Bilgisayarım arada bir donuyor

Soru

Arkadaşlar, ya son zamanlardır beni sinirlendiren olaylardan biriside bilgisayarım özellikle oyun oynarken takılıyor. Bunu arada yapıyor. Mesela oynarken klavye tuşları bazen basmıyor ve sanki çıkartılıp takılıyormuş gibi ses geliyor windowsdan (Not: Klavye USB’dir). Klavye’nin usb yerini değiştirdim ve hatta son olarak gittim yine yeni bir klavye aldım. Bu takılma sebebini bilen arkadaşlar varsa yardımcı olsun lütfen ya.

Anonim 3 sene 2019-05-08T02:08:15+03:00 1 CVP 450 Okuma 0

CVP ( 1 )

  1
  2019-05-21T16:07:49+03:00

  Bilgisayarın donma sebebi

  Maalesef bilgisayarın donma sebebi birçok kez karşımıza çıkıyor. Bunun sebeplerinden çoğu, ya donanımdan kaynaklanır yada yazılımsal problemlerdir.

  Not: All in one bilgisayar alırken dikkat edin çünkü bunu konuda en iyi sadece Apple iyi yapıyor. Diğer markaların çoğun kasma sorunu ve aşırı yavaşlama sorunu yaşandığını yakın çevremden çok duydum.

  Bilgisayarın donma veya yavaşlama sebepleri

  Bilgisayarın donmasının bir çok sebebi olabilir.  Donanımsal olarak bilgisayarınızın yavaşlama veya donma  sebebini öğrenmek için kontrol etmeniz gereken bazı yerler vardır;

  Donanımdan kaynaklanan bilgisayar yavaşlamaları.

  1. Öncelikle bilgisayarınızın güç kaynağı çalışıyor mu onu kontrol edin. Çalışmıyorsa bilgisayarın güç kaynağını değiştirin. 
  2. Ekran kartınız aşırı ısınıyorsa (ki bu yazları daha sık rastlanır) ısısını düşürmeniz lazım. Yavaşlama sebeblerinden ikincisidir.
  3.  İşlemcinizin aşırı ısınmasından da kaynaklanabilir. Kasanızda veya Laptopunuzda iyi soğutucu yani fan yoksa ise bilgisayarınız yavaşlar veya donmalara sebep olur.

  Bilgisayar yavaşlaması veya donmasının çözümü.

  yukarıda bahsettiğim maddelerin çözümü.
  1. Güç kaynağını kendinizde değiştirebilirsiniz. Güç kaynağı alırken kesinlikle orjinal watt değerine bakarak alın veya sorun. Eski çıkarttığınız kabloların yerine yenisini takıcaksınız…
  2. Ekran kartı çok ısınıyorsa üzerindeki fanı temizleyin çünkü tozdan fan yavaşlamış olabilir. O şekilde sorun çözülmüyorsa veya üzerinde fan yok ise kas içinde ayrı olarak fan yerleştirin soğutsun. Ekran kartı üzerinde chip olanlarda vardır yani soğutucu ile ekran kartı macunlanmıştır. O yüzden macunu yenilemeniz gerekebilir.
  3. İşlemcinizin aşırı ısınması yine üzerindeki fandan kaynaklanabilir. Temizleyin ve rahat dönmesini sağlayın. Bu şekilde de özülmediyse işlemci macununu yenilemeniz gerekir. Bir link paylaşıyorum işlemci macunu nasıl değiştirilir izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=E2Hx_EUdmZU
  Bu işlemleri yaparken dikkat edin. Tabi bu sorunların aynısı Laptoplar içinde geçerlidir.

  Yazılımsal sorunlardan kaynaklanan bilgisayar donmaları ve yavaşlamaları.

  Yani kısacası arkadaşım genelde virüsten kaynaklanan sebepler olabilir. Özellikle windows bilgisayarlarda çabuk bulaşır. O yüzden iyi bir virüs programıyla taratman gerekir. Genelde işe yaramaz o yüzden format şarttır 🙂
  Aslında bu olayı anlat anlat bitmez çünkü donma sorununu sorarken detaylı bir şekilde sormanda fayda var.
   
   

  En iyi cevap

Cevap Yaz