Okul Aile Birliği nasıl yönetilmelidir?

Soru

Hepinize merhabalar. Benim bir konuda karar vermem için hepinizden detalı bir bilgiye ihtiyacım var şöyleki; oğlum ilkokul birinci sınıfa gidiyor ve okuduğu okulda seneye Aile Birliği seçimleri yapılacak ve karne günü Müdürü Eylül’de yapılacak seçimlere aday olmamı istedi. Çok basit, zaten kolay, hiç yorulmassınız gibi cümleler söylesede ben bu işin bu kadar basit olmayacağını düşünüyorum.  Başka çocuğum yok çalışmıyorumda ama bu işin bana artıları eksileri neler olabilir, zormudur ne kadar vaktimi alır bilemiyorum, Müdür Bey’i de ezip geçemiyorum ama sonrasında pişman olup işin aştından kalkamamkta var…. sizce ne yapmalıyım? İçinizde bu sorunluluğu tecrübe etmiş varsa lütfen işleyişi bana anlatsın

iremaysefirat 2 sene 2019-06-16T22:55:23+03:00 1 CVP 462 Okuma 0

CVP ( 1 )

  0
  2019-06-19T20:29:44+03:00

  Öncelikle Okul Aile Birliği neden vardır ona bakalım; veliler öğrencilerden, okul da velilerden habersiz bir şekilde olmalarından yani iletişim kopukluğu yaşamalarından dolayı öğrencinin eğitimi istenilen düzeyde olmayabilir. Milli Eğitim Bakanlığı bu durumun önüne geçmek maksadıyla ve okul ile aile arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla Okul Aile Birliğini oluşturmuştur.

  Her yıl, okulların açılmasıyla beraber her sınıftan birkaç velinin katılımıyla oylama olur ve bu oylamaya gönüllü olarak başvuran adaylar katılır, basit usul seçim yapılır ve o yılki Okul Aile Birliği ekibi oluşur. Bir başkan, bir yardımcı ve üyelerleden oluşan topluluk!

  Okul aile birliğini en temel amacı aile, veli ve öğretmenler arasında iletişimi sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için okul aile birliği üyeleri çeşitli dönemlerde toplantılar yapmaktadırlar. Bu toplantılarda madde imkanı olmayan öğrencilere destek verilmesi, eğitimde fırsat eşitsizliğinin giderilmesi, genel sorunlar gündeme alınır ve çözüm yollarına gidilir.Okul aile birliği toplantıları ayda bir gerçekleştirilmektedir. Her ay okulca belirlenen bir günde okul aile birliği toplantıları yapılmaktadır. Denetleme kurulu ise 6 ayda bir toplanır

  Okul aile birliği üyeleri ve seçilen başkan herhangi bir maaş veya ek ücret almamaktadır. Okul aile birliği öncelikle okul ile veli arasındaki kopukluğu gidermek amacıyla toplanır ve herhangi bir gelir kaygısı bulunmaz.

  Bolca sorumluluk, çokça koşuşturma ve gönüllülük esası bir görevdir.

   

  En iyi cevap

Cevap Yaz