Ab vatandaşı yakınlarına vize almada kolaylık varmı?

Soru

İtalyan konsolosluğundan vize alımı için başvuruda bulunacağım ve elimde italyan vatandaşından gönderilmis davetiyemde mevcut, davetiyeyi yollayan kişide babam oluyor. Dedilerki Ab vatandaşı yakınlarına vize alımında kolaylık varmış vede ücret verilmiyormuş. Ben ve çocuğum seyahat edeceğiz. Fakat konsoloslukla direk görüşemiyorum sürekli beni İdata diye bir kuruma yönlendiriyorlar ama onlarda ücret istiyor. Bu nasıl bir iş? Ne yapmam lazım? Nasıl randevu alırım? İtalyan konsolosluğunumu aramalıyım? 

iremaysefirat 8 ay 1 Cevap 168 Okuma 1

Cevap ( 1 )

 1. Cevap düzenledi.

  Avrupa birliği vatandaşı olan akrabaya vize başvurusu için kolaylıklar.

  Öncelikle ilk sorunuza cevap vereyim; evet AB vatandaşı yakınlarına italya vize alımlarında kolaylık var. O yakınlar kimler öncelikle onları belirteyim: 21 yaşını aşmış dahi olsa çocukları, eşi, eşinin kendisinden olmayan çocukları, anne ve babası ve bakmakla yükümlü olduğu kayınvalide veya kayınpederi.

  Bu kişilerin hepsi için kolaylık söz konusu. İstenilen evraklar başvuru formu, fotograf, geçerli tarihi olan pasaport, nufus cüzdanı, nüfus kayıt örneği, AB yakınından davetiye formu (tüm gerekli evrak listesi yada formları İDATA resmi web sitesinden bulabilirsiniz). 21 yaş üstü kişilerden vize ücreti talep ediliyor bu uda bildirmekte fayda var.

  Sizinle beraber seyahat edecek çocuklarınız için basvuru formunu her iki yasal velinin imzalaması şart, 6 ay geçerli noter onaylı muafakatname şart hatta orjinali her türlü başvuruda ibraz edilmeli, çocuklardan vize ücreti talep edilmiyor, eger ebeveynlerden birisi seyahat etmeyecekse refakat ve vekalet formlarını mutlaka doldurması şart. Ayrıca belirtmek isterimki çocuklara 6 aydan fazla vize vermiyorlar bu tamamen güvenlikle alakalı bir durum.

  Şimdi gelelim 2. sorunuza: siz AB vatandaşı yakınıysanız evraklarınızı direk kendiniz götürebilirsiniz konsolosluğa çünkü İDATA araçılığı ila başvuru yaparsanız tabiki bu hizmet için sizden ücret talep edecekler. Sizin yapmanız gereken çok basit İDATA yı arayıp direk evraklarımı ben vereceğim ama sizden sadece randevu yazmanızı istiyorum demek.

  En iyi cevap

Cevap Yaz