Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
uTorrent’te Daha Süratli Torrent İndirmenin Yolları

uTorrent’te Daha Süratli Torrent İndirmenin Yolları

Torrent sözcüğü ekseriyetle akla birinci olarak “korsan içerik” indirmeyi getiriyor. BitTorrent protokolünün ağır olarak içerikleri yasa dışı olarak dağıtmakta kullanıldığı hakikat, lakin külliyen yasal olarak indirebileceğiniz birçok belge da var. Birçok büyük yazılım paketi (Linux dağıtımları gibi), her zamanki sunuculara ek olarak torrent üzerinden de indirmeye sunuluyor.

En tanınan torrent yazılımlarından olan Utorrent’i nasıl kullanacağınızı muhtemelen biliyorsunuz. Bu yüzden metnimizde Utorrent’i nasıl kullanacağınızı değil, onu nasıl daha verimli ve süratli hale getirebileceğinizi size göstereceğiz.

Bu arada reklamla dolan uTorrent’i bırakmak istiyorsanız, metnimizin ahir size düzgün bir alternatifi de önereceğiz.

Firewall’u Geçebiliyor mu?

uTorrent’i yüklerken “Add an exception for uTorrent in Windows Firewall” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Bunu yapmadıysanız, uTorrent’i açın ve Preferences > Connections yolunu izleyin ve “Add Windows Firewall exception” kutucuğunu işaretleyin.

Windows’un güvenlik duvarını kullanmıyorsanız, kullandığınız güvenlik yazılımında uTorrent’in irtibat kabul etmesine müsaade vermeniz gerekebilir.

Seeder ve Peer Ekleyin

Torrent sitelerinden torrent belgesini indirirken (veya magnet irtibatını seçerken) en çok seed sayısına sahip olan torrent’i seçmeye itina gösterin. Yüksek seed sayısı, torrent’in düzmece olma olasılığıını da düşüren bir sinyal olarak kıymetlendirilebilir (elbette kullandığınız torrent sitesinin kendisi uydurma değilse).

Bant Genişliğini Ayarlayın

Kulağa saçma gelebilir ama torrent’lere çok ziyade bant genişliği ayırmak, yekun indirme suratını yavaşlatabilir. Bunun nedeni, irtibat sayısının bazen binleri aşabilmesi. Mahsusen zıdda yükleme (upload) sürat limitini, uTorrent üzerinde servis sağlayıcınızın sunduğu suratın bir ölçü altında ayarlamanızda yarar var.

Bunlara karşın süratte bir düzelme yoksa, ayarlar menüsünde küresel irtibat sayısını ve bağlanılan peer (eş) sayısını azaltmayı deneyebilirsiniz.

Kuyruğu Denetim Altında Tutun

Kuyruk işlevi, çok sayıda torrent indirirken torrent’leri belli bir sırayla indirmenize imkan tanır. Böylelikle bütün torrent’ler tıpkı anda indirilmez ve bant genişliği daha verimli kullanılır.

  • Verimli bir indirme için uTorrent’i açın ve Options > Preferences > Queueing yolunu izleyin.
  • Number of Active Torrents’i 10 olarak ayarlaytın.
  • Maximum Number of Active Downloads’ı 10 olarak ayarlayın.

Torrent Önceliklerini Ayarlayın

Tracker (İzleyici) Ekleyin

Belgeleri kimlerin seed’lediğini ve kimlerin indirdiğini takip eden tracker’ların yalnızca bir adediyle yetinmek zorunda değilsiniz. uTorrent’e tracker listelerini denetim etmesini söyleyebilir, bu sayede daha çokça seed ve peer bulabilirsiniz. Bu ilişkide olduğu üzere herkese açık tracker listelerini internette bulabilirsiniz.

Alternatif İstemci

uTorrent bir vakitlerin en kolay ve süratli uTorrent istemcilerinden olsa da, 2010’da Conduit Engine araç çubuğuyla gelmeye ve üstelik arama motorunuzu istemeden değiştirmeye başladı. 2012’de ise pratik içinde reklamlar görünmeye başladı.

uTorrent’in Mart 2015’te bir müddet de olsa “Litecoin” isimli kripto paranın art planda madenciliğini yapması, birçok kullanıcı için yazılımın sonunu getirdi.

Bugün uTorrent’i bırakmak isteyenler için en güzel seçeneklerden bir tanesi, açık kaynak kodlu qBittorrent. Reklam göstermeyen yazılım, hem süratli, hem de gerekli işlevleri sunuyor ve sistemli olarak güncelleniyor.

Yorum Ekle