Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ubuntu 15 Yaşında, İşte Onu Başkalarından Ayıran Noktalar

Ubuntu 15 Yaşında, İşte Onu Başkalarından Ayıran Noktalar

Linus Torvalds’ın “sadece parti için” geliştirdiği Linux işletim sisteminden 15 sene sonra, daha hafif ve kullanıcı dostu bir yapı sunan Ubuntu doğmuştu. Ubuntu, elbette Linux tabanlı tek dağıtım değil. Fakat Linux’un bugüm geldiği nokta açısından en kıymetlilerden biri olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu metinde, Canonical’ın işletim sistemini öbür dağıtımlardan ayıran noktalara kısaca göz atmak istiyoruz.

Hem masaüstü, hem de sunucularda tanınan olan Ubuntu, yazılım geliştiricileri için fiyatsız yahut çok iyi fiyatlı bir kaynaktan farksız. Bugün bulutta çalışan yazılım, Ubuntu üzerinde çalışıyor. Bir bilim adamı yeni bir buluşa imza attığında, basında bölge alan fotoğraflarda, PC’nin art planında Ubuntu masaüstünü görebiliyorsunuz.

Açık aslın önde gelen isimleri, bir sonraki yenilik dalgasının tek bir firma tarafından değil, tüm yerlerde gelişmeye kendini adamış topluluklar tarafından oluşturulacağına inanıyor.

Masaüstünde performansa odaklanan Ubuntu, sunucularda güvenlik, performans ve vadeli desteğe kıymet veriyor. Bugün Canonical, her LTS yayını için 5 senelik fiyatsız güvenlik güncellemeleri sunuyor. Bu destek müddeti, Uzatılmış Güvenlik Bakımı programı ile uzayabiliyor.

Yorum Ekle