Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Corona Virüsünün Psikolojimiz Üzerine Tesirleri

Corona Virüsünün Psikolojimiz Üzerine Tesirleri

Corona virüsü öbür memleketlerde olduğu üzere bizim devletimizde de yayılmaya başladı. Virüsün yayılma gücünün yüksek olması dehşetleri da beraberinde getiriyor. Salgın marazların beklenmedik ve ömrü eder yapısı dehşet ve telaş uyandırıcı olmakla birlikte bireylerin yaşamsal faaliyetlerini değiştirmelerine, rutin yaşantısının dışına çıkmasına ya da kısıtlamalarına neden olabiliyor. Zira rutin demek inanç demektir. Kişiler kendi rutininin dışına çıktıklarında korku duygusu artış göstermektedir. Kişiler hayatlarını denetimsiz bir formda kısıtlayabiliyor. Içtimaî medyada olan haber kirliliği kişileri haddinden fazla biçimde kaygılandırıp telaş ve nöbetlerine sebebiyet veriyor. Kişiler bu sıkıntı günlerde rahatlatıcı bilgiyi küçültürken, korkutucu bilgiyi abartabiliyor. Bu da dert seviyemizi yükseltir. Unutulmamalıdır ki en süratli yayılan virüs paniktir. “Korku Salgını” araştırmasının datalarına nazaran bireylerin yüzde 73’ünün elini daha sık yıkama isteği duyduğunu, yüzde 72’sinin öksürenlerden irkilir hale geldiğini ve yüzde 72’sinin haberleri takip etme merakının arttığını ortaya koydu. Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı kişilerin salgın marazlarla ilgili şahsî önlem almadıkları kanaatindeyken, salgın bireylerin yüzde 59’unun illetlerden korkma seviyesinin artırdığını göstermektedir. Araştırmaya katılanların yüzde 57’si gelecekle ilgili telaşlarının arttığını kaydederken, yüzde 56’sı illete yakalanma riski mülahazasının ve salgın illetlerin kendisine bulaşma ihtimalinin arttığı kanısında olduğunu belirtti.

Bu donelere bakıldığında bu virüsün şimdi kesin bir tedavi sisteminin olmaması, belgisiz ve uyandırması bireylerde gerilim, anksiyete, atak, özgül fobi, obsesif kompülsif bozukluk, uykusuzluk üzere ruhsal sıkıntılara neden olabilir. Meçhullükten ötürü karamsar niyetler hakim olduğundan depresif bozukluğa sebep verebilir. Her önlem dozunda sıktır. İlgili ünitelerce paylaşılan güvenlik ve sıhhat tedbirlerini takip etmenin kâfi olduğunu unutmayın. Ellerinizi esasen sistemli yıkayıp dezenfekte ediyorsanız ya da inançlı uzaklıkları himayeye ihtimam gösteriyorsanız, kendi üzerinizde muteberliği ispatlanmamış ek güvenlik tedbirlerini tatbik baskısı yaratmak, yalnızca telaş seviyenizi artıracaktır. Belirsizlik tasayı tetikler. Hastalık mevzularında ki malumatları toplumsal medya, aile ya da arkadaş whatsapp öbeklerine değil; yalnızca yetkili ünitelerden almanız rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Kimselerin sıradan sürecinde giden ruhsal bir meselesi varsa ya da son devirlerde maruz kaldıkları durum şiddetli aşamada kaygılanmalarına yol açıyorsa psikolog ya da psikiyatristlere başvurup gerekli desteği alabilirler.

Hissedilen tasayı değersizleştirmeden, gerekli tedbirleri gerektiği biçimde alarak ama korkuyu da abartmadan ve toplumsal bir haline getirmeden yaşamamızın herkese daha yararlı olabileceği günlerden geçiyoruz. Tahminen de tüm insan ve toplulukların daha şeffaf ve daha çok dayanışma içinde olması gereken bu günleri en az zararla geçmişte bıraktığımız ve tatsız bir anı olarak hatırladığımız günlerin çabuk gelmesi umudu ve dilekleriyle sağlıklı günler diliyorum.

Insanların alışılagelmiş sürecinde giden ruhsal bir meselesi varsa ya da son devirlerde maruz kaldıkları durum haddinden fazla kademede kaygılanmalarına yol açıyorsa psikolog ya da psikiyatristlere başvurup gerekli desteği alabilirler.

Yorum Ekle