere bir sorun başınıza gelmemiştir. Şayet gelmişse de umarız yukarıdaki tahliller size yardımcı olmuştur ve telefonunuzu tamire götürmenize gerek kalmaz.

Yorum ( 1 )

  1. faydalı oldu çok teşekkürler

Yorum Ekle