Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2021 Nissan Elektrikli SUV, Yeni Marka Ariya [Fiyatı]

2021 Nissan Elektrikli SUV, Yeni Marka Ariya [Fiyatı]

Uzun müddettir hakkında modül haberler edindiğimiz ve teaser görselleriyle karşılaştığımız Nissan Ariya güncel ve resmi olarak tanıtıldı. Elektrikli SUV, markanın 20 ayda 10 yeni model stratejisinin en değerli kesimlerinden biri.

Yeni Nissan Arıya, motor ve batarya kombinasyonu bazında dört farklı versiyonla satışa sunulacak. Giriş seviyesinde bulunan arttan itişli modelde 215 beygir güç ve 300 Nm tork üreten bir elektrik motoru ve onu besleyen 65 kWh batarya paketi bulunuyor. Kelam konusu modelin 0-100 km/s hızlanmasını 7.5 saniyede tamamladığını ve 160 km/s maksimum sürate sahip olduğunu belirten Nissan, Japonya’daki testlere nazaran tam dolu batarya ile 450 kilometre menzil vadediyor.

Yeni Nissan Ariya elektrikli SUV’un 2. versiyonu da geriden itişli ancak bu versiyondaki motor 239 beygir güç üretiyor ve 90 kWh kapasiteli daha büyük bir bataryadan besleniyor. Nissan Ariya’nın bu versiyonu da 160 km/s maksimum sürate sahip lakin 0-100 km/s hızlanma vadesi 7.6 saniye olarak açıklandı. Kelam konusu versiyonun vadettiği menzil ise tam 610 kilometre.

2021 Nissan Ariya

Yeni Nissan Ariya’nın dört tekerlekten çekişli versiyonları da mevcut. Birinci model tekrar 65 kWh’lık bataryaya sahip ama bu kere aracın ön ve art aksında yekunda 335 beygir güç ve 560 Nm tork üreten birer elektrik motoru kullanılmış. marka, dört tekerlekten çekişli bu versiyonun 0-100 km/s hızlanmasını 5.4 saniyede tamamladığını ve maksimum 200 km/s sürat yapabildiğini açıkladı. Bu versiyonun sunduğu sürüş menzili ise 430 kilometre.

Son olarak, Nissan Ariya ailesinin en tepesinde 90 kWh bataryaya ve yekunda 389 beygir güç ve 600 Nm tork üreten iki elektrik motoruna sahip bir öbür dört tekerlekten çekişli versiyon bulunuyor. Maksimum suratı 200 km/s ve 0-100 km/s hızlanması 5.1 saniye olarak açıklanan bu en güçlü versiyonun sunduğu menzil de 580 kilometre.

Nissan Ariya’nın dizaynına baktığımızda, geçtiğimiz yıl tanıtılan konsept modele ziyadesiyle sadık kalındığını görüyoruz. Markanın “Timeless Japanese Futurism” isimli yeni tasarım anlayışı ile tasarlanan elektrikli SUV’un ön kısmında 3D efektine sahip kalkan biçiminde ızgara, ince farların altından başlayıp ızgaranın kenarlarını saran LED gündüz farları ve Nissan’ın yeni logosu dikkat çekiyor. 19 ve 20 inçlik aerodinamik jantların üzerine oturtulabilen aracın art kısmında ise alçalan tavanı daha da uzun gösteren bir spoyler ve uzunluktan boya uzanan stop kümesi göze çarpıyor.

2021 Nissan Ariya

Yeni Nissan Ariya’nın iç mekanı da epeyce çağdaş ve yenilikçi detaylara sahip. A sütunu hizasından dümdüz aşağı sahih inen konsolda bir bütün üzere görünen 12.3’er inçlik dijital gösterge ve bilgi-eğlence ekranları bulunuyor. Kabindeki en dikkat alımlı detaylardan biri ise konsolun merkezindeki denetimler. Örneğin klima denetimlerinin yapıldığı yerde fizikî düğmeler tarafına dokunmaya hassas tuşlar kullanılmış. Sıradanda görünmez olan bu tuşlar, araç çalıştığı anda aydınlatılarak kendini anlaşılan ediyor. Tıpkı detay sürücü ve ön yolcu arasındaki orta konsolda da mevcut.

Nissan Ariya, markanın ProPILOT 2.0 ismini verdiği güvenlik paketi kapsamında ProPILOT Remote Park üzere birçok sürücü asistan sistemiyle donatılmış. Muayyen durumlarda direksiyonun hakimiyetini sürücüden devralarak trafiğin yükünü azaltan sistem, yedi kamera, beş milimetrik dalga radarı ve 12 ultrasonik sonar aralık sensörü ile destekleniyor.

Nissan Ariya, önümüzdeki yılın ortalarında Japonya’da satışa sunulacak. Elektrikli SUV’un başlangıç fiyatı 5 milyon Yen (yaklaşık 320 bin TL) olarak belirlenmiş. 2021 yılının ahir ise Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin pazarlarına giriş yapacak.

 

Yorum Ekle