Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
WWE 2K20 İncelemesi

WWE 2K20 İncelemesi

Dövüş oyunlarına meraklı olan oyun severlerin beğendiği serilerden biri olan WWE, geçen sene seriye birtakım yeni özellikler getirmiş ve seriyi takip edenlerin ilgisini yine üzerine çekmişti. WWE 2K19, önünde çokça vakit geçirdiğimiz bir prodüksiyon olmuşken, WWE 2K20 için de elbette pek çok WWE sever üzere büyük umutlar bağlamıştık. Gelgelelim umduğumuzu bulduğumuzu söylemek epeyce çetin, zira oyun şaşırtıcı biçimde pek çok açıdan adeta dökülüyor. Neden mi bu türlü düşünüyoruz? Derhal WWE 2K20’nin sunduklarından bahsetmeye başlayalım…

Bu yılki oyunun kapağına Becky Lynch ve Roman Reigns’i taşıyan 2K, 2K Towers: Roman’s Reign modu ile Roman Reign’in kariyerine odaklandığı üzere, öte yandan 2K Showcase: The Women’s Evolution ile de hatunların ön planda olduğu bir WWE yerküresine davet ediyor oyuncuları. Mod sayısı sırf bunlarla sonlu değil elbette. Çok sayıda mod seçeneği ile tekrar varlıklı bir yolculuk sizleri bekliyor, lakin bu yolculuk, dayanması epeyce güç bir hal almış bu sene. Bunlara geleceğiz, ama evvel modları tanıyalım.

Birinci bakacağınız Play modu altında epey tanıdık One on One, Two on Two, Triple Threat, Fatal 4-Way, 5-Man, 6-Man, 8-Man, Handicap, Royal Rumble, Tournament ve Custom Matches modları konum alıyor. Bu modlara girip bir hoş dayak yedikten sonra da 2K Central moduna geliyorsunuz ve burada The Four Horsewomen odağında 2K Showcase içeriğine dalıyorsunuz. Bu modda Becky Lynch, Charlotte, Sasha Banks ve Bayley‘in gerçek hayatta gerçekleşen ikonik maçlarına konuk oluyor, sonra da WWE 2K Originals moduna bakmak istiyorsunuz. Gelgelelim o da nesi? WWE 2K Originals açık değil!

WWE 2K Originals, içeriğinde farklı ek paketlerin (DLC) toplanacağı bir alan olarak önümüze çıkıyor. Bunlar arasında birinci olarak kısa bir mühlet evvel açılan Bump in the Night mahal alırken, öteki içerikler vakitle açılacak. Bu kısımdaki içeriklere erişebilmek için ise, başkaca ödeme yapmanız gerekiyor. Lakin Deluxe Edition sahipleri için bu paket dahilken, yeniden oyunu ön sipariş ile sahalar için de Bump in the Night fiyatsız olarak geliyor.

WWE 2K20’de, seriye geçen sene dahil olan MyCareer ile yeniden kariyer heyecanı yaşayabiliyorsunuz. Bu sene farklı olarak hatun karakter ile de MyCareer’e başlıyor ve hikaye boyunca hem erkek hem hatun karakterinizle yol alıyorsunuz. Kariyere başlamadan evvel karakterlerinizi yaratabileceğiniz bir ekran sizleri karşılıyor. Bu meydanın epey dar tutulduğunu da söyleyelim. Yani karakter yaratma seçenekleriniz geniş değil.

Elbette evvelki oyunda da olduğu üzere yeniden kariyerinize epey zayıf başlıyorsunuz, lakin maçları kazandıkça, elde ettiğiniz puanları devasa yetenek ağacına yatırarak karakterinize güç kazandırıyorsunuz. Ancak bu yetenek ağacında çok körlemesine gidiyorsunuz. Çünkü zahir noktalar dışında açtığınız her bir yetenekten sonraki örtük. Artık ne çıkarsa bahtıma deyip, saklı karoları açmanız gerekiyor.

WWE 2K20’de mekan alan gayri modlar arasında ise Universe ve Online bölge alıyor. Kabiliyetinize güveniyorsanız Online mod dağ üzere önünüzde duruyor, Universe modunda ise geçen seneye nazaran heyecanlandıracak bir yenilik yok.

Evet, modları tanıdık. Artık WWE 2K20’nin oynanabilirliğine gelelim, demek isterdik, lakin oynanabilirlik sahiden oyunun en istenilmeyen yanı ve tüm o mod zenginliğini değerli ölçüde baltalıyor. Öncelikle oyun hakikaten çokça sayıda bug içeriyor. Birbirinin içinden geçen oyuncular bir yana, mesela Money in the Bank‘ta merdivene yönelmişken daha basamağa adımınızı atamadan karakteriniz donakalabiliyor. Güncelleme gelmeden evvel daha çok sayıda cürüm vardı, bir kısmı düzeldi, ama oyun yeni güncellemelere de acilen gereksinim duyuyor.

Gayrı bir kasvet da, halihazırda güçlükle olan WWE denetimleri, 2K20’de aşikâr açıdan daha karmaşık hala gelirken, oyuncuya laf geçirmeniz de hakikaten bazen imkansız olabiliyor. Gelen darbeleri savuşturmak için hamle yapmaya çalıştığınızda, zamanlamayı tutturabilmeniz için Muslera reflekslerine sahip olmanız lazım. Durum bu türlü olunca, rakibiniz sizi hallaç pamuğuna çevirirken, izlemekle ve ekran başında sıkılmakla yetiniyorsunuz. Çok geçmeden de aslında devayı direkt olarak oyunu kapatmakta buluyorsunuz.

Oyun mekanikleri konusundaki ıstıraplara grafikler ve sesler de alkış tutuyor. Geçen sene 2K19 için “görsellik bakımından serinin alması gereken yolu var,” demiştik, ama bu bahiste en ufak bir fark yok. Oynanabilirlik de dayanılmaz olunca, grafikler gözünüze gözünüze batıyor. Geçen sene düzeltilmesi gerektiğini söylediğimiz saç kaplamaları hala birebir biçimde, karakter modellemeleri de o denli. Olmamış.

Oyun içi sesler de geçen sene ile birebir durumda. Paragrafı yineleyelim:

“Yani ringde amansız bir savaş veriliyor, başlarda sandalyeler, masalar, beyzbol sopaları kırılıyor fakat dövüşçülerden bir “ah” sesi duymak bu kadar mı güç arkadaş? Yapın bunları…”

Müzikler bir tık güzelimize gitse de, arada kendini parlatamadı pek alışılmış. Saydıklarımıza geçilemeyen sinematikler ve menüler arasında bile beklenen yükleme ekranlarını da dahil ettiğimizde, WWE 2K20 sınıfta kalan bir prodüksiyon oluyor.

Sonuç

Geçen sene piyasaya çıkan WWE 2K19, serinin düşmekte olan grafiğini biraz toparlamış üzere görünüyordu gelgelelim 2K, serinin yukarıya ilişkin olmadığına karar vermiş olacak ki, bu sene çapayı ağırlaştırmış. WWE 2K20, mod ve karakter bakımından ziyadesiyle varlıklı olsa da, çok büyük yenilik getirmemesi ve üzerine çok sayıda kusur içermesi, mekaniklerinde dertler bulunması ve daha ziyadesiyle birlikte sıkıcı bir hal almasıyla keyif vermeyecek bir imalat oluyor. Seneye dayanılmaz bir geri dönüş yaşamazsa, serinin öldüğünü öngörmek hiç de güçlükle değil.

Puan: 40

KÜNYE

Çeşit: Spor
Platform:
 PlayStation 4, Xbox One, PC
Yayıncı:
  2K Sports
Geliştirici:
 Yuke’s, Visual Concepts
Web: https://wwe.2k.com

Yorum Ekle