Web sayfamda xml sitemap arama motoru için hata var.

Soru

Yapmış olduğum wordpress web sayfamda arama motoru için xml sitemap yani site haritası oluşturdum. Bunu rahatlıkla kullanabiliyordum. Aradan aylar geçti ve …sitemap.xml dosyamı kontrol ettiğimde şöyle bir hata aldım.

Sitemap error: error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the do…

Google arama motoru için xml site haritası çok önemli olduğu için bu sorunu düzeltmem lazım. Arama konsolunda site haritasını yüklediğim zaman başarılı diyor. Fakat yinede sorun varmış gibime geliyor.

Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

ZomBi 9 ay 1 Cevap 169 Okuma 0

Cevap ( 1 )

 1. Cevap düzenledi.

  Xml Sitemap hatasının çözümü

  öncelikle şunu belirtmek isterimki xml hatası önemlidir. Google arama motoru kaydı için en önemli etkenlerden biridir. O yüzden …/sitemap.xml sayfanızda böyle bir hatanın olması sizler için dezavantajdır.

  WordPressin son güncellemelerinden bu hata genel ya eklentilerden kaynaklanıyor yada kodlarda olan boşluklardan kaynaklanır.

  Belirtmiş olduğunuz hata sayfalardaki boşluk hatasıdır ve çözümü için iki yol vardır.

  1-İlk olarak WordPress eklentilerini tek tek etkisiz yapın. Örneğin bir eklentiyi etkisiz hale getirin ve sitemap.xml sayfanızı kontrol edin. (Düzeldimi diye) Bütün eklentileri bu şekilde tek tek kontrol ederek hatanın eklentilerden mi kaynaklandığına bakabilirsiniz. Herhangi bir ekletinin xml site haritası için hataya sebep olduğunu anlarsanız sadece o eklentiyi etkisiz halde bırakın.

  Diğer wordpress eklentilerini tekrar aktif edebilirsiniz. Bu sorun dediğim gibi genelde wordpress güncellemelerinden kaynaklanabilir.

  Not: Bu işlemleri yaparken Cache eklentiniz var ise onu ilk olarak etkisiz yapın!

  xml sitemap hatasi cozumu

  2-Diğer bir sorunda kodlarda olan boşluklar sebep olmaktadır. Burada yapacağınız işlem ftp ile sunucuya bağlanın ve wordpress klasörü içindeki /wp-config-sample.php dosyasını bir kod editöründe açın. Resim belirttiğim 92. ve 91. satırlarda boşluklar var o boşlukları silin! Kısacası orada sadece 90. satır olsun.

  Belirttiğim işlemin aynısını functions.php dosyasında da yapın. Yani altta fazlada boş satır varsa onuda silin.

  Tabi bu sorun aynı şekilde wordpress temanızdan da kaynaklanabilir. Çözümü için temanızın içindeki functions.php dosyası içinde aynısını yaparsanız artık xml sitemap sorunu düzelecektir.

  En iyi cevap

Cevap Yaz