Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir? Ayva çekirdeği cilde nasıl sürülür?

Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir? Ayva çekirdeği cilde nasıl sürülür?

Kasım ayının gelmesiyle birlikte tezgahlarda mekanını alan ayvanın çekirdeklerini katiyen atmamalısınız. Vitamin bakımından epey yararlı olan ayva çekirdeğinin cilt bakımında da nispeten büyük bir yana sahip. Pekala ayva çekirdeğinin cilde ne üzere yararları bulunuyor? Detaylar haberimizde…

Ayva, sonbahar ve kış aylarında hasadı yapılan Antalya ve Akdeniz Nahiyesinin kimi bölgeleri, ile Manisa ili ve kırsalında bol ölçüde yetişmektedir. Hem lezzetli hem de sıhhate bir çok yararı olan ayvanın çekirdek kısımlarını atmadan farklı ortamlarda kullanabilirsiniz. Örneğin; cildinizi sıklaştırmak ve lekeleri yok etmek üzere.

Eksperlerin yaptığı açıklamalara nazaran; ayva çekirdeğinin vitamin,mineral ve antioksidan bakımından nispeten güçlü içeriği sayesinde meyyit derilerin kolaylıkla atılmasını sağlayarak, kusursuz bir cilde kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Tıpkı devirde sivilce lekeleri, güneş lekesi yahut veladet lekesi üzere dertlerin ortadan kaldırılmasında büyük rol oynar.

Kırışıklık, cilt sarkmaları üzere dertleri gidermek için ayva çekirdeğinin içerisinde bulunan anstringent yani büzücülük özelliği sayesinde giderebilirsiniz. 

Bayanların çoklukla tevellüt sonrasında yaşadıkları göğüs sarkması yahut şiddetli kilo verme devrinden sonra yaşanan göbek sarkmalarını ayva çekirdeği maskesi sayesinde kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

En tesirli doğal nemlendirici tesiri olan besinlerden biri olan ayva çekirdeği, cilde nemi hapsedip kurumaları önler. Sıklık bilirkişilerin yaptığı testlere göre, ayva çekirdeği maskesi genişlemiş gözenekleri küçülterek siyah noktaların da yok olmasına yardımcı olur.

Ayva çekirdeği ile yapacağınız bir göz altı maskesi de göz altı morluklarını ve torbaların ortadan kaldırılmasında bir etki sağlar.

AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ NASIL YAPILIR?

CİLDİ NEMLENDİREN AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ

MALZEMELER

2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
1 bardağı doğal gül suyu
2 çay kaşığı badem yağı

YAPILIŞI

Gül suyunun içerisine ayva çekirdeklerini ekleyin. 1 gece bekletin. Sabah çekirdekleri süzdükten sonra badem yağını içerisine ilave edin. Karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayıp, 20 dakika bekletin.

Kalan suyu 1 hafta kadar saklayabilirsiniz. Haftada 2 kez bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz.

CİLT LEKELERİNİ YOK EDEN AYVA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ

1 ayvanın çekirdeklerini çıkartarak üzerini geçecek kadar ekleyin. Ardından cezvenin içerisinde bir dakika kadar kaynatın. 4 kadar dinlendirdikten sonra cilt lekelerinin olduğu bölgelere uygulayın. Yüzünüzdeki izler gidene kadar bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Yorum Ekle