Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Vodafone, Robotik Süreç Otomasyonu’na Geçti

Vodafone, Robotik Süreç Otomasyonu’na Geçti

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, daha çevik, daha süratli, daha sade ve dijital geleceğe hazır bir şirket olma maksadıyla Robotik Süreç Otomasyonu başlattı. Bu kapsamda devreye aldığı dijital asistan Octo çatısı altında 20’yi aşkın yazılım bot’u ile çalışan Vodafone, Octo’ya devredilen süreçlerle 4 bini aşkın saat kazandı. Vodafone, çalışanlarının bu saatleri daha ziyade katma bedel yaratabilecekleri işlerde kullanmasını teşvik ediyor.

Thibaud Rerolle: “Rutin işlerimizi Octo ile çalışır getirdik”

Robotik Süreç Otomasyonu ile şirkette yeni bir periyodun başladığını belirten Vodafone Türkiye İcra Şurası Yönetici Yardımcısı Thibaud Rerolle, şunları söyledi:

“Robotik Süreç Otomasyonu ile art taraftaki iş süreçlerimizi yazılım botlarıyla dijitalleştiriyoruz. Maksadımız, çalışanlarımızın işini kolaylaştırmak, devirlerini daha verimli kullanabilmelerini sağlamak. Şirketimizdeki yüzlerce iş sürecini inceledik. Bu süreçlerden onlarcasının birbirini tekrar eden hareketlerden oluştuğunu, robotik otomasyona münasip olabileceğini gördük. Bunun üzerine, kendini tekrarlayan, rutin, monoton, girdisi ve çıktısı belirli olan standart işlerimizi Octo ile çalışır hale getirdik. Bir örnek vermek gerekirse, bugün bir müşteriyi faturasızdan faturalıya geçirmek için farklı ekranlarda süreç yapılması gerekiyor. Bu işi Octo’ya bir sefer öğretip otomatize ettiğimizde, Octo bu işi çalışanımız ismine kusursuzca yapıyor. İş süreçlerimizin uçtan uca bütünleşik bir yapıyla dokümante edilmesini ve standart hale getirilmesini hedeflediğimiz Octo, çalışan memnuniyetinin artırılmasında da değerli rol oynuyor. Vodafone Türkiye olarak, operasyonlarımızın ve işgücümüzün dijital kimliğini yaratma gayesiyle çalışmaya devam edeceğiz.”

davranışlarını taklit ediyor

Vodafone’un dijital asistanı Octo, halihazırda şirket içinde teknoloji, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, ferdi ve kurumsal iş ünitelerinde kullanılıyor. Vodafone çalışanları, Octo sayesinde, yaratıcılık gerektirmeyen işlerle vakit kaybetmiyor ve bu işlerde Octo’dan yardım alıyor. Octo, insan davranışlarını taklit ederek, rutin işleri çalışanların yanına kusursuz bir biçimde yapıyor.

Robot sayısını 50’nin üzerine çıkaracak

Vodafone, önümüzdeki süreçte Octo’ya algısal ve bilişsel yetkinlikler kazandırmayı hedefliyor. Böylelikle robotları bilişsel yetenek gerektiren, standardın dışında daha karmaşık işlerde ve münasebetiyle daha çokça yerde kullanmayı amaçlayan Vodafone, robot sayısını da 50’nin üzerine çıkarmayı planlıyor. Vodafone’un kesin maksadı ise makine öğrenmesi ile tahlil ve karar verme yeteneğine sahip bir Octo yaratmak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle