Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ünlü CEO’nun Akıllı Telefonu Hack’lendi!

Ünlü CEO’nun Akıllı Telefonu Hack’lendi!

Söylenene nazaran Amazon CEO’su ve kurucusu Jeff Bezos‘un cep telefonu, Arabistan veliaht presinin şahsî hesabından gönderilen, virüslü bir WhatsApp bildirisi almasının akabinde hack’lendi.

Dijital isimli tahlilin akabinde, Mohammed bin Salman‘ın telefon numarasından gönderilmiş olan şifreli bildirinin beğenilmeyen hedefli bir evrak içerdiği ve Bezos’un akıllı telefonunu etkilediği düşünülüyor. Tahlil, hack’in veliaht prensten Bezos’a gönderilen medya evrakı ile tetiklenmiş olmasının “oldukça muhtemel” olduğu sonucuna vardı.

The Guardian ile konuşan anonim asılların söylediğine nazaran ikili, istenmeyen belgenin gönderildiği 2018 Mayıs tarihinde WhatsApp üzerinde sohbet ediyordu. Bahis ile yakın bir kişinin söylediğine nazaran yalnızca saatler içerisinde Bezos’un akıllı telefonunda büyük ölçüde olgu alındı lakin şimdilik hangi olguların alındığı yahut ne hedefle kullanıldığı bilinmiyor.

Gelecek Arabistan hükümdarının Amazon’un kurucusunun hedeflenmesinde zatî olarak konum almış olma ihtimalinin bulunması, hem Wall Street hem de Silikon Vadisi’nden önemli bir reaksiyona yol açabilir. Şayet bu durum gerçek ise, Mohammed bin Salman’ın krallığı ekonomik olarak dönüştürmek için Suudi Arabistan’a batılı yatırımcıları çekme maksadını da makûs cihette etkileyebilir. Ama yaşananların, prens tarafından bilinçli olarak gerçekleştirildiğine dair bir kanıt da yok.

Bezos’un telefonunun dijital isimli bilirkişiler tarafından incelemesi, National Enquirer tarafından geçtiğimiz Ocak ayında kişisel hayatı hakkında çok şahsî detayları yayınlamasının akabinde başladı. Bu hadisenin akabinde CEO’nun güvenlik ekibi, zatî bildirilerinin yayın tarafından nasıl ele geçirildiğini bulmaya çalıştı.

National Enquirer’ın sahibi olan American Media Inc (AMI), Bezos’un Lauren Sanchez ile alakası hakkında bilgiyi arasının açık olduğu belirtilen erkek kardeşinden aldığını söyledi. Fakat Bezos’un kendi ekibi tarafından yapılan araştırma “yüksek kesinlikle” Suudilerin telefonuna “erişebildiklerini” ve kendisi hakkında şahsi haberleri alabildiklerini söyledi. Hack ile ilgili kanıtlar, araştırmacıların resmi bir formda Arabistan’la muhabereye geçerek açıklama istemeleri için kâfi seviyede gözüküyor.

Yorum Ekle