Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Türk Telekom, Fiber İçin 1 Hafta Lafı Verdi

Türk Telekom, Fiber İçin 1 Hafta Lafı Verdi

Türkiye’nin önder muhabere ve teknoloji şirketi Türk Telekom, müşterilerine daima ve kesintisiz hizmet ulaştırmak için gerçekleştirdiği altyapı yatırımlarıyla devletimizin teknolojik dönüşümüne büyük ek sağlıyor. Türkiye’deki fiber altyapının yüzde 80’inde imzası bulunan Türk Telekom, yatırımlarıyla 2019 Aralık itibariyle yekunda 303 bin km fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağ uzunluğuna ulaştı. Türkiye’nin dijital varlıklarının kurucusu ve geliştiricisi Türk Telekom’un CEO’su Ümit Önal, şirketin fiber yatırımlarında geldiği son noktayı ve gelecek periyot amaçlarını paylaşmak üzere basın mensuplarıyla İstanbul’da bir araya geldi.

“Fiber ağımız 7,5 milyon kilometre”

Ümit Önal, “Türk Telekom olarak Türkiye’yi adeta fiber ağlarla ördük. Türkiye’nin 81 vilayetini zaviye bucak sararak, yatırım yapmadık konum bırakmadık. Fiber şebekemiz ile ulaştığımız hane sayısını son 2 yılda rekor seviyeye eriştirerek, 5 milyonun üzerinde artırmayı başardık. Gururla söylemek isterim ki;Türk Telekom’un fiber hane kapsamasını 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselttik. Bugün altyapımız 303 bin kilometre fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı” dedi. Fiberdeki çarpıcı 7,5 milyon kilometre sözüne de açıklık getiren Önal, “Uluslararası kuruluşlar, devletlerdeki mevcut fiber altyapıyı; fiberle erişilen hane sayısı, hane fiber penetrasyonu ve abone fiberleşme nispeti üzere, daha akıllıca ve tutarlı sonuçlar veren metriklerle karşılaştırmayı tercih ediyor. Fiber altyapılarıyla ilgili OECD memleketleriyle Türkiye arasında bir kıyaslama yapılacaksa memleketler arası muteberliği olan kriterler baz alınmalıdır. Türkiye’de çeşitli asıllar tarafından gündeme getirilen yurt dışındaki fiber uzunluk olguları, fiber kabloların içlerinde bulunan tekil kablo uzunluklarının başka münferit hesaplanmasıyla elde ediliyor. Bu formda bir hesaplama yapıldığında Türk Telekom’un memleket genelindeki fiber uzunluğu da 7,5 milyon kilometreye ulaşıyor” diye konuştu. Önal, “Ülkemizin dört bir yanını, yüksek kapasiteli ve süratli internet altyapısıyla ilmek ilmek örüyoruz. En büyük metropolümüz İstanbul’u ele alırsak; İstanbul’da abone fiberleşme orantımız yüzde 76. Türkiye şu anda sahip olduğu fiber altyapıyla çok sayıda OECD devletini artta bırakarak, 5G öncesi büyük bir atılım gerçekleştirmiş oldu. OECD devletlerinin ortalamaları dikkate alındığında; yüzde %20’lik abone fiberleşme nispetiyle Türkiye, bu kategoride İsviçre, Hollanda, Fransa, Kanada, ABD, İtalya, Almanya, İngiltere, Belçika üzere gelişmiş devletleri geçmişte bırakıyor” dedi.

“Her altyapımıza ortalama 2 bin kilometre fiber ekliyoruz”

2 yılda 2,2 milyon yeni haneye internet

Yalnızca son 2 yılda fiber hizmet verilebilecek hane sayısını ikiye katladıklarını söyleyen Ümit Önal, yapılan bu yatırımlarla 2 yılda yaklaşık 2,2 milyon yeni haneye internet erişimi sağladıklarını söyledi. Türkiye’nin genişbant hane penetrasyonunu son 2 yılda %47’den %57’ye yükselttiklerine dikkat çeken Önal, sair yandan da, internet okuryazarlığını artırmaya yönelik Birleşmiş Milletler tarafından örnek gösterilen ‘İnternetle Hayat Kolay’ üzere içtimaî sorumluluk girişimleri ve ‘İnternet Bizden’ başta olmak üzere hesaplı tarifelerle internet penetrasyonunun artmasına ek sağladıklarını açıkladı. Türk Telekom sabit genişbant abonelerinin kişi başı aylık ortalama data tasarrufunun 2014’ten bugüne yüzde 208’lik bir rekor artışla 37 GB’dan 114 GB’a yükseldiğini kaydetti.

“İstanbul’da fiber hizmet taleplerini ‘1 haftada’ karşılayacağız”

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 2020’de de Türkiye’nin her mahallesine fiber götürme amacıyla çalışmalarının süreceğini söz ederek, “Türkiye genişbant internet penetrasyonunu yüzde 70 seviyelerine taşıma konusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl İstanbul’da altyapısı olmayıp altyapı talep eden müşteriye, bir hafta içerisinde fiberi yaşadıkları sokağa getirme lafı veriyoruz. İnanıyorum ki bu vaadimiz; Türk Telekom’un müşteri memnuniyetine verdiği ehemmiyet açısından da, 2020’nin nasıl bir yıl olacağına dair ipuçları veriyordur” dedi. Önal, “Türk Telekom olarak altyapı yatırımlarımızın suratını kesmeden ulusal teknoloji dönüşümünün her adımında var olmayı sürdüreceğiz. Türkiye için paha yaratarak Türkiye’yi geleceğe bağlamaya devam edeceğiz” diyerek kelamlarını noktaladı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle