Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Fatih Sultan Mehmet Kimdir? İstanbul’un Fethi Kısaca

Fatih Sultan Mehmet Kimdir? İstanbul’un Fethi Kısaca

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı padişahları arasından olan 2. Murat’ın oğludur. 1432 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Hatice Hüma Hatun’dur. Fatih Sultan Mehmet, çok genç yaşlarda Manisa’da bulunan Saruhan Sancağının Sancakbeyi olarak atandı. Çok önemli dersler ve bilgiler edindiği hocalarından dersler almıştır. 2. Murat oğlunun eğitimine çok önem veriyor, onun için hocalar atıyordu.

11 yaşındayken ağabeyi olan Alaaddin Ali Çelebi’nin ölmesiyle tahta geçecek tek aday oldu. 12 yaşında babasının emriyle tahtın başına geçti. Cesur ve soğuk kanlı olmasıyla bilinen Fatih Sultan Mehmet, 1481 yılına kadar Osmanlı Hükümdarlığı yaptı ve 25 sefere katıldı.

20 yaşında Osmanlı Hükümdarı olan 2.Mehmet, İstanbul’u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu yerle bir ederek Fatih unvanına sahip oldu. Ayrıca Hz. Muhammed(sav)’in İstanbul fethini gerçekleştiren komutanı Hadis-i Şerifinde müjdelediği başarılı komutan olmayı başaran Fatih Sultan Mehmet, dünyaya kendini kanıtlamıştır. Bir çağı açıp, bir çağı kapatan Fatih Sultan Mehmet, 3 mayıs 1481 yılında nikris hastalığından dolayı vefat etti.

İstanbul’un Fethi – 1453

Doğu Roma İmparatorluğunun başkenti olan Bizans, 2.Mehmed ve ordusu tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilmiştir. Bu fetih ile birlikte Osmanlı İmparator olmuş aynı zamanda 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunun sonunu getirmiştir. Çok genç yaşta olan 2.Mehmed bu fetihle birlikte ”Fatih” unvanına sahip olmuşdur. Artık Fatih Sultan Mehmet olarak anılmaktadır.
Erken yaşına rağmen askeri ve idari olarak birçok hamle ve başarıda bulunan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul kuşatması için hazırlıklara başlar. Birçok önlem ve stratejik planlar yapan Fatih Sultan Mehmet, hazırlıkların ardından İstanbul Kuşatmasına hazırdır.

Osmanlının Constantinopolis’i kuşatmasıyla Fatih’in hazırlamış ve özel olarak tasarlamış olduğu devasa toplar kalelerin üzerine atılmaya başlandı. Topların vermiş olduğu hasar ile surlarda gedik ve delikler oluştu. Bizans, bu gedik ve delikleri kapatmak için geceleri tamir çalışmaları yapıyordu.
Fatih Sultan Mehmet, Kaptan-ı Derya Baltaoğlu Süleyman Bey’e harekete geçmelerini emrederek Haliçi kaplayan zincirlerin kesilme emrini verdi, ancak yoğun emekler sonucunda Haliç’de bulunan zincirler kesilemedi ve gemiler harekete geçemedi. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet, topların çok daha güçlü olmasını ve havada eğim alarak hedefi çok daha iyi vurması için ”Humbara” adı verilen toplar döktürdü. Bu toplar, Bizans’ ın surlarını çok daha etkili ve  kolay yıkabilcekti. İlk top atışını Fatih Sultan Mehmet kendisi yaptı ve topların başarısını gördü. Topların vermiş olduğu başarı Fatih Sultan Mehmet’e yetmedi ve Haliç’den geçiremediği donanmayı hazırlamış olduğu kızak sistemi ile karadan yürüttü. Bizans, bu duruma çok şaşırdı ve yenileceklerini tahmin ettiler. Bu doğrultuda Constantinopolis, 29 Mayıs 1453 Salı günü Fatih Sultan Mehmet’in önderliğindeki Osmanlı birliklerine teslim olur.

Fatih Sultan Mehmet Kronoloji

30 Mart 1432– II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmed) doğdu.
1434– Edirne’de II. Murad tarafından Muradiye Camii yaptırıldı.
1444– II. Murat tahttan çekildi, II. Mehmed tahta çıktı ve Varna zaferi kazanıldı.
1445– II. Mehmed tahttan çekildi ve II. Murad ikinci defa tahta çıktı.
1447– Edirne’de II. Murad tarafından Üç Şerefeli Camii yaptırıldı.
1448– II. Kosova Zaferi kazanıldı. 1451 II. Murad öldü ve II. Mehmed ikinci defa tahta geçti.
18 Şubat 1451– Babası Sultan İkinci Murad Han’ın ölümü üzerine Fatih Sultan Mehmet Han, ikinci defa Osmanlı tahtına oturdu.
5 Nisan 1453– Fatih Sultan Mehmet’in donanması İstanbul sularına girdi.
17 Nisan 1453– Fatih Sultan Mehmet, İstanbul adalarını fethetti.
29 Mayıs 1453– İstanbul, Osmanlılar tarafından fethedildi. Sultan İkinci Mehmet, ‘Fatih’ unvanını aldı.
1459– Ayasofya, camiye çevrildi.
1460– Mora ele geçirildi.
1461– Trabzon Rum İmparatorluğu sona erdi.
1461– Candaroğulları Osmanlı’ya katıldı.
1463– Osmanlı-Venedik Savaşı başladı.
1466– II. Mehmed, Arnavut seferine çıktı.
1468– Karamanoğulları, Osmanlı Devleti’ne katıldı.
1468– II. Mehmed tarafından İstanbul’da Topkapı Sarayı tesis edildi.
1470– İstanbul’da Fatih Külliyesi inşaa edildi.
1470– Eğriboz alındı.
1471– Fatih Külliyesi açıldı.
1472– Topkapı Sarayı inşa edildi.
1473– Osmanlı Akkoyunlu mücadelesi sonucu Otlukbeli Savaşı kazanıldı.
1475– Kırım Osmanlı tabiiyetine girdi.
1476– Boğdan Seferi zaferle sonuçlandı.
1478– Fatih tarafından ilk altın para bastırıldı.
1479– Osmanlı-Venedik barışıyla beraber Fatih, Venedikliler’e Trabzon ve Kefe’de yapma hakkı tanıyan ahidname verdi.
1480– Otranto’ya çıkıldı ve başarısız Rodos kuşatması gerçekleşti.
1480– Kadıaskerlik Rumeli ve Anadolu olarak ikiye ayrıldı.
1481– II. Mehmed vefat etti ve II. Bayezid tahta çıktı.

Yorum Ekle