Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Fatih Sultan Mehmet orijinal portresi satışta, fiyatı?

Fatih Sultan Mehmet orijinal portresi satışta, fiyatı?

Fatih Sultan Mehmet’in şahsi koleksiyonda bulunan son portresi, Londra’daki bir müzayede hanesi tarafından açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

Müzayede hanesi Christie’s’in 25 Haziran’da Londra’da gerçekleştireceği müzayede kapsamında satılacak Fatih Sultan Mehmet portresine, 500 bin ila 740 bin dolar (yaklaşık 3 milyon 400 bin ila 5 milyon TL) paha biçiliyor.

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı sav edilen portrenin ya şahsen ressam ya da talebelerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

 

İMZASIZ ESER

Müzayede konutunun “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu kapsamında satışa sunulacak portre ile ilgili olarak AA muhabirine haber veren Christie’s yetkilisi Sara Plumbly, yapıtın imzasız olduğunu söyledi.

Portrenin büyük gizemlerinden birinin Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen 2. figür olduğunu belirten Plumbly, “Onun kim olduğunu bilmiyoruz. Fatih’in üç oğlundan biri olabilir, lakin bu sultanla birlikte resmedildiği düşünüldüğünde pek beklenen görünmüyor. Bir sair ihtimal ise bu kişinin Avrupalı bir diplomat olabileceği cihetinde. Bir Osmanlı erkeğinden beklenebilecek sakallı bir yüzü yok, duru bir biçimde traş olmuş.” laflarını kullandı.

Osmanlı padişahlarının portrelerinde onlarla eşit ölçekte çizilmiş 2. bir figürün rastlanan bir şey olmadığına dikkati çeken Plumbly, “Eğer tıpkı ölçekte çizilmiş biri varsa onun ya çok kıymetli biri ya da aile ferdi olması gerekir.” kelamlarını kullandı.

Fatih Sultan Mehmet Orijinal Portresi

Fatih Sultan Mehmet Orijinal Portresi

Portrenin 15. yüzyılın 2. yarısında yapılmış olduğunun sav edildiğini aktaran Plumbly, yapıtın bir gayrı ehemmiyetinin de Fatih’in yaşadığı periyotta yapılan 3 portreden biri olduğunu söyledi.

Bunların en ünlüsünün ise tekrar Bellini imzasını taşıyan portre olduğunu ve Londra’da Ulusal Galeri’nin koleksiyonunda bulunduğunu kaydetti.

Portrenin şimdiki sahibinin yapıtı 2015’te satın aldığını belirten Plumbly, yapıtın bundan evvelki macerasının izlerinin çeşitli katologlarda 19. yüzyıl başına kadar sürülebildiğini kelam etti.

Müzayedede satışa sunulacak eserler arasında 17. yüzyıla ilişkin ahşap Osmanlı tavanı, çok sayıda İznik çinisi ile Sultan 3. Murat için hazırlanmış Siyer-i Nebi yazması ile Bedir Savaşı sonrasını resmeden bir sahife da konum alıyor.

Resimleri

Fatih Sultan Mehmet Orijinal Müzayede

FSM

İstanbulun fatihi

İstanbulun Fethi

Miğferi

İstanbul

Müzayede salonu

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı padişahları arasından olan 2. Murat’ın oğludur. 1432 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Hatice… yazı için başlığa bakınız…

Yorum Ekle