Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Windows 7’yi Kullanmanın Riskleri Neler?

Windows 7’yi Kullanmanın Riskleri Neler?

Windows 7, Ekim 2009’da ferdî bilgisayarlarımızda noktasını aldığında, evvelki işletim sistemi olan Vista’dan farklı olarak sıcak bir halde karşılanmıştı. Son radde tanınan olan işletim sistemi 630 milyonun üzerinde lisans satışı gerçekleştirdi ve beraberinde birçok yenilik getirdi. 10 yıl destek verdikten sonra 14 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Microsoft, genişletilmiş desteğine son vererek bu işletim sistemini resmen emekli etti.

Windows 7, Türkiye’de 2. sırada

Lakin Windows 7, yüzde 26’lık hisse ile Windows pazarında değerli bir hakka sahip ve bu, milyonlarca hane kullanıcısını da içeriyor. Türkiye’ye baktığımızda ise bu hisse yüzde 36’ya çıkıyor. Pekala Windows 7’nin tasarruf ömrünün sonuna gelmesi, hâlâ bu işletim sistemini kullananlar için ne manaya geliyor?

Kolay bir amaç haline gelebilirsiniz

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET’e nazaran, her şeyden kıymetlisi bu gelişme bilgisayarınızı daha savunmasız bırakmak manasına geliyor. Microsoft artık Windows 7’ye destek vermiyor. Yani artık ne güvenlik güncellemeleri, ne de Microsoft müşteri hizmetlerinden teknik destek alamayacaksınız. Microsoft, Windows 7 kullanmanızı engellemeyecek ve siz de internette gezinip e-postanıza erişebileceksiniz lakin tüm bunlarda sorumluluk büsbütün kullanıcıya ilişkin olacak.

Siber hırsızlar güvenlik açığı bulabilirler

Muteber bir güvenlik tahlilinin en son sürümünü kullandığınızı söyleyebilirsiniz. Sizi sahih siber güvenlik alışkanlıklarınızdan ötürü takdir ediyor olsak da, ne yazık ki, berbat niyetli aktörler işletim sisteminde yeni bir güvenlik açığı bulduğunda, bu meseleye dönüşebilir. Güvenlik açığını bulup suistimal edebilirlerse, savunmasız makinelere her türlü beğenilmeyen gayeli yazılımı yükleyebilir ve çok büyük hasarlara yol açabilirler.

Yama almayan sistemler risk altına girer

Teknoloji standartlarına nazaran, makineniz bundan sonra yama almayacak ve Microsoft tarafından yok sayılacak. Üzerinde çalışan yazılım, geliştirici aksi tarafta bir alıncaya kadar güncelleme alabilir ve bundan ötürü da çalışmaya devam edebilir. Fakat işletim sisteminin kendisi ise, artık çeşitli bed hedefli yazılımlara ve öteki tehditlere karşı daha savunmasız hale geldi. Yama almayan makineleri risk altında bırakabilecek berbat emelli örnekleri arasında pek çok fidye yazılımı yahut casus yazılımlar bulunuyor. Yama almayan işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlar mutlaka darbe alacak diyemeyiz fakat daha kolay amaçlar haline gelecek.

Pekala seçenekleriniz neler?

Basitçe söz etmek gerekirse, sisteminizi ahir yükseltmeyi düşünmelisiniz. Yükseltme masraflarını üstlenmek, sizi pahalıya patlayacak bir siber hücumun bedelini ödemekten kurtarabilir. İşe olumlu tarafından baktığınızda, gayrı bir sisteme geçiş yapmayı düşünüyorsanız bundan daha güzel bir fırsat olamaz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçeneğiniz var. Ubuntu, ElementaryOS üzere sistemler sunan Linux’u tercih edebilirsiniz.

Yaratıcı bir tarafınız varsa ve sisteminizi yapılandırma işine bulaşmayı pek istemiyorsanız bir macOS makinesi satın almayı düşünebilirsiniz. Elinden her iş gelen bir kullanıcıysanız Windows 10’a yükseltmek size elverişli olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var. Yapmanız gereken, gereksinimlerinize en münasebetli olanı seçmek.

Yanlışsız adım

On yaşında ve artık destek verilmeyen bir işletim sistemini kullanmaktan vazgeçmek, akıllıca cihette atılan birinci adımdır. Ancak desteklenen bir işletim sistemi kullanıyor olsanız da siber güvenlik tedbirlerinizi her devir almanız gerekiyor. Sisteminizi yamamayı asla hafife almayın. Bu, sizi WannaCry üzere tehditlerden koruyabilir. Bununla birlikte cihazınızda her hengam siber yerküredeki varlığınızı himayenize ekte bulunacak tanınmış bir güvenlik tahlili bulundurun.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle