Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Bluetooth Kulaklık Kullanmak Kansere Neden Olur mu?

Bluetooth Kulaklık Kullanmak Kansere Neden Olur mu?

Tertipli bir halde katlayıp cebimize koyduktan sonra, gizemli bir formda kendini kördüğüm yapmayı başaran kablolu kulaklıklardan hepimiz bıkmıştık. Sonra hepimizin düşü gerçek oldu ve o had bozucu kabloları ortadan kaldıran Bluetooth kulaklık ortaya çıktı. Birinci devirler büyük boyutlarda olan Bluetooth kulaklık giderek küçüldü ve artık tam istediğimiz uzunluklara ulaştı.

Sony, JBL, Beats üzere ses sistemleri konusunda tecrübeli markalar büyük Bluetooth kulaklıklarla başladıkları maceralarına, cebimize sığacak kadar küçültülmüş Bluetooth kulaklıklarla devam ediyorlar. da bu yarıştan geri kalmayarak kendi Bluetooth kulaklığı olan Airpods ile piyasayı hareketlendirdi fakat bu kadar kablosuz irtibat kişilerde kimi endişelere neden oldu.

Kablosuz teknolojiler her geçen gün daha da yaygınlaşıyor olsa da, Bluetooth kulaklık dimağımıza çok yakın bir noktada çalıştığı için kişiler bu hususta gergin durumdalar. Direkt olarak dimağa gidiyor olan dalgaların kansere neden olabileceği ya da dimağ fonksiyonlarına zarar verebileceği düşünülüyor. Bu hususta yapılmış birtakım ilmî araştırmalar da mevcut.

Bluetooth kulaklık tehlikeli mi?

Bluetooth Kulaklık

Bluetooth kulaklık ile ilgili kuşkular herkesin aklında olsa da uzmanlar yakın devirde mevzuya ilmî açıdan yaklaştılar. Biyokimyacı Jerry Phillips, Medium sahifesinde bu mevzuyla ilgili bir yazı kaleme aldı ve elektromanyetik ortamlarda yaşanan aktivitelerin insan DNA’sına yaptığı hasarlardan bahsetti. Kesin olmamakla birlikte, bu alan aktivitelerinin kişilere zararının mümkün olduğunu açıkladı.

Bluetooth kulaklık ile ilgili duyulan tasanın sebebi, kulak kanalına yerleştiriliyor olması ve böylelikle dimağ dokularının yüksek radyo frekans seviyelerine maruz kalması. Radyo frekanslarda bulunan radyasyon seviyesinin insan sıhhatine ve hücre dokularına verdiği zarar ile ilgili kesin bir kanıt yok. 2015 yılında 200 bilim kişisinden oluşan bir ekibin Birleşmiş Milletler ve Yerküre Sıhhat Örgütü’ne ilettiği raporda, iyonlaşmayan elektromanyetik sahaların insan sıhhatine tesirleri konusunda tasa duydukları belirtiliyor.

Bluetooth Kulaklık

2015 yılında Bluetooth kulaklık tasarrufu bu kadar yaygın olmadığı için açıklanan raporda Bluetooth cihazlardan ve kulaklıklardan bahsedilmiyor. Raporda bahsedilen elektronik manyetik yerler Wi-Fi cihazları, akıllı teknolojik aletler, bebek telsiz ve monitörleri, yayın antenleri üzere pek çok elektronik cihazın etrafa yaydığı iyonlaşmayan elektromanyetik yerlerdir.

İyonlaşmayan manyetik alan, kısaca EMF’nin Memleketler arası Bilim Temyiz Yöneticisi olan Elizabeth Kelley, Business Insider isimli Amerikan haber sitesine yaptığı açıklamada, iyonlaşmayan elektronik ortamların her yanda bulunduğunu ve Bluetooth başta olmak üzere sair tüm asıllardan yayılan radyasyon konusunda önemli telaşları olduğunu, söylüyor.

Bluetooth kulaklık tehlikeli lakin…

Bluetooth Kulaklık

Tüm bu açıklamalar ışığında söylenebilir ki, Bluetooth kulaklık en az gayrı kullandığımız kablosuz temaslı cihazlar kadar tehlikeli. Ancak tam olarak kanıtlanmış bir durum şimdi yok velev birden fazla bilim kişisi cep telefonlarından, tabletlerden ve Bluetooth teknolojisi ile çalışan cihazlardan yayılan radyasyonun dozunun son radde az olduğunu ve tehlikeli olup olmadığını söylemek için kesin kanıtlar olmadığını söylüyor.

Husus üzerine araştırmalar yapan Amerikan Kanser Derneği yaptığı bir açıklamada, laf konusu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan hücrelerine direkt müdahale edebilecek ve kansere neden olabilecek kadar güçlü olmadıklarını ve bu türlü bir kuvvete sahip olamayacaklarını, açıkladı.

Kablosuz Bluetooth Kulaklık

Kablosuz teknoloji ile çalışan elektronik cihazlardan yayılan radyasyon ve elektromanyetik dalgalar bildiğimiz, korkutucu radyasyon cinsinden daha farklılar ve DNA’ya müdahale edecek güçte değiller. DNA kırabilecek kadar kuvvetli olan radyasyon dalgaları güçlü X ışınları, gama ışınları, mor ötesi ışınlar ve güneşten direkt olarak gelen ışıktır.

Bluetooth kulaklıklar ya da gayrı kablosuz teknolojilerle kıyaslandığı vakit cep telefonlarını telefon görüşmesi sırasında kulağımıza götürmek çok daha çokça radyasyon almamıza sebep oluyor. Yani Bluetooth kulaklıktan daha zararlı olan, elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarıdır.

Deney faresi değilseniz, korkmanıza gerek yok:

araştırma

Yapılan çalışmalar bluetooth kulaklık ile ilgili kesin bir tehlike kanıtlayamıyor lakin cep telefonu üzere gayrı cihazlar konusunda kaygılar hala devam ediyor. Tekrar de ABD Ulusal Toksikoloji Programı’nda yapılan bir araştırma gösteriyor ki, her gün bir insan kadar cep telefonu radyasyonuna maruz kalan deney faresinin dimağında ve kalbinde tümör oluşumları başlıyor. Daha da ilginci bu durum sadece erkek fareyi etkiliyor, dişi üzerinde net bir tesir saptanabilmiş değil.

Korkutucu üzere görünen deney farelerinin durumu, insan için tam olarak bir mana söz etmiyor. Zira denetimli bir ortamda deney faresinin aldığı radyasyonla, insanın bir günde tam olarak aldığı radyasyon seviyesi belirlenemiyor ve bunun kıyaslanması net olarak yapılamıyor.

Memleketler arası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın 10 yıl süren ve 13 memleket çapında yaptığı cep telefonu ve radyasyon arasındaki ilgiyi gösteren çalışma, cep telefonu tasarrufu ve dimağ tümörü arasında net bir bağlantı saptayamadı lakin öteki bilim kişilerinin çalışmaları dimağ tümörü olan kişilerin ağır cep telefonu kullanıcıları olduğunu gösteriyor. Yani her cep telefonu kullanıcısının dimağ tümörü yok lakin birçok dimağ tümörü sahibi ağır cep telefonu kullanıyor.

Wireless Kulaklık

Tüm yapılan çalışmalar kapsamında söylemek gerekiyor ki, asla kanıtlanmış bir tehlike yok ancak az da olsa cep telefonu ve Bluetooth kulaklık tasarrufunun tehlikeleri bulunuyor. Bluetooth kulaklık alanına klasik, kablolu kulaklık kullanmak sizin cep telefonunuzla aranıza bir ara koyacak ve en azından müzik dinlerken direkt olarak elektromanyetik dalgalara maruz kalmayacaksınız.

Unutulmaması gereken bir da havada uçuşan dalgalardan fazla, kulağınıza direkt olarak aldığınız yüksek desibelli müziğin iç kulağa verdiği zarardır. Bluetooth ya da kablolu kulaklık olsun, uzun vadeler ağır bir biçimde müzik dinlemek en düzgün ihtimalle kulak çınlamasına, en berbat ihtimalle uzun mühlet sonra işitme kaybına neden olacaktır. Sonunuz işitme cihazı kullanmak olsun istemiyorsanız, kulaklıkla müzik dinleme sürenizi kontrol altında tutmanızda yarar var.

Uygun Fiyata Bluetooth Kulaklık Nerden Alınır?

Livaticaret.com adresinden uygun fiyata cep telefonunuz için bluetooth kulaklık alabilirsiniz. Detaylı Sorular için SoruCVP.net

Yorum Ekle