Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Sahte maske nasıl anlaşılır? Cerrahi maske nasıl kullanılır?

Sahte maske nasıl anlaşılır? Cerrahi maske nasıl kullanılır?

Gribal enfeksiyon olma durumlarında kullanılması gereken cerrahi maskeler, etrafa hastalığı bulaştırmamanın yanı sıra hastalığı daha da ileri safhaya taşımamak adına takılmalıdır. Dünyayı etkisi altına almaya başlayan corona virüs, insanları cerrahi maskelere yöneltmeye başlamasıyla maskeler kara borsaya düştü. Peki, sahte maskeler nasıl anlaşılır? İşte, yanıtlar…

Grip, nezle veya ileri düzeydeki üst solunum yolları enfeksiyonlarında, birçokları koruyucu maske takmaktan rahatsız olmaktadır. İnsanların çoğu maskenin nasıl takıldığından haberdar olmamakla beraberinde faydalarına da vakıf olamamaktadır. Takılan maske, dışarıdan gelecek virüs ve enfeksiyonlara daha dirençli solunum sistemi ortaya çıkarmaktadır. Enfeksiyonun yol açabileceği sivilce gibi oluşumları da düzeltmektedir. Kronik sinüziti olanların baş ağrılarını azaltmaktadır. Koronavirüsün yaygınlaşmasıyla vatandaşlar maske stokuna başladı. Peki, kapış kapış satılan maskelerin cerrahi olup olmadığı nasıl anlaşılır? İşte, sahte maskeyi anlamanın yolları…

CERRAHİ (KORUYUCU) MASKE KULLANIMINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Maske ağzı ve burnu tamamen kapatacak ve yüzle maske arasında boşluk kalmayacak şekilde takılmalıdır.

 

Maske takılı iken maskeye dokunmaktan kaçınılmalı, kullanılmış bir maskeyle temas ettikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Suyun bulunmadığı durumlarda anti bakteriyel kullanılmalıdır.

Maske ıslandığında ya da nemlendiğinde yeni ve kuru bir maskeyle değiştirilmelidir. Nemli olması, o bölgede pişiğe veya tahrişe yol açabilir.

Tek kullanımlık maskeler tekrar kullanılmamalı, maske kullanıldıktan sonra derhal çöpe atılmalıdır. Hijyenik bir kullanım için tek kullanım göz ardı edilmemelidir.

SAHTE MASKE NASIL ANLAŞILIR?

olan maskeler, esnek ve yumuşaktır. Kolay nefes almayı sağlar. Tüylenme yapmaz. 3 katlı ve 3 körüklüdür. Yıkama özelliğine sahiptir. Sahte bir maske kolay yıpranır ve tüylenme yapar. Dayanıklı olma özelliğini çabuk yitirir.

Yorum Ekle