Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Karalahananın yararları nelerdir? Karalahana hangi illetlere uygun gelir?

Karalahananın yararları nelerdir? Karalahana hangi illetlere uygun gelir?

Karadeniz mutfaklarında hamsiden sonra vazgeçilmez besin olan karalahananın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Sert yapraklı olan karalahana hem çorba hem de sarması yapılarak tüketiliyor. Evet karalahananın yararları nelerdir? Karalahana hangi marazlara güzel gelir? Besleyici özelliği yüksek olan karalahana hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında karalahana hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Turpgiller ailesine ilişkin olan karalahana kalın damarlı yüzeyi geniştir. Kış zerzevatı olan karalahana yaprakları lahanaya orantıyla daha koyudur. Devletimizde Şark Karadeniz nahiyesinde sıklıkla yetiştirilir. Yerküre da ise Uzak şark devletlerinden Asyalılar daha ziyade yetiştirir ve tüketir. Hem pişirilmiş hem de çiğ olarak tüketilebilen karalahana vitamin ve mineral açısından epeyce güçlü bir besindir. Alternatif tıpta mahsusen kemik ağrıları ve sindirim dertlerinde kullanılır. Mutfaklarda kızartması, çorbası ve sarması yapılır. Sumakla bir arada tüketildiğinde tadı daha şık olur. Bilirkişiler insanların bol bol tüketmesini önerdiği yararlı besinler arasında birinci beşe girebilir. C vitamini bakımından güçlü olduğundan kanserli hücrelerin artmasının önüne makbul. Başkaca yapıcı özelliği sayesinde de kansızlık marazının önüne makbul. Yapılan araştırmalarda haftada iki kez tüketilen karalahana kasları güçlendirir.

KARALAHANIN YARARLARI NELERDİR?

Unutkanlık illetinin temelinde had sistemindeki bozukluk ve beyindeki hafıza kısmındaki azalan vitaminlerdir. Bu yüzden eksperler bilhassa hamilelik evresinden itibaren nizamlı olarak K vitamini tüketerek hudut hücrelerinin yenilenmesi konusunda eksperler kıymetli ihtarlarda bulunuyor. Karalahana yeşil sebzeler bakımından K vitamini açısından en yararlı olanıdır. Dimağın konsantrasyon gücünü artırır.

Karalahana C vitamini bakımından da epeyce güçlü bir besindir. Bu vitamin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta artan toksinleri temizlemede tesirli olan karalahana bu tesirini en çokça suyunda gösterir. Yeterlice yıkanmış karalahanayı kaynatırken suyunu süzüp atmayın bir kavanoza boşaltıp içerisine limon suyu ekleyip günde aç karna bir bardak tüketin.

Karalahana suyu yalnızca toksinleri atmakla kalmaz tıpkı devirde idrarın kolaylıkla sökülmesini sağlar. Böbrek bezlerinin fonksiyonlarını artırır. Böylelikle taş ve kum oluşumunu önler. Vücuttaki oksijen hücre sayısını da su sayesinde çoğaltır. Birebir faydayı mesaneye de uygular. Mesanede idrar bırakmadan boşalmasını sağlar.

Vücuttaki dolaşımı için potasyum kıymetli bir husustur. Birebir hengamda potasyum organların hücrelerinin işlevselliğini de artırır. Düşük potasyumda kan basıncı yükselir. Bu da yüksek tansiyon mesken baş ağrısına neden olur. Ama karalahana bu durum için tesirli bir doğal besindir. Karalahana içerdiği potasyum sayesinde kan dolaşımını istikrarlar.

Göz sağlığındaki en kıymetli unsur beta karotenlerdir. Göz içinde beta karoten ne kadar fazlaysa görme mümkünlüğü da bir o kadar artar. Karalahana beta karoten bakımından varlıklı besinler arasında nokta alıyor. Münhasıran katarak oluşumunun önüne makbul.

Hayvansal besinlerle birlikte kemik iltihaplanmaları, artrit ve kalp marazları artar. Bununla birlikte artan beğenilmeyen kolesterol seviyesi kalp buhranı riskine yol açar. Hastalıklar kişinin ömür kalitesini düşürerek mevt orantısını artırır. Gelgelelim karalahana vücuttaki tüm iltihabı atmada epey tesirlidir.

100 GRAM KARALAHANANIN BESİN BEDELLERI NELERDİR?

Kalori // 50

Yekun yağ orantısı // 0,8 gram

Kolesterol // 0 miligram

Sodyum // 37 miligram

Potasyum // 490 miligram

Karbonhidrat // 10 gram

Protein // 5 gram

KARALAHANANIN ZARARI VAR MIDIR?

İyot emilimi ziyade olan karalahana tiroid bezlerini olumsuz tesirler. Bezlerin daha yavaş çalışmasına neden olur. Tüketmek isteyenlerin iyot tuzu ile tüketmesi daha yanlışsız olur.

Yorum Ekle