Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kastilya sabunu nedir? Kastilya sabunu nasıl kullanılır? Kastilya sabunu yararları

Kastilya sabunu nedir? Kastilya sabunu nasıl kullanılır? Kastilya sabunu yararları

Çoklukla cildi hassas olanlar için mütehassısların önerdiği kastilya sabunu, veganların da birinci tercihleri arasındadır. Son devirlerde çokça ismi duyulmaya başlayan ‘kastilya’ sabununu nedir, nasıl kullanılır, hanede yapılır mı, kastilya sabununun yararları nelerdir? Tüm bu soruların cevabını haberimizin detaylarından bulabilirsiniz.

Kastilya sabunu, eski Mısır devirlerinden günümüze kadar gelen bir arilik gerecidir. Zeytinyağı ve defne bitkisinden hazırlanan sabunun Haçlı Seferleri sonucu Avrupa’ya geldiği kestirim ediliyor. Devir içinde İspanya’nın Kastilya Yeri’nde yapılmaya başlayan bu şık kokulu sabun bu nedenle “Kastilya” ismini almıştır. İçeriğinde hiçbir halde kimyasal barındırmadan üretilen kastilya sabunu, devletimizde de bayanların dikkatini çekmiş durumda. Vejeteryanlar ve veganlar tarafından çokça bilinen Kastilya sabunu zeytinyağından yapılmaya başlayıp, hindistan cevizi, ceviz ve avokado yağı üzere bitkisel yağlara kadar genişlemiştir.

KASTİLYA SABUNUNUN YARARLARI NELERDİR?

Kastilya sabunu hem yumuşak hem de güçlü olması bakımından benzersizdir. Cildi nazikçe temizleyerek, nemlenmesini sağlar. Uzun yıllardır geçmeyen cilt lekelerini gideren kastilya sabunu, bebeklerinizi yıkarken de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Organik kastilya sabunu sadece şahsî temizliğinizde değil, ev aklığında de kullanabilirsiniz. Yapılan ilmî çalışmalar içerisinde zeytinyağı ve defne bulunan kastilya sabununun egzama üzere cilt problemlerini tedavi ettiğini ortaya koymuştur. Kozmetik yerküresinde bulunan binlerce antibakteriyel jellere göre çok daha düzgün bir dezenfektandır.

KASTİLYA SABUNUNU NEREDEN ALABİLİRİM?

Kastilya sabununun orjinal rengi beyazdır. Meskeninize en yakın aktar yahut bitkisel marketlerde bulabileceğiniz kastilya sabununun sadece zeytinyağı kullanılarak yapılan kastilya sabunlarının rengi yeşil olabilmektedir. El imalatı doğal kastilya sabunu fiyatı 180 gram ortalama 20 TL’dir.

KASTİLYA SABUNU HANEDE NASIL YAPILIR?

GEREÇLER

1 Adet Şişe
Rende
4 bardak Su
1 Kalıp Doğal Kastil Sabunu
Tencere
Hava almayan konserve şişesi

YAPILIŞI

1 kalıp doğal kastil sabunu rendeleyin. 4 bardak suyu tencerede dökün ve kaynatın. Daha sonra rendelediğiniz kastil sabununu tencereye dökün, karıştırın ve 60 dakika bekleyin. Su ve kastil sabunu soğuması bittikten sonra yarım su bardağı ılık su ile şıkça kıvamı ortama kadar karıştırın. Bu karışımı konserveye koyun. Akabinde kapağını sıkıca kapatın. 

Kastilya likit sabunumuz hazır!

Yorum Ekle