Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Samsung Portable SSD T7 Touch  incelemesi  Samsung Portable SSD T7 Touch İnceleme

Samsung Portable SSD T7 Touch incelemesi Samsung Portable SSD T7 Touch İnceleme

  • Materyal kalitesi
  • Parmak izi sensörü
  • Çok süratli
  • Kompakt yapı
  • Fiyat
  • IP68 desteği şık olabilirmiş
Özetle:

Sonuç olarak Samsung Portable SSD T7 Touch, gerek tasarımı gerek performansıyla çok beğendiğimiz bir eser oldu. Parmak izi sensörüyle de ekstra işlevsel olduğunu kabul etmek lazım. Bu arada elimizde 500 GB’lık modeli olsa da, 1 TB’lık versiyonunun performansını merak edenler de olabilir aranızda. Onun için içerik ortağımız Techradar’dan haber istedik. Çünkü kendileri bu diskin 1 TB’lık modelini test etmişler. Techradar’ın testlerine nazaran ise T7 Touch’ın 1 TB’lık modeli testlerde 1032 MB/s sıralı ve 924 MB/s sıralı yazma performansı göstermiş. Bu sonuçlar da diskin 1 TB’lık modelinin de performans bakımından epey olduğunu ortaya koyuyor. Bunu bir kenara not etmekte yarar var.

Pekala, T7 Touch fiyatı ne kadar? Elbette bu disk pek ucuz sayılmaz. 500 GB’lık modeliyle 1199 TL fiyat etiketi bulunan disk, muadil modellerden parmak izi sensörü ve performansının yanında fiyatıyla da ayrılıyor. İnceleme müddetince bahsettiğimiz ADATA SD600Q ve HyperX Savage EXO SSD nispeten daha elverişli fiyatlılar elbette, ama performans sonuçlarından da bahsettik. Bu bakımdan açıkçası Touch T7 ucuz değil, fakat hayli alımlı bir model olmuş. Bu fiyatlara çıkabilenler için rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

Kimler Almalı

Samsung Portable T7 Touch SSD, Taşınabilir disk kategorisinde yüksek performanslı, kompakt ve inançlı bir SSD arayanlar tarafından rahatlıkla edilebilir.

Parmak izi sensörlü SSD, Samsung Portable SSD T7 Touch’ı inceledik.

2 yıl kadar evvel Samsung’un kullanıcılar tarafından epey yeterli karşılanan bir SSD’si olan T5 modelini incelemiştik. Mobil yapısı ve kompakt dizaynıyla hem bizden hem kullanıcılardan âlâ puanlar toplayan Portable T5‘ten sonra ise Samsung bu kategoride öteki bir modeli piyasaya sunmamıştı. Aradan 2 yıl geçti ve ahir Samsung’dan yeni bir model geldi. Bu kere önümüze Portable SSD T7 Touch modeliyle çıkan Samsung, bu modelinde ise bir yeniliğe imza atmış ve SSD’yi parmak izi sensörü ile tanıştırmış.

Evet, elimizdeki taşınabilir SSD, parmak izi sensörü ile himayeli yapıda.  Birinci sefer yerleşik bir parmak izi okuyucu donanım ile böylesi bir SSD hazırlayan Samsung, böylelikle data muhafazasını bir üst seviyeye taşımayı amaçlamış. Evet, başarabilmiş mi? Acilen T7 Touch’ı incelemeye başlayalım.

Samsung T7 Touch SSD Tasarım Özellikleri

Tasarım Özellikleri

T7 Touch, tasarım açısından selef model T5’e çok benziyor, gelgelelim boyut olarak nispeten biraz daha büyük olduğunu, tekrar nispeten biraz ağır tutulduğunu da söyleyelim. Bahsettiğimiz tartı 58 gram bu arada, yani cihaz çok hafif doğal. T5 ise, 51 gramdı, aradaki fark yalnızca 7 gram. Misal şey, boyutlar için de makbul. Totalde baktığımzıda T7 Touch, kredi kartı boyutları ile en kompakt mobil SSD‘lerden biri oluyor.

Tasarım açısında değerlendirememiz gereken bir öteki nokta ise materyal kalitesi. Alüminyum yekpare gövdeden oluşan T7 Touch, muhakkak ziyadesiyle dayanıklı görünüyor. Lakin bunun yanında cihazda bir IP68 sertifikası mekan almıyor. Samsung, bu SSD’ye bir de suya dayanıklı yapıda tasarlasa, taçlandırırmış diyebiliriz.

T7 Touch, USB-C portuna sahip. Kutu içeriğinde de USB kablolarını getiriyor. USB-C’den USB-A’ya ve USB-C’den USB-C’ye 2 farklı kabloyu kutuda bulunduran cihaz, böylelikle hem PC hem laptop’ta tasarruf imkanı tanıdığı üzere, bu SSD’yi USB-C’li telefonlara da bağlayabiliyorsunuz olağan ki.

Bunu da söyledikten sonra bir de T7 Touch’ın üzerinde, SSD’yi kabloyla bağladığınızda muhiti LED ışıklarla çevrelenen parmak izi sensörünü görüyoruz ki, bundan az sonra daha detaylı bahsedeceğiz.

Samsung T7 Touch SSD Performansı Nasıl?

Samsung T7 Touch SSD

Touch T7’nin alametifarikası her ne kadar bu LED ışıkla süslenen parmak izi sensörü üzere görünse de, hayır, sonuçta bu bir SSD ve alametifarikası bizim için ne kadar süratli çalıştığı olacak. O nedenle derhal teknik özelliklerine ve akabinde da cihazı test aşamasına geçiyoruz.

Elimizde 500 GB kapasiteli modeliyle bulunan T7 Touch, başkaca 1 GB ve 2 GB üzere farklı kapasite bulunabiliyor. Muhabere protokolü olarak USB 3.2 Gen.2‘yi kullanan disk, içeriğinde elbette daha evvel T5 modelinde de olduğu üzere Samsung NAND bellek yongasını kullanıyor. Bunun neticesinde de Samsung’un argümanı diskin olgu ve yazma noktalarında yüksek performans gösterdiği tarafında. O denli ki, 1050 MB/s sıralı , 1000 MB/s sıralı yazma performansı göstereceği söylenen disk, yeniden Samsung’un deyimine nazaran mahsusen yazma noktasında sisteme nazaran farklılık gösterebiliyor.

CHIP Test Sistemi

İşlemci: Intel Core i9-9900K
İşlemci Fanı: Dark AquaForce W240 Water Cooling
Anakart: Asus Prime Z390-A
Bellek: HyperX Predator DDR4 RGB 3200 MHz 2×8 GB
Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
Depolama: HyperX Fury RGB SSD 240 GB
Ekran Kartı: Asus ROG Strix Radeon RX 5500XT O8G Gaming
Güç Kaynağı: Aerocool KCAS 750W Modular PSU
Monitör: Asus ROG Strix XG32V
Kasa: XPG INVADER
Klavye: Asus ROG Claymore Core
Mouse: Asus ROG Gladius II
Kulaklık: Asus ROG Delta

Elbette biz de Samsung T7 Touch SSD’yi kendi sistemimize taktık ve burada da diski değerlendirdik. Okuma performansıyla her iki senaryoda uyguladığımız CrystalDiskMark testinden 1000 MB/s‘nin üzerinde sonuçlar alan T7 Touch, yazma performansı ise 760 MB/s ve 741 MB/s sonuçlar üretti. Bu manada elbette performans sonuçlarının sistemden sisteme nazaran farklılık gösterdiği aşikar, ama her açıdan daha evvel bu cinste incelediğimiz gayri modellerden daha yüksek bir performansın ortada olduğu da o denli.

Çünkü mesela yakın devirde incelediğimiz benzeri modellerden ADATA SD600Q ve HyperX Savage EXO SSD‘lerden çok daha yüksek performans sağlıyor T7 Touch. Yeniden birebir makinemizde ADATA SD600Q, 457 MB/s okuma, 445 MB/s yazma performansı gösterirken, HyperX Savage EXO SSD ise 525 MB/s okuma, yazma noktasında ise yalnızca 106 MB/s sonuç üretmişti.

Bu manada T7 Touch her bakımdan performans manasında bu iki diskin önünde mekan alıyor. Ama saf diskler arasında fiyat farkı da var. Bu bahisteki değerlendirmemize geleceğiz. Lakin evvel şu parmak izi hadisesinden da bahsedelim.

Parmak İzi Sensörüyle Güvenlik Nasıl Sağlanıyor?

Parmak İzi Sensörüyle Güvenlik

Evet, T7 Touch, üzerinde bir parmak izi sensörü bulundurmasıyla rakiplerinden ayrılıyor ve farkındalık yaratıyor. Performans açısından da ziyadesiyle tatmin edici bulduğumuz T7 Touch, parmak izi formülüyle muhafaza sağlaması açısından da çok ilgi cazip bir eser oluyor. Pekala, bu parmak izi sensörü nasıl çalışıyor?

Diski birinci defa taktığınızda, içinde Samsung Portable SSD Plus Software isminde bir yazılım olduğunu göreceksiniz. Bu yazılımı kuruyor, sonrasında ise kolaylıkla parmak izinizi cihaza tanıtıp çabucak tüm disk içeriğini şifreleyebiliyorsunuz.

Böylelikle diski öbür bir bilgisayara birinci kere taktığınızda artık sensöre parmak izinizi okutmadığınız sürece, disk içeriği sırf 45 MB olarak görünecek. Tüm içerik ama sensöre dokunduktan sonra görünür hale gelecek. Hayli olağan ve pratik bir tatbik olan bu yolun başkaca AES 256-bit şifreleme usulüyle korunduğunu da belirtelim.

Samsung Portable SSD T7 Touch Teknik Özellikleri
Eser Modeli Samsung Portable SSD T7 Touch
Eser Tipi SSD Disk
CHIP Online Notu 90
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
Teknik Detaylar
Kapasite 500 GB
Arabirim USB 3.2 (Gen.2)
Okuma Suratı 1050 MB/s
Yazma Suratı 1000 MB/s
Garanti 3 yıl
Boyutlar 85 x 57 x 8 mm
Yük 58 gr.

Alternatifleri

Samsung T7 Touch SSD fiyatı yüksek geliyorsa, o halde ADATA SD600Q modelini de değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle