Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
DSÖ: ‘Sosyal Mesafe’ Bölgesine ‘Fiziksel Mesafe’ Kullanın

DSÖ: ‘Sosyal Mesafe’ Bölgesine ‘Fiziksel Mesafe’ Kullanın

Çin’de gösteren ve daha sonra yerküre umumuna yayılan yeni cins koronavirüs sebebiyle hanelerimizde kalmamız, hem kendimizi hem de gayrı kişileri korumak için ziyadesiyle değerli. Hanemizden dışarı çıkamamamız ise öteki kişilerle fizikî olarak sosyalleşemememize sebep oluyor.

Birleşmiş Milletler’in kişiselleşmiş bir kuruluşu olan İsviçre merkezli Yerküre Sıhhat Örgütü ise uluslararası halk sıhhatini tehdit eden bir durum geliştiğinde devreye girerek insanlığın düzgünlüğü için ortak kararlar alınmasında öncü oluyor.

DSÖ: ‘ mesafe’ değil, ‘fiziksel mesafe’.

Mevcut koronavirüs salgını esnasında otoritelerden gelen meskende kalma buyrukları; arkadaş ve aile ile teması kesmek değil, koronavirüsün yayılmadığından emin olmak için fizikî arayı muhafaza gayesi güdüyor. DSÖ ise bu doğrultuda çevre ara sözü noktasına fizikî ara kalıbının kullanılmasının daha müsait olduğunu belirtiyor.

Massachusetts Kongre Üyesi Ayanna Pressley, yaptığı bir açıklamada“Şu anda yaptığımız şeyin (evde kalmanın) toplumsal aralık değil, fizikî uzaklık olduğunu tez ediyorum”  diyerek DSÖ’yü (Dünya Sıhhat Örgütü) destekledi ve laflarına “Virüsün yayılmasını sınırlamak için aramızda fizikî aralık yaratıyoruz, fakat bunu; çevre ilgilerimizi, topluluk hissimizi ve ortak emel hissimizi sürdürmemizle birebir kararlılıkla yapmalıyız” biçiminde devam etti.

Stanford profesörü de destekledi.

Stanford Üniversitesi psikoloji profesörü Jamil Zak de “ uzaklaşma” ifadesini kullanmayı külliyen bırakmamız gerektiğini savundu. Perşembe günü üniversite için gerçekleştirdiği soru karşılık etkinliğinde Profesör Zak: “Sanırım şu anda ne yaptığımızı tekrar çerçeveleyerek başlamalıyız. Bu devri, munfasıl olsak da toplumsal olarak bağlı kalabileceğimizi vurgulamak için fizikî aralık olarak düşünmeliyiz.” dedi.

Yeni cins koronavirüs COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için fizikî aranın hayati ehemmiyet taşıdığını belirten profesör, tıpkı devirde bunun kişilerin birbirleriyle temel ilişki gereksinimine ne yazık ki karşı çıktığının da altını çizdi.

Profesör Jamil Zak’ın şu kelamları ise hayli dikkat çekti: “İronik bir biçimde, çevre dokumuzu parçalamak için sık sık suçladığımız teknolojiler, artık onu bir arada tutmak için en âlâ talihimiz olabilir.”

Yorum Ekle